بررسی تحریم بیت کوین ایرانیان ، خطرات و ریسک نگهداری بیت کوین

آیا بیت کوین تحریم می شود؟

 آیا تحریم های ایالات متحده علیه ایران دارایی بیت کوین شما را در معرض خطر قرار میدهد؟

بعد از جنگ جهانی دوم هژمونی و سلطه نظامی و اقتصادی ایالات متحده به طرز شگفت انگیزی بر دنیا مستولی شد به‌ طوریکه دلار آمریکا تبدیل به ارز جهانی شد و علارغم حذف پشتوانه آن از طلا، پشتوانه ارزهای داخلی اکثر کشورها گردید.
ایالات متحده به واسطه ارز قدرت‌مند خود به طور قابل ملاحضه ایی در روند تجارت جهانی و مراودات پولی و مالی سایر کشورها در حال اعمال نفوذ است، و برای دستیابی به خواسته های خود از تحریم و تنبیه اقتصادی علیه کشورها و شرکت های خارجی بطور گسترده ایی استفاده میکند.

پس از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ که منجر به سقوط بازار مسکن و ارزش سهام بانک ها و شرکت های بزرگ شد، فرد یا افرادی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو تکنولوژی نوین بلاک چین را ابداع کرد و سیستم مالی جدیدی تحت عنوان بیت کوین «سیستم پرداخت آنی همتا به همتا» را بر بستر آن پیاده سازی کردند.

پیدایش بیت کوین در بحبوحه بحران بزرگ سال ۲۰۰۸ به خوبی عمق نفرت سازنده آن از سیستم فاسد بانکداری که بطور متوسط هر دهه یک بحران اقتصادی می آفریند را بیان میکند، ساتوشی بزرگترین هدف خود را کنترل هر شخص بر دارایی خود و ناتوانی دولت ها و بانک ها از دستبرد زدن به اموال آنها بیان میکند پس طبیعی‌ست که برای چنین هدفی ساختار بیت کوین باید به گونه ایی باشد که هیچ فرد و یا دولتی توانایی مسدود کردن دارایی بیت کوین افراد را نداشته باشد، برای این منظور ساتوشی با اولویت دادن به حریم خصوصی، بیت کوین را به گونه ایی طراحی کرده است که برای داشتن آن نیاز به هیچ مدرک و اطلاعات هویتی ندارید، تنها چیزی که لازم است اینترنت و دوایسی است که کیف پول بیت کوین در آن قابل اجرا باشد!
هویت دارنده، پذیرنده و ارسال کننده بیت کوین مخفی است و تراکنش های بیت کوین غیرقابل برگشت و قطعی است، این بدان معناست که هیچ کس نمیتواند بیت کوینی که شما برای فرد دیگری ارسال کرده اید را متوقف یا برگرداند.

حال این سوال پیش می آید

آیا شما بیت کوین خود را در صرافی های رمزنگاری مانند بایننس و بیت فینکس نگهداری می کنید  و یا از کیف پول های گرم بیت کوین مانند کوین بیس یا کوین پیمنت یا CEX استفاده می کنید؟

آیا پاسخ شما بله می باشد؟ پس شما مالکیت بیت کوین های خود را در معرض خطر جدی ای قرار داده اید!

این سرویس ها از کلید خصوصی شما به نیابت از شما نظارت می کنند و این مسلما امن نخواهد بود، زیرا کلید خصوصی شما تنها روشی است که می توانید از طریق آن به بیت کوین های خود دسترسی داشته باشید. اگر روزی این سرویس ها تصمیم بگیرند که دسترسی شما را مسدود کنند دیگر امکان برداشت بیت کوین خودتان را نخواهید داشت. صرافی بیترکس و همچنین CEX نمونه هایی هستند که در چند سال گذشته به بهانه تحریم ها دسترسی کاربران ایرانی را به موجودی بیت کوین خودشان مسدود کرده اند و هیچ پاسخ قانع کننده ای نیز ارایه نکرده اند.

تا زمانی که کلید خصوصی والت بیت کوین تان لو نرود یا دیوایسی که از آن برای مدیریت کیف پولتان استفاده میکنید آلوده به بدافزار نشود، سرقت یا مسدود شدن و تحریم دارایی بیت کوین معنایی ندارد.

