تعدادی از اصول بنیادین باعث بالا رفتن قیمت بیت‌کوین در هفته‌های اخیر شده‌اند مثل جنگ تجاری چین و آمریکا و خروج انگلستان از اتحادیه اروپا. برخی از تحلیلگران رشد قیمتی بالایی را برای بیت کوین به دلیل یکی از اتفاقات گفته شده را پیش بینی می کنند.

آیا با خروج انگلستان از اتحادیه اروپا ممکن است قیمت بیت‌کوین بصورت انفجاری بالا برود؟

بیت کوین با مشکلات اقتصادی ترقی می کند

بر اساس گزارشی که در روزنامه independent چاپ شده است، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بدون هیچ معامله و قراردادی می تواند باعث صعود و بالا رفتن قیمت بیت کوین شود. انگلستان تقریباً سه سال است که با قانونگذاران اروپایی در مورد خروج خود از اتحادیه به بن بست رسیده است. این عدم قطعیت اقتصادی باعث کاهش پوند به پایین‌ترین سطح خود در طول یک دهه شده است. و با وجود کارمندان اتحادیه اروپا که تمایلی به مذاکره ندارند به نظر می رسد که خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در ۳۱ اکتبر بدون قرارداد یا سخت باشد.

Nicholas Gregory مدیر عامل شرکت CommerceBlock بلاک چین، اظهار داشت که این می‌تواند منجر به این شود که بیت کوین در سال جدید همیشه در سطح بالایی باشد.

بیت‌کوین در سال جاری شانس و اقبال خود را با چندین نوسان کوچک به دست آورد، اما خروج بدون قرارداد بریتانیا از اتحادیه اروپا می تواند شکستی عظیم و بی‌سابقه را به وجود بیاورد. نه تنها ترک بدون قرار داد اتحادیه اروپا باعث ایجاد آشوب و نوساناتی در ۲ ارز رایج فیات بزرگ خواهد شد بلکه باعث ایجاد یک بحران هویت برای سیستم جهانی خواهد شد زیرا احتمال آسیب پذیری این ارز های بزرگ جهانی آشکار خواهد شد.

نظریه “پناهگاه امن” به طور قابل توجهی در ماه‌های اخیر برای بیت کوین به کار برده شده است همانطور که اقتصادهای جهانی و ارزهای رایج آن ها از تنش های مالی و سیاسی تحت فشار قرار گرفته‌اند. درست مانند طلا، بیت کوین اکنون به عنوان انباری ارزشمند است که تحت دخالت دولت و یا سیاست های جهانی نیست. Bloomberg  خاطر نشان کرد که قیمت بیت کوین همزمان با طلا در ۳ ماه گذشته دو برابر شده است.

Simon Peters تحلیل گری در پلتفرم تجاریeToro هست خاطرنشان‌کرد طلا به طور سنتی تبدیل به دارایی‌ای امن شده است و اضافه کرد:

به نظر می‌رسد تا کنون بیت‌کوین به هدف مشابهی رسیده است. با توجه به اینکه سرمایه‌گذاران چینی بخش بزرگ و قابل توجهی از سرمایه گذاران ارز دیجیتال را تشکیل می دهند، احتمال زیادی وجود دارد که برخی افراد از فرصت های بیت کوین در برابر یوآن پشتیبانی می‌کنند.

فشار بر بریتانیا و Boris Johnson نخست وزیر جدید آن در حال افزایش است. وی اظهار داشته است که بریتانیا در این تاریخ با یا بدون قرارداد از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد. به دنبال کسب اکثریت آرا در همه‌پرسی‌ای که در ماه ژوئن سال ۲۰۱۶ انجام شد، بریتانیا در وضعیت عدم قطعیت اقتصادی بوده است چرا که سیاستمداران نالایق در دستور کار خود با هیچ دلیل واضحی بحث می کردند.

ناکامی‌های ارز رایج

Gregory اضافه کرد که این امر موجب خواهد شد تا جایگاه بیت کوین در اقتصاد جهانی تغییر کند.

در سال ۲۰۲۰ ما انتظار داریم جهان سیاسی بی ثبات و حزب مردم باورانه وضعیت امن بیت کوین و به طور کلی سایر ارزهای دیجیتال را تحکیم بخشند. و اگر بانک های مرکزی به افزایش دوباره چاپ پول روی آورند، وضعیت برای ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین که تامین آنها محدود شده است تقویت خواهد شد. هر بار که بانک مرکزی تامین پول را افزایش میدهد، گامی دیگر در جهت نابودی و شکست ارز رایج برمیدارد.

این به حقیقت نزدیکتر است زیرا بریتانیا به سختی مرکزی برای پذیرش ارز دیجیتال و بیت کوین است؛ حتی تعداد افراد خیلی کمی از ۶۶ میلیون شهروند آن می‌دانند که این ها چه چیزی هستند. با این وجود پیامدهای گسترده تری از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و عدم قطعیت مالی در مورد ارز رایج می تواند قطعاً تقاضا برای بیت کوین و دارایی های دیجیتالی که خارج از کنترل دولت یا بانک مرکزی هستند را افزایش دهد.

آیا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تاثیری روی قیمت بیت کوین دارد؟ نظرات خود را در زیر اضافه کنید.

منبع: Bitcoinist