به گفته وزیر ارتباطات: تحریم ها باعث تبدیل ایران به بهشتی برای ماینینگ بیت کوین شده است.

مقامات ایرانی در حال درگیری و سر و کله زدن با افزایش شمار شهروندانی است که به ماینینگ بیت کوین روی آورده‌اند  و از آن به عنوان وسیله‌ای برای امرار معاش هستند درحالیکه که اقتصاد متلاشی شده است.

بر اساس گزارش روز ۱۸ جولای، محمد جواد آذری جهرمی وزیر اطلاعات و ارتباطات ایران به انجمن مطبوعات وابسته (AP) گفت که کشور به بهشت ماینر ها تبدیل شده است. او همچنین خاطرنشان کرد که:

تجارت ماینینگ در قانون ممنوع نیست اما دولت و بانک مرکزی به اداره گمرک دستور داده‌اند تا واردات دستگاه‌های ماینینگ را تا زمان اعلام مقررات جدید ممنوع کنند.

یک اقتصاد کساد باعث افزایش تولید و استفاده از ارز های دیجیتال می شود.

در پی تحریم‌های شدید توسط آمریکا، تهران اکنون با مشکل افزایش تورم روبرو است. درآمدهای صادرات نفت و حدود ۹۰ درصد کاهش یافته است. اطلاعات جدید نشان می‌دهد نرخ بیکاری نزدیک به ۲۰ درصد است و میلیون ها نفر با درآمدی پایین تر از خط فقر کار میکنند.

همانطور که انجمن مطبوعات وابسته گزارش می دهد، نرخ برق دولتی که در حال حاضر نیم سنت برای هر کیلووات ساعت است با توجه به وضعیت ماینینگ ارز دیجیتال در حال رشد و افزایش است. در حالی که این وضعیت هم اکنون در حال تغییر است. پلیس اقداماتی ناگهانی در مقابله با شرکتهای ایرانی برای جلوگیری و باز داشتن شهروندان داشته است و اتحادیه صنعت برق ایران قصد خود مبنی بر افزایش قیمت برق به ۷ سنت برای هر کیلو وات ساعت را اعلام کرده است.

گذشته از ماینینگ، ارزهای دیجیتالی تیتر های ملی را به دلیل نگرانی مقامات از اینکه بومی ها از آنها برای تبدیل سریع ارزش ریال به سایر ارزها استفاده کنند، به خود اختصاص داده اند.

در سال ۲۰۱۸، محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ایران، اعلام کرد که حدود ۲ و نیم میلیارد دلار از طریق ارز های دیجیتالی از ایران خارج شده است. اما این مسئله از آن زمان به بعد به طور عمومی مطرح نشده است.

اگر چه ایالات متحده آمریکا ظاهراً در مورد ماینینگ ایران و استفاده از ارز دیجیتال برای دور زدن تحریم ها، تلاش هایی می کند مقامات محلی اهمیت آن را افزایش دادند و جهرمی گفت:

وقتی نوبت به تراکنش های کوچک می رسد ارزهای دیجیتال در دور زدن و عبور از تحریم ها موثر هستند، اما ما هیچ تأثیر ویژه‌ای مربوط به تراکنش های بزرگ نمی بینیم‌. ما نمی توانیم از آنها برای دور زدن مکانیزم های مالی بین المللی استفاده کنیم.

آیا بیت کوین حرام است یا حلال؟

ارزهای دیجیتال مورد توجه آیت الله ها هم قرار گرفته اند. و روزنامه محافظه کار تابناک به نقل از نظر سه مجتهد دینی گفته است که بیت کوین هم مشکل دارد و هم اینکه با توجه به قوانین اسلامی کاملا حرام است. با این حال، این مسئله در مناظرات همانطور که جهرمی اشاره می کند همچنان موجود و حل نشده باقی مانده است.

برخی از روحانیون ارشد ما فتواهایی مبنی بر اینکه بیت کوین پولی بدون منبع و مرکز است که توسط اسلام و ارز های اینترنتی حرام و پذیرفته نشده است داده‌اند. وقتی ما برای آنها توضیح دهیم که این یک واحد پول نیست بلکه یک دارایی است آنها نظر خود را تغییر خواهند داد.

بنا به گزارشات مقامات ایرانی در تابستان امسال سخت گیری هایی را بر ماینینگ خود اعمال کرده است و هزار واحد از دستگاه های ماینینگ را از دو کارخانه که اکنون از بین رفته ‌اند مصادره کرده و برق ماینر ها را پیش از موعد افزایش قیمت انرژی قطع کرده است. گفته می‌شود که برخی از ماینرها به دلیل رفتن به مساجد کشور و استفاده از برق آنجا که دولت به طور رایگان ارائه می دهد، مقامات را تحت فشار و تاثیر قرار می دهند.

منبع خبر: cointelegraph