در چه حالتی خطر مسدود شدن و یا تحریم داریی بیت کوین یا سایر کریپتوکارنسی های شما وجود دارد؟

درصورتیکه که شما دارایی خود را در والت های آنلاین و ناامن همانند موارد بالا و یا صرافی ها نگهداری کنید احتمال مسدود شدن دارایی تان میرود، از آنجا که این صرافی ها به شما کلید خصوصی نمی دهند یا بر کلید خصوصی شما نظارت می کنند این کیف پولها برای فعالیت مجبور به رعایت قوانین و مقررات هستند و با در نظر گرفتن نفوذ بالای دولت ها بخصوص ایالات متحده بر موسسات مالی و پولی مختلف از جمله اکسچنج های کریپتوکارنسی و همچنین تحریم مالی و اقتصادی ایران توسط ایالات متحده احتمال مسدود شدن دارایی کاربران ایرانی در صورت نگهداری بیت کوین درصرافی های خارجی بالاست همان گونه که از سال ۲۰۱۷ تا کنون اکسچنج آمریکایی بیترکس حساب کاربران ایرانی را مسدود کرده و سایر اکسچنج ها نیز رویه مشابهی در پیش گرفتند.

اقدامات ضروری و پیشگیرانه تحریم کیف پولهای آنلاین

از دیدگاه فنی امکان بلوکه کردن دارایی‌های کاربران در کیف پول‌های رسمی هر ارز دیجیتال وجود ندارد مگر اینکه کیف پول مورد نظر صرافی بوده و یا ارائه دهنده آن به نوعی به کلیدهای خصوصی کاربران دسترسی داشته باشد.

 سرویس ارائه دهنده کیف پول باید دارای جامعه توسعه دهندگان فعال برای نگهداری و حفاظت باشد بنابراین پیشنهاد می‌شود که برای ذخیره ارزهای دیجیتال خود از نرم افزارهای متن باز (OpenSource) استفاده کنید.

مطمئن‌ترین روش برای پیدا کردن کیف پول معتبر یک ارز دیجیتال، مراجعه به سایت رسمی آن ارز دیجیتال است. تقریبا تمام سایت‌های رسمی هر ارز دیجیتال، کیف پول‌های رسمی و معتبر آن را برای دانلود قرار داده‌اند.

در صورتی که ارز دیجیتال مورد نظر توکن بوده و هنوز بلاک چین رسمی خودش را نداشته باشد، باید از کیف پول‌های رسمی بلاک چین میزبان استفاده شود. به عنوان مثال برای یک توکن ERC20 می توان از کیف پول‌های رسمی اتریوم مانند مای‌اتر ولت برای ذخیره کردن آن بهره برد.

برای نمونه کیف پول ارز دیجیتال Verge را مثال میزنیم. در صفحه اول سایت رسمی ارزدیجیتال verge، کیف پول رسمی آن قابل دانلود است و همچنین در بخش wallets کیف پول‌های معتبر دیگر آن قابل مشاهده و دریافت است.

گاهی اوقات سایت رسمی یک ارز دیجیتال مشکلات گرافیکی زیادی دارد و پیدا کردن ولت را کمی مشکل‌تر می‌کند بنابراین همیشه آن را به خوبی بررسی کنید. از قسمت Faq هر سایت هم می توانید از انواع کیف پول‌های یک ارز باخبر شوید.

کیف پول‌های سخت افزاری و کاغذی از امن ترین گزینه‌های موجود هستند.

هرگز ارزهای دیجیتال خود را در صرافی‌های خارجی و همچنین کیف پول‌های تحت وب نامطمئن ذخیره نکنید.

هرگز تمام ارزهای دیجیتال خود را در یک کیف پول نگهداری نکنید.

هرگز آدرس بیت کوین خود را عمومی نکنید.

کیف پولی را انتخاب کنید که قابلیت ایجاد پشتیبان از کلیدها و پین کدها داشته باشد، حتما از کیف پول‌های خود بک‌آپ یا همان نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در صورت هرگونه مشکل بتوانید دارایی‌های خود را بازیابی کنید.

کیف پولی را استفاده کنید که بتوانید بر کلید های خصوصی خود نظارت و از آن ها نگهداری کنید.

کیف پولی را انتخاب کنید که با سیستم عامل های گوناگون سازگاری داشته باشد.

حال سوال این است که در کجا باید از بیت کوین های خود به منظور جلوگیری از تحریم نگهداری کنیم؟

در مقابل سرویس های نامناسب گفته شده در بالا، کیف پول هایی قرار دارند که به شما اجازه دسترسی به کلید خصوصی را می دهند.

کیف پول هایی قرار دارند که به شما اجازه دسترسی به کلید خصوصی را می دهند. در واقع این سرویسها مکان هایی هستند که برای شما کلید های خصوصی را تولید کرده و آنها را برای استفاده شما مهیا می کنند. چنین سرویس هایی حتی اگر هم بخواهند نمی توانند دسترسی شما را به حساب خودتان مسدود کنند.

تمام چیزی که برای دسترسی به موجودی بیت کوین خودتان نیاز دارید کلید خصوصی است که این سرویسها آن را قبلا در اختیار شما قرار داده اند.

پس مسدود کردن دسترسی یک کاربر به چنین سرویسی اصولا بی معنی است چرا که با داشتن کلید خصوصی می تواند شخصا یا به کمک دیگر سرویسها به موجودی خود دسترسی پیدا کنید. البته علاوه بر این باید امنیت سرویسها را نیز در نظر داشته باشید.

برترین کیف پول های بیت کوین که خطر تحریم شدن را ندارند:

بهترین کیف پول های بیت کوین(سخت افزاری، نرم افزاری و تلفن همراه)

 

1)لجر نانو اس(Ledger Nano S)

کیف پول لجر
کیف پول لجر

کیف پول لجر نانو اس یک کیف پول سخت افزاری از یک استارت آپ فرانسوی است.

این کیف پول شبیه یک فلش مموری است که می تواند به هر نوع درگاه USB متصل شود.

این کیف پول سخت افزاری فاقد باتری است و تنها زمانی که به کامپیوتر و یا موبایل متصل می شود شروع به کار کردن می کند.

لجر دارای برچسب ضد جعل نیست زیرا پروسه کریپتوگرافی آن، صحت و یکپارچگی دستگاه را در زمان روشن شدن بررسی می کند.

لدجر همچنین دارای یک صفحه نمایش OLED و دو کلید جانبی برای تایید تراکنش ها نیز می باشد.

هنگامی که دستگاه نانو اس خود را به عنوان یک دستگاه جدید، پیکربندی و تنظیم می کنید، باید پین کد خود را به منظور تامین امنیت کیف پول خود تنظیم نمایید. سپس عبارت بازیابی 24 کلمه ای خودتان را یادداشت نمایید. این عبارت بازیابی می تواند در هر زمان برای بازیابی بیت کوین شما مورد استفاده قرار بگیرد.

با داشتن این کیف پول، کلیدهای خصوصی شما به صورت آفلاین و به دور از دنیای اینترنت نگهداری می شوند، از اینرو در مورد امنیت پول شما جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. نانو اس با قیمت حدود 120 دلار همچنین ارزان ترین کیف پول سخت افزاری با قابلیت نگهداری از چندین ارز می باشد.

لجر نانو اس می تواند از ارزهای مهم زیر پشتیبانی کند:

1- بیت کوین(BTC)

2- بیت کوین کش(BCC)

3- اتریوم(ETH)

4- اتریوم کلاسیک(ETC)

5- لایت کوین(LTC)

6- دش(DASH)

7- دُج کوین(DOGE)

8- زی کش(ZEC)

9- ریپل(XRP)

10- استراتیس(STRAT)

11- کومودو(KMD)

12- PoSW

13- ARK

14- Ubiq

15- اکسپنس(EXP)

16-PIVX

17- Vertcoin

18- Viacoin

19- استیلت کوین(XST)

20- NEO(با کیف پول NEON کار می کند واز GAS نیز پشتیبانی می کند)

21- بیت کوین گلد و غیره ….

