آرگو چیست ؟  AERGO

آرگو پلتفرمی برای کسب و کارهای مستقل

نسل چهارم بلاك چين تكاملي به نام AERGO، ماموريت دارد تا بازار انبوه اپليكيشن هاي غير متمركز و سازمان ها را براي بهره مندی عمومی از تکنولوژی بلاک چین توانمند سازد تا از اين طريق، مدل جدیدی از ساختار “كسب و كار” را در آینده نزدیک معرفی و امکانپذیر سازد.

ماموريت AERGO ، برطرف كردن شكاف بين تکنولوژی بلاك چين و كسب و كارهای مخاطره پذير بازارهای بزرگ می باشد.

سيستم هاي بلاك چين، اخيراً با چند چالش كاربردي روبرو شده اند که به طور نمونه میتوان به تاخير در عملكرد فناورانه، پيچيدگي اكوسيستم و فقدان مهارت هاي توسعه دهنده اشاره نمود. اين چالش ها باعث جلوگيري از پذيرش فناوري بلاك چين در سازمانهای IT محور و بصورت انبوه مي شوند. شركت AERGO به عنوان يك شركت جهانی پيشگام در صنعت بلاك چين ،كه با كمك شركت بلاكو توسعه يافته است، داراي یک اكوسيستم نوآورانه ي بلاك چين است كه هدف آن از بين بردن رفع شكاف بين بلاك چين و مخاطره پذيري بازار با حل اين چالش ها از طريق ايجاد چارچوب اجرايي و فناوري است، بطوریکه از اكوسيستم هاي گسترده ي توسعه دهندگان اپليكيشن هاي غيرمتمركز پشتيباني مي كند، و به این واسطه قادر خواهد بود خدمات را به شركا و شركت هاي سازماني ارائه دهد. هدف آن، فراهم سازي يك زيرساخت قرارداد هوشمند مبتني بر پلاگين سازگار است كه داراي چند الگو و مدل بوده و از نظر ويژگي، غني باشد و توسعه دهنده-پسند باشد تا اجراي هر كسب و كار را با سهولت و راحتي، برنامه ريزي كند.

هدف پروژه ي AERGO، توسعه ي يك پروتكل بلاك چين متن باز است که براي بكارگيري در يك محيط بزرگ و با تعداد زياد كاربران، به اندازه کافی قدرتمند باشد. با استفاده از پروتکل ارائه شده، توسعه دهندگان و صاحبان كسب و كارها به راحتي قادر به طراحي، ساخت و به كارگيري اپليكيشن هاي مورد نظر خود در ابر بلاك چين خواهند بود و حق بكارگيري آن در بلاك چين هاي عمومي و خصوصي را خواهند داشت.

کوشش پروژه ي AERGO به عنوان یک بلاك چين نسل بعدی، رفع مشكلات يكپارچه سازي IT، توسعه نرم افزار، رفع مشكلات حريم خصوصي، مقياس پذيري و قابليت تعامل متقابل است كه در بلاك چين هاي كنوني اين مشكلات وجود دارد.

AERGO به دنبال اين است كه در فراهم سازي ويژگي هايي از قبيل SQL، واكنش پذيري و برنامه نويسي هم ريخت، در جايگاه اول باشد. AERGO يك پشته نرم افزاري جديد را معرفي خواهد كرد كه متشكل از SQL، AERGO و Meteor مي باشد. هدف، ايجاد سيستم عاملي براي ساخت و بكارگيري راحت اپليكيشن هاي غير متمركز (dApps) در فضای ابری، توسط توسعه دهندگان با سرعت تراكنش سريع تر و هزينه هاي اجرايي پايين تر و مقرون به صرفه تر است.

اين پروژه توسط شركت بلاكو (Blocko Inc.) پشتيباني شده و توسعه يافته است. شرکت بلاکو از تامين كننده های زير ساخت بلاك چين مي باشد كه در سال 2014 در انگليس، كره جنوبي و هونك گونگ تاسيس شده است.

AERGO، از راهكار مجاز شركت كوئين استك (Coinstack) استفاده خواهد نمود كه توسط شركت بلاكو توسعه يافته است و كاربران را قادر به اشتراك گذاري داده ها با اشخاص ثالث به شيوه ي ايمن و كارآمد مي كند. این قابلیت در گذشته براي 25 ميليون نفر در سرتاسر جهان بكار گرفته شده است.

بلاكو با چند شركت تاسيس شده مانند سيسكو، موتورهاي هيوندا-كيا، شركت بورس كره KRX، IBM, Microsoft Azure, SK Telecom, Lotte Card, Samsung SDS, LG CNS و غيره كار مي كند.

مولفه های پلتفرم AERGO:

پلتفرم AERGO شامل سه مولفه اصلي است: زنجيره AERGO، هاب يا مركز AERGO و بازار AERGO.

زنجيره AERGO

اينترنت عمومي بلاك چين، كه داراي سيستم هوشمند مبتني بر SQL با عملكردي است كه به طور بالقوه از 1 ميليون تراكنش در ثانيه تجاوز مي كند، از فناوري زنجيره جانبي استفاده مي كند. AERGO از مدل مديريت قطعي (DPoS) براي ارتقاي عملكرد و ماكزيمم سازي ثبات شبكه استفاده مي كند. اين پروژه، از ماشين مجازي اتريوم براي تحقق تعامل متقابل (به اشتراك گذاري داده ها از طريق شبكه تعاملي) نيز پشتيباني خواهد كرد.

مركز AERGO Hub

رابط عمومي زنجيره AERGO Hub، توسعه دهندگان را قادر به ساخت، آزمون، بكارگيري و مديريت بلاك چين هاي مستقل خواهد كرد. AERGO Hub، ضرورتاً يك سرويس هاستينگ بلاك چين مبتني بر وب است (شبيه سرويس هاي وب ابري فعلي عمومي) كه ابزارها و سرويس هاي متعددي را فراهم ساخته و اپليكيشن هاي غير متمركز ايمن را با استفاده از زنجيره AERGO متصل مي كند.

بازار AERGO

بازارای فرد به فرد براي اپليكيشن هاي نرم افزاري و منابع رايانشي از قبيل ذخيره، محاسبه توان و قدرت، الگوريتم ها، محتواها و غيره براي زنجيره ي AERGO.

اشخاص ثالث از قبيل فراهم كنندگان سرويس و فروشندگان زيرساخت ابري، قادر به بازاريابي و فروش سرويس ها و محصولات شان به كاربران AERGO خواهند بود. اين بازار از طريق واسط عمومي مركز AERGO Hub در دسترس قرار خواهد گرفت.

نمودار ذیل نشان مي دهد كه بازار AERGO چگونه كار مي كند:

فن آوری پروژه؛

پروژه آرگو در حال انجام مقدمات لازم جهت راه اندازی شبکه اصلی خود می باشد که در اوایل سال 2019 انجام خواهد شد. شركت كره اي بلاكو ، مسول فراهم سازي تكنولوژي اصلي مورد نياز اين پروژه خواهد بود كه شامل فراهم سازي تكنولوژي از شركت كوئين استك مي باشد. شركت كوئين استك قبلاً به طور موفق، در چندين شركت، اين فناوري را به كار گرفته است و لزوماً، از سابقه داران قديمي در اين عرصه مي باشد. در حاليكه؛ شركت كوئين استك، به طور محض، خصوصي است ولي AERGO، يك شركت خصوصي و عمومي خواهد بود.

شركت كوئين استك قبلا چند ويژگي را تقويت نموده است كه اين ويژگي هاي تقويت شده، توسط شركت AERGO بكار خواهد رفت:

نقشه راه پروژه:

Q3 018…. زنجيزه اْلفاي AERGO

Q4 2018…. شبكه تست زنجيره ي AERGO

Q1 2019…. شبكه عمومي AERGO (نت اصلي)

Q4 2019… مركز و بازار AERGO براي تاجران و توسعه دهندگان

توكن هاي بكار رفته چه هستند و چگونه مي توانند باعث افزودن ارزش شوند؟

توكن AERGO، توكن اصلي شبكه است كه در درجه اول، به عنوان محيط مبادله ارز براي تراكنش ها و عملكردهاي مختلف در اكوسيستم AERGO بكار رفته است.

اين توكن ها براي تشويق و ايجاد انگيزه در سه فراهم كننده ي اصلي آن – فراهم كنندگان زيرساخت، فراهم كنندگان فناوري و فراهم كنندگان سرويس- بكار خواهد رفت. بعد از راه اندازي، اين توكن ها به شبكه اصلي شركت كوئين استك مهاجرت خواهد كرد (اخيرا براي انتشار در Q1 2019 برنامه ريزي شده است). كاربرد توكن ها شامل:

  • اجراي قراردادهاي هوشمند براي توانمندسازي سرويس ها و محصولات تجاري متعدد
  • پاداش دهي براي الگوريتم اجماع DPoS
  • عواملي از قبيل روش پرداخت براي پشتيباني فني، سرويس هاي متعدد فراهم شده توسط مركز AERGO Hub و بازار AERGO. سهولت استفاده از اين سيستم، داشتن سرعت بالا، امنيت و چند عامل ديگر، باعث مي شود تا مورد پذيرش قرار گيرد.

تيم

تيم پروژه حداقل شامل 36 نفر است كه 3 نفر آنها از اعضاي هيئت مديره AERGO هستند، سه نفر، رئيس كميته، 5 نفر در تيم فناوري و حداقل 5 نفر ديگر از شركت بلاكو در این گروه حضور دارند. شرح زندگي و سوابق اعضاي اصلي تيم در زير خلاصه شده است.

اعضاي هيئت مديره AERGO

فيل زماني (Phil Zamani)- داراي بيست سال سابقه در زمينه ي تولید و توسعه سامانه های منبع باز، كسب و كارهاي ابري و بلاك چين می باشد. اخيراً به عنوان مدير عامل شركت بلاكو مشغول به کار می باشد. پست هاي شغلي قبلي او شامل رئيس جهاني مدل هاي بيگ ديتا و تجارت ابري در بانكو استرندر، مدير ارشد واحد كسب و كار ابري در Deutsche Telekom، معاون رئيس فروش و توسعه كسب و كار در لوازم اينترنتي در Red Hat بوده است. او همچنين در نقش هاي مختلف در ساير شركت ها كار كرده است. مانند شركت Cygnus Solutions, Synopsys, Novell، Springsource (اكنون بنام Pivotal) و غيره. مدرك MBA خود در كارآفريني را در دانشگاه تجارت وارويچ در سال 2003 اخذ نموده است.

هان يونگ پارك (Hun Young Park)- داراي 13 سال سابقه در توسعه پايگاه داده ها و سيستم هاي توزيع شده با داشتن تخصص در طراحي نرم افزار با عملكرد بالا و مقياس بزرگ می باشد. اخيراً مدير ارشد فني و مدير توسعه تحقيقات بلاك چين شركت بلاكو بوده است. قبلاً، مهندس اصلي نرم افزار در TmaxData و مهندس ارشد نرم افزار در Tibero بوده است. مدرك كارشناسي ارشد خود را در رشته علوم كامپيوتر در دانشگاه KAIST در سال 2005 اخذ نموده است.

رودريك وان در گرف (Roderik van der Graaf)- داراي بيش از 20 سال سابقه در بخش خصوصي، سرمايه خطرپذير و تجارت مشتقات حقوق صاحبان سهام می باشد. اخيراً، بعنوان بنيان گذار و مدير شريك شركت Lemniscap (يك شركت سرمايه گذاري بلاك چين) و مشاور بلاكو مشغول به کار می باشد. قبلاً در موقعيت مديريت در Caldera Pacific و KCP بوده. او همچنين در مسوليت هاي شغلي مختلف در تجارت مشتقات حقوق صاحبان سهام در بانك ، HSBC, Rabobank, Bear Stearns، مشاور LIM و همه گزينه ها كار كرده است. مدرك كارشناسي ارشد خود را در رشته فناوري اطلاعات در دانشگاه لندن در سال 1997 اخذ نموده است.

روساي كميته

وون كيم (Won Kim)- داراي 15 سال سابقه در زمينه سيستم هاي توزيع شده و DBMS رابطه اي می باشد. همچنین بنيان گذار و مدير عامل شركت بلاكو و مشاور فني شركت Lemniscap می باشد. قبلاً در بخش تحقيق و توسعه پايگاه داده هاي توزيع شده و مدير پايگاه داده ها در شركت S-Core  و  TmaxSoft كار كرده است. او مدرك كارشناسي خود را در رشته علوم كامپيوتر در دانشگاه بوستون در سال 2008 اخذ نموده است.

جين لي (Jane Lee)- داراي 7 سال سابقه در زمينه ي مشاوره استراتژي با داشتن تخصص در تبديل ديجيتال و تجاري سازي فناوري می باشد. اخيراً به عنوان مسول اصلي استراتژي شركت بلاكو مشغول به کار می باشد. قبلا مدير استراتژي شركت Accenture بوده كه بيش از 6 سال سابقه كاري در اين شركت را داشته است. مدرك ليسانس خود را در رشته مديريت هتلداري از دانشگاه كورنل در سال 2009 اخذ نموده است.

آليسون شيم (Alison Shim)- داراي 5 سال سابقه در زمينه مشاوره استراتژي با داشتن تخصص در استراتژي ارائه به بازار و توسعه كسب و كار است. اخيراً بعنوان مسول اصلي نوآوري در شركت بلاكو مشغول به کار می باشد. مدرك ليسانس خود را در در رشته مطالعات اقتصادي و ارتباطي در دانشگاه نيويورك در سال 2012 اخذ نمود.

مشاوران پروژه شامل اددي آلين، مدير سابق وزارت دفاع و خارجي و اداره دارايي انگليس، وينسنت زو، بنيان گذار FBG، سينا لي، شريك GBIC، ريد هارتاني، بنيان گذار چند استارت آپ و چند نفر ديگر است.

سرمايه گذاران پروژه شامل FBG Capital, GBIC, Lemniscap, Rockaway Blockchain, Dekrypt Capital,  و  Block Crafters Capital است.

فرصت ها:

  • اين پروژه توسط شركت بلاكو پشتيباني شده است كه تا كنون 23 سيستم بلاك چين داخلي را تحويل و ارائه داده است (براي 20 شركت) و بيش از 25 ميليون كاربر را پشتيباني مي كند. شركت بلاكو قصد دارد تا AERGO را به مشتريان فعلي خود معرفي كند در نتيجه با اين كار، اين پروژه مي تواند به سرعت فراگير شود و محبوبيت كسب كند.
  • تيم قوي كه هم از نظر دانش فني و هم توسعه كسب و كار صاحب تجربه می باشند.
  • وجود محدوده وسیع از موارد كاربردی بالقوه در چند صنعت كه شامل توليد سرويس هاي خدماتي مالي، توزيع، بيمه، مراقبت بهداشت و سلامت، دولت و اينترنت اشيا است.
  • داشتن قابليت براي شبكه هاي بلاك چين كه قرار است به AERGO پل زده شوند.

دغدغه و نگراني ها:

  • مكانيسم اجماع DPoS كه AERGO استفاده خواهد كرد، ويژگي غير متمركز بودن این پلتفرم را جهت کسب مقياس پذيري قربانی می نماید.
  • رقابت ساير شركت ها مانند R3, Microsoft, IBM, JP Morgan, و  SAP كه آنها نيز در حال وارد كردن شركت ها به بلاك چين هستند.
  • هنوز MVP موجود نمي باشد.

نتيجه نهائي

پروژه AERGO، يكي از پروژه هاي قدرتمند بوده و پشتوانه اي قوي، به نام شركت بلاكو دارد كه انواع راهكارهاي فناوري را براي شركت هاي ميزبان تاسيس شده از قبيل سيسكو، موتور هيوندا-كيا، IBM, Microsoft Azure, SK Telecom, Samsung,  و  LGفراهم مي نمايد. افراد تیم پروژه قوی هستند و توازن و تعادل خوبي بين دانش و فني و تخصص در بازاريابي و توسعه كسب و كار در آنها وجود دارد. اين موضوع براي برتري يافتن پروژه ي AERGO  از نظر رقابت با شركت هايي از قبيل مايكروسافت، , IBM, JP Morgan, and R3 اهميت بسزائي دارد كه همه ي اين شركت هاي قيد شده در حال توسعه راهكارهاي بلاك چين براي شركت ها و سازمان ها هستند و شركت SAP كه اخيراً، سرويس ابري بلاك چين خود را توسعه داده و راه اندازي كرده است.

پشتيباني شدن توسط شركت بلاكو ، چند مزيت بهمراه دارد (تيم مجرب در توسعه بلاك چين، ليست مشتري، و تشخيص آني). اين پشتيباني به AERGO در جبهه توسعه كسب و كار و جبهه ي فني كمك خواهد نمود. در نتيجه، ما اعتقاد داريم كه AERGO، شانس خوبي براي موفقيت در بلند مدت دارد. البته دغدغه هایی نیز وجود دارد. نبود يك MVP و در کنار آن مسیر راه (Road Map) نسبتاً بلند مدت از این موارد می باشند. نمونه های از این دست سرمايه گذاران را به این سمت هدایت می کند که به توانايي ها و ارائه خدمات تيم پروژه با اهمیت بیشتری نظر کنند. ناگفته نماند؛ در کنار راهکارهای ارائه شده متناسب با شركت ها و صنايع مختلف، AERGO از چند فکتور مفيد دیگر نیز بهره مند است. یکی از این فاکتورهای حائز اهمیت، پشتیبانی شرکت بلاکو از این پلتفرم می باشد. شركت بلاكو در نظر دارد پروژه AERGO را به مشتريان فعلي خود معرفي كند و در زمان ارتقاء Coinstack 4.0، اين فناوري به طور پيش فرض، جايگزينCoinstack 4.0 خواهد شد. اين امر مزیتهای زیادی برای تیم پروژه داشته و در جذب سريع متقاضیان پلتفرم تاثیرگذار خواهد بود. البته پروژه بعد از توسعه پايگاهی قوي از متقاضیان، نياز به تحكيم موقعيت اش در بازار كره جنوبي خواهد داشت تا در ادامه مسیر خود را به عنوان یکی از بازيگران اصلي در صنعت فناوري بلاك چين جهاني ثابت قدم كند.

در بازار كنوني، ارزش اين پروژه مي تواند افزايش يابد، با اين حال اعتقاد داريم كه با پوشش دهي كافي رسانه ها، اين پروژه قطعاً رقبای خود را از نظر ارزش گذاري، از میدان به در خواهد کرد.

رضا نحوی

منابع و مواخذ:

1- https://www.aergo.io

2-https://paper.aergo.io/AERGO_Whitepaper_v5.2.pdf

3- https://paper.aergo.io/AERGO_Chain_Technical_Whitepaper_V1.0.pdf

4- https://crushcrypto.com

5- https://icodrops.com

[1] فناوري بلاك چين، در حقيقت زنجيره اي از بلوك ها است. يك نوع سيستم ثبت اطلاعات و گزارش است. تفاوت آن با سيستم هاي ديگر اين است كه اطلاعات ذخيره شده روي اين نوع سيستم، ميان همه ي اعضاي شبكه به اشتراك گذاشته مي شود و با استفاده از رمزنگاري امكان حذف و دستكاري اطلاعات ثبت شده تقريبا غير ممكن مي شود.

[2] دو كامپيوتر وقتي مي توانند در تعامل با يكديگر باشند كه به روش مفيدي با يكديگر كار كنند، بر روي فايل هاي يكساني كار كنند يا داده ها را از طريق شبكه به اشتراك گذارند.

[3]  پشته[۱][۲] (به انگلیسی: stack) یکی از انواع داده‌ساختارها[۳] (ساختمان داده) است و برای ذخیره و بازیابی داده‌ها کاربرد دارد. پشته در طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، فراوان به کار می‌رود. شیوهٔ عملکرد پشته بر اساس سیاست LIFO است.در حقیقت پشته، یکی از سه بخش تخصیص یافته به یک برنامه در حال اجرا در حافظه (RAM) می‌باشد. پس از اجرای هر برنامه کاربردی آن برنامه برای پردازش توسط پردازشگر، به سه بخش در حافظه تقسیم شده و ذخیره می‌گردد تا در دسترس پردازشگر قرار بگیرد. این سه بخش شامل موارد زیر هستند:بخش کد (شامل کد برنامه)پشتهبخش داده (داده + بی‌اس‌اس + هیپ)

[4]  نرم افزار های غیر متمرکز همانند رمزارز های مختلف از تکنولوژی بلاکچین به عنوان زیربنای اصلی خود استفاده می کنند. اپلیکیشن های غیر متمرکز (DApps)، چهار ویژگی اصلی دارند. برای این که یک اپلیکیشن غیر متمرکز تلقی شود، باید تمام این چهار ویژگی را داشته باشد.1.متن باز: سورس این اپلیکیشن باید به طور رایگان، در دسترس همگان قرار داشته باشد.2.غیر متمرکز: اپلیکیشن باید از یک تکنولوژی رمزنگاری مشابه بلاکچین استفاده کند.3.انگیزه مالی: اپلیکیشن باید یک توکن رمزنگاری شده/دارایی دیجیتال مختص به خود داشته باشد و سوخت مصرفی شبکه آن نیز از جنس همان توکن باشد.4.الگوریتم/پروتکل: این اپلیکیشن باید بتواند توکن های جدیدی بر اساس مکانیزم توافق عمومی منحصر به فرد خود ایجاد کند.

[5]  اتريوم شبكه اي است كه برنامه نويسان از طريق آن براحتي مي توانند برنامه هاي خود را مبتني بر بلاك چين ايجاد كنند.  با استفاده از ماشين هاي مجازي اتريوم شما مي توانيد بجاي اينكه براي هر برنامه، يك بلاك چين مستقل ايجاد كنيد، از بلاك چين اتريوم براي همه برنامه هاي خود استفاده كنيد.

[6] Peer to peer

[7] شركت كوئين استك، در سال ۲۰۱۴ و توسط شرکت کره‌ای بلاکو (Blocko) تأسیس‌شده و با شراکت اخیرش با بورس کره (Korean Exchange) به راهکارهای سازمانی بلاکچین (blockchain) می‌پردازد.کوین‌استک از طریق چندین اپلیکیشن بلاکچین به بیش از ۹ میلیون کاربر خدمات ارائه می‌نماید. ۳۰٪ درآمد آن از سنگاپور و ۱۲٪ از کره جنوبی تأمین می‌گردد.این شرکت در مشارکت با مسئولان محلی کره توانسته از یک بلاکچین ساخته‌شده توسط بلاکو برای منظم کردن آرا در مورد سرمایه‌گذاری در پروژه‌های عمومی استفاده کند.

[8]  استراتژی ارائه به بازار Go To Market (GTM) Strategy برنامه و طرح جامع یک شرکت جهت بسیج منابع داخلی و خارجی خود جهت شکل دهی زنجیره ارزش به منظور تحويل ارزش پيشنهادي ممتاز منحصر به فرد به مشتريان خود و دستيابي به مزيت رقابتي مي باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید