ایران به دلیل تحریم ها درگیر بحران مالی است و برای خروج از این وضعیت بدنبال استفاده از ارزهای دیجیتال است.

در حال حاضر ایران در جای بدی قرار دارد چرا که مقامات ایالات متحده می گویند که ممکن است اوضاع مالی کشور بدتر از آن چیزی باشد که آنها معتقدند. اقتصاد آسیب دیده این کشور باعث ایجاد اعتراضاتی برای مدتی بوده است و ایران در حال نزدیک و نزدیک تر شدن به یک بحران مالی است.

بعد از اینکه تحریم‌ها باعث توقف صادرات نفت تهران شد برخی خسارات عمده در سراسر ایران احساس شد. از آن زمان به بعد این  کشور تلاش کرد تا از این تحریم‌ها بگریزد به خاطر اینکه تا حدودی این ضربه وارد شده را کمتر کند. اگرچه در دراز مدت این کار را چندان خوب انجام داد. در حال حاضر دولت ایران از آخرین ذخایر ارز خارجی خود استفاده می‌کند و این نشان می‌دهد که هرگونه کنترل احتمالی که دولت بر واردات تجهیزات و منابع دارد به زودی ممکن است از دست برود.

به زودی ایران به احتمال بیشتری وضعیت هولناک تری نسبت به ۶ سال پیش خواهد داشت، زمانی که رئیس جمهور روحانی و دولت وی وارد مذاکرات هسته ای شدند.

اکنون پیش‌بینی اینکه چه اتفاقی ممکن است برای اقتصاد ایران رخ دهد دشوار است. زیرا عوامل ناشناخته وجود دارند که هنوز می توانند شرایط را تغییر دهند. علاوه بر این برخی از اطلاعاتی که ایالات متحده از متحدان خود دریافت کرده است حاکی از آن است که ایران ممکن است مقداری درآمدهای غیر قانونی داشته باشد که می تواند در دوره های زمانی سخت همانند شرایط پیش آمده، کمک کند.

همچنین این کشور به سادگی می تواند نفت خود را چاق کند، اگرچه مقامات آمریکایی تردید دارند که تأثیر تحریم‌ها بتواند با قاچاق جبران شود. همانطور که این احتمال تا حدودی درست است گزینه دیگر برای ایران این است که به ارزهای دیجیتال برای کمک به خود رجوع کند.

ممکن است ایران راهی برای خروج از ارزهای دیجیتال پیدا کند.

ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین اغلب به خاطر تعدادی از ویژگی‌ها مانند ماهیت بدون مرز ای که دارند و از طریق تمرکز زدایی به دست می آیند شناخته می‌شوند. این شکل از پول دیجیتال تحت کنترل کسی نیست به این معنی که ایالات متحده نمی تواند کارهای زیادی برای متوقف کردن ایران از استفاده از بیت‌کوین و سایر سکه ها و توکن‌ها انجام دهد.

چند روز پیش،Bloomberg گزارش داد که ایران قصد دارد ۱۱ میلیارد دلار ارزش از محصولات مختلف را در دو سال آینده به منظور جایگزین کردن واردات و پیدا کردن راهی برای مقابله با تحریم های اعمال شده توسط ایالات متحده، تولید کند.

از سوی دیگر مجله وال استریت اخیرا گزارش داده است که مقامات آمریکایی معتقدند ایران در حالت تهاجمی و وحشت زده ‌‌‌‌ای به سر می برد. این بیانیه یه چند گزارش حمله به منابع انرژی اشاره دارد که ایران آنها را انکار می‌کند. با این حال مشکل با پول است زیرا تخمین زده می شود که ذخایر ارزی ایران به ۸۶ میلیون دلار می‌رسد که این رقم ۲۰ درصد پایین تر از سطح گزارش شده در سال ۲۰۱۳ می باشد. با چنین شرایطی مقامات ایالات متحده بر این باورند که ایران یا باید به میز مذاکره برگردد یا حتی مقدار بیشتری از منابع خود را استفاده کند.

علی رغم شرایط، یک گزارش گر بیت کوین از ابتدای امسال بر این باور است که شرکت‌های ایرانی می‌توانند از گمنامی ارزهای دیجیتالی بهره ببرند و محدودیت‌های آمریکا را نادیده بگیرند. در واقع تهدید تحریم‌های ایالات متحده در تاریخ برای کنترل بیش از اندازه ایران بوده تا اینکه پرداخت‌های ناشناس در ارزهای دیجیتال به یک احتمال تبدیل شدند.

به نظر می‌رسد خزانه‌داری آمریکا به خوبی از این موضوع آگاه است چرا که به بازارهای دیجیتال در برابر معاملات تجاری با شرکتها و افراد مستقر در ایران هشدار داد. برخی از سایتهای تجاری حتی شروع به مسدود کردن خریدارانی کردند که تایید شده از ایران بودند در حالی که برخی حتی تا توقیف سرمایه مشتریان ایرانی نیز پیش رفتند.

با این حال باور بر این است که این موارد از هم مجزا هستند زیرا ماهیت بسیاری از ارزهای دیجیتالی کنترل و پایش نظارت آنها را به شدت سخت کرده است. هیچ راهی وجود ندارد که تحریم‌های بانکی را در خصوص ارزهای دیجیتالی اعمال کنند و به همین دلیل است که دولت ایران ممکن است به دارایی های دیجیتالی اتکا کند تا محدودیت‌ها و تحریم‌های کنونی را نادیده بگیرد و راهی برای حفاظت از خود در مقابل تحریم‌های ایالات متحده پیدا کند.

منبع خبر: Bitcoinist