همچنین، این یک کیف پول است که می تواند بیش از 700 ارز و توکن ERC20 را، همگی در یک جا نگهداری و مدیریت کند.

نکته: هنگامی که تعداد زیادی بیت کوین و یا ارز دیجیتال دارید، باید همیشه از کیف پول سخت افزاری استفاده کنید.

 

2) کیف پول ترزور(Trezor)

کیف پول بیت کوین

این کیف پول توسط ساتوشی لبز که یک شرکت مستقر در جمهوری چک است ارائه شده. ترزور اولین کیف پول سخت افزاری جهان است.

این کیف پول یک دستگاه کوچک به همراه یک صفحه نمایش OLED است که به وسیله ی یک ورودی USB به تلفن و یا کامپیوتر شخصی شما متصل می شود.

هدف اصلی آن نگهداری از کلیدهای خصوصی شما به صورت آفلاین و امضاء تراکنش های شما می باشد.

تنظیم اولیه آن نسبت به لجر نانو اس کمی متفاوت است. در ترزور، هنگامی که برای اولین بار آن را به کامپیوتر شخصی خود متصل کردید، یک پین کد شش رقمی بر روی صفحه نمایش خود به شما نشان می دهد. شما نیاز دارید این پین کد را در صفحه نمایش مربوطه در کامپیوتر خود وارد کنید. این کد هر زمان که بخواهید ترزور را به کامپیوتر متصل کنید به صورت تصادفی ایجاد می شود و از اینکه یک کامپیوتر مداخله گر و یا دستکاری شده نمی تواند به پین کد شما دسترسی داشته باشد، اطمینان حاصل می کند.

بعد از وارد کردن پین کد، از شما خواسته می شود تا شماره بازیابی 24 رقمی خود را بنویسید. شما باید از کلید بازیابی خود به صورت امن نگهداری کنید زیرا این تنها راهی است که به وسیله ی آن قادر خواهید بود بیت کوین های خود را بازگشت دهید.

استفاده از ترزور کاملا شبیه به نانو اس می باشد.

ترزور در حال حاضر تعداد زیادی از ارزهای رمزنگاری پشتیبانی می کند:

BTC – Bitcoin

ETH/ETC – Ethereum/Ethereum Classic

NMC – Namecoin

LTC – Litecoin

DOGE – Dogecoin

ZEC – Zcash

DASH – Dash

ترزور در حال حاضر علاوه بر موارد فوق بیش از 600 ارز رمزنگاری و توکن را پشتیبانی می کند.

ترزور می تواند به وسیله ی اپلیکیشن هایی مانند ترزور والت، مایسلیوم و مالتی بیت اچ دی ارتباط برقرار کند.

این کیف پول در حال حاضر برای ویندوزهای نسخه 7 و بالاتر، سیستم عامل X نسخه 10.8 و بالاتر و لینوکس در دسترس می باشد.

شما قادرید از آن بر روی دستگاههای اندرویدی خود نیز استفاده کنید. این دستگاه در سه رنگ متفاوت سفید، خاکستری و سیاه موجود می باشد و قیمت آن حدود 110 دلار می باشد.

3) کیف پول اکسدوس(Exodus)

اکسدوس یک کیف پول دسکتاپی رایگان است که توسط جی پی ریچاردسون و دنیل کاستاگنولی در اواسط سال 2015 ساخته شد. اکسدوس اولین کیف پول دسکتاپی با پشتیبانی از چندین ارز رمزنگاری است.

با نگاه به این کیف پول می توان به سادگی دریافت که شرکت حداکثر تلاش خود را برای داشتن یک تجربه کاربری خوب انجام داده است.

شما می توانید بدون نگرانی بیت کوین خود را در کیف پول اکسدوس ذخیره و نگهداری کنید، زیرا این کیف پول به هیچ سرور میزبانی متصل نیست. این کیف پول در حال حاضر از ارزهای رمزنگاری زیادی از جمله بیت کوین، بیت کوین کش، اتریوم، ریپل، استلار، لایت کوین، دوج کوین، دش، گلم و آگور پشتیبانی می کند.

برای استفاده از اکسدوس نیازی به ثبت نام یا تایید هویت نیست. اما مطمئنا باید یک نسخه پشتیبان از کلیدهای خود تهیه کنید.

برای دسترسی و انتقال سرمایه خود باید یک رمز عبور را تنظیم کرده و قرار دهید.

علاوه بر این که یک نسخه پشتیبان از کلیدهای بازیابی خود تهیه می کنید، بخواهید تا آن را به ایمیل شما ارسال کند تا یک لینک با ویژگی بازیابی برای شما ارسال شود. شما می توانید همیشه از این لینک همراه با رمز عبور خود برای بازیابی کیف پول اکسدوس خود استفاده کنید.

با این وجود هنگام استفاده از اکسدوس آنچه را باید به یاد داشته باشید این است که، هنگامی می توانید از کلیدهای خود نسخه پشتیبان تهیه کنید که مقداری موجودی در کیف پول خود داشته باشید.

یکی از مزایای این کیف پول استفاده از یک نمودار دایره ای در مرکز صفحه است که می توانید تمام موجودی خود را در یک نگاه بررسی نمایید.

اکسدوس اولین کیف پول دسکتاپی است که از ShapeShift برای مبادله ارزهای رمزنگاری استفاده می کند. اگر به کمک نیاز داشتید می توانید از طریق ایمیل شخصی خود با سازندگان کیف پول مکاتبه نمایید. این کیف پول برای مکینتاش، لینوکس و ویندوز در دسترس است.

4) کیف پول بلاک چین دات کام (Blockchain.com)

Blockchain.com یکی از اولین سرویسهای ارایه دهنده کیف پول آنلاین بیت کوین است.

در بلاک چین دات کام شما می توانید بیت کوین خرید و فروش و تبدیل نمایید اما از آنجایی که این کیف پول یک صرافی کامل نیست، نسبت به سایتی مانند کوین بیس بسیار امن تر است

زیرا در کیف پول هایی مانند کوین بیس شما می توانید مطمئن باشید که هکرها دائما در تلاش برای هک کردن آن هستند.

Blockchain.info چند سطح امنیتی دارد و بنابراین استفاده از این کیف پول برای بیت کوین در برخی مواقع کمی پیچیده تر است. اما مطمئن شوید که عبارت بازیابی خودتان در این کیف پول را حتما یادداشت نمایید.

6)کیف پول مایسلیوم(Mycelium)

مایسلیوم یک کیف پول متن باز و با ساختار مناسب بیت کوین با یک جامعه توسعه دهنده نو آور است. در واقع یک کیف پول با کاربری آسان است، زیرا برای شروع استفاده از آن هیچ تایید ایمیل، نام کاربری و رمز عبوری لازم نیست.

اگر تازه وارد دنیای بیت کوین شده اید، از استفاده از رابط کاربری آسان میسلیوم لذت خواهید برد. علاوه بر این کنترل کلیدهای خصوصی کیف پول در اختیار شما است و  هر زمان که به آن نیاز داشتید می توانید آن را وارد کنید.

میسلیوم یک کیف پول HD است و یک کلید Seed جهت پشتیبان گیری در اختیار شما قرار می دهد که شامل 12 کلمه می باشد که باید آن را حفظ کرده و در جایی امن نگهداری کنید. در صورتی که دستگاه کاربری شما گم و یا خراب شود، می توانید با استفاده از این کلید پشتیبانی، بیت  کوین ها را بازیابی کنید. اگر این 12 کلمه را فراموش کنید و یا آن را گم کنید، بیت کوین های خود را از دست خواهید داد.

مایسلیوم با کیف پول های سخت افزاری Nano S، کیپ کی، ترزور و همچنین کیف پول های کاغذی سازگار است.

در حال حاضر میسلیوم در سیستم عامل های اندروید و iOS در دسترس است.

از اینجا کیف پول مایسلیوم را دانلود کنید.

 

در نهایت مهم این است که بیت کوین خود را در یک صرافی نگهداری نکنید، و حتما هر کیف پولی را انتخاب می کنید کلید خصوصی 12 یا 24 حرفی داشته باشد زیرا در غیر این صورت در معرض از دست دادن تمام ارزهای خود خواهید بود.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید