بیت کوین که در بازار کریپتو به عنوان یک غول شناخته می شود ،تنها در سال 2020 شاهد افزایش ارزش خود به میزان 40%  بوده است .این ارز توانسته است  در 52 هفته گذشته به رشدی  155درصدی دست یابد.اگر بیت کوین یک سهام بود ، “شرکت” امروز تقریباً 185 میلیارد دلار ارزش داشت.

بیت کوین با این سرمایه می تواند درست بین شرکت  بوئینگ و غول نرم افزاری Adobe قرار بگیرد و جزو 40 شرکت با ارزش در بازار سهام ایالات متحده شناخته شود.بنیانگذاران و حامیان بیت کوین آن را “نوعی پول” می دانند.به این ترتیب ، ناظران بازار کریپتو  در هر دو طرف گاو نر و خرس ، اغلب استدلال می كنند كه توكن هایی كه هم اكنون با قیمت  9،700 دلار معامله می شوند ، یا به ارزش حداقل 1 میلیون دلار می رسند و یا سقوط کرده و از بین خواهند رفت.

این یعنی حد وسطی برای این توکن ها وجود ندارد.اگر بیت کوین به اندازه کافی مورد پذیرش عامه مردم قرار گیرد می تواند  به یک جایگزین مناسب برای ارزهای کنونی، طلا  و یا نقره تبدیل شود و  آینده روشنی خواهد داشت. اما اگر این اتفاق نیفتد، به پایان خواهد رسید.همین مسئله در مورد بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر نیز صادق است ؛همانطور که امروزه  صدها ارز در حال حاضر از بین رفتن هستند.

حال باید دید که کل بازار کریپتو به عنوان یک منبع ارزش تا چه اندازه بزرگ است؟

در کمال تعجب باید بدانید که اندازه آن بسیار کوچک است! در حقیقت بازار سهام و اورق بهادار به اندازه ایی بزرگ است که باعث می شود اندازه بازار کریپتو کوچک به نظر برسد.بیایید فقط بر روی فلزات گرانبها و ارزها تمرکز کنیم:

بله ، هنوز هم دیدن بیت کوین و ارزهای دیجیتال در کنار معادن طلا دشوار است.جالب است بدانید که میزان نقره استخراج شده توسط شرکت های معدنی مدرن هر ساله بیش از 10 برابر طلا  است. اما ارزش  طلا حدود 90 برابر بیشتر از نقره است. کمتر از 5٪ از نقره ای که تاکنون استخراج شده است به شکل سکه یا شمش در آمده درحالیکه مابقی آن در  صنعت جواهرسازی ، دکوراسیون یا صنعت استفاده می شود.

خوب ، نه بیت کوین و نه ارزهای دیجیتال دیگر هیچ کدام ارزشی نزدیک به ارزش طلا ، اوراق قرضه و سهام ندارند.سرمایه گذاران که به دنبال دارایی های با ثبات هستند ، به وضوح ترجیح می دهند پول خود را در هر سه طبقه دارایی های ذکر شده سرمایه گذاری کنند و بعد از آنها نیز به سراغ سرمایه گذاری های دیگری همچون  املاک و یا داشتن مشاغل شخصی بروند.

بیایید آینده ای را تصور کنیم که بیت کوین (یا برخی رمز ارزهای  دیگر) به جایگزینی مناسب برای طلا تبدیل شود و به مقیاس های  بازار نزدیک شود.اگر قرار باشد چنین اتفاقی بیفتد می بایست ارزش آن  تا حداقل 40 برابر سطح فعلی افزایش یابد.بر اساس روند بازار کریپتو به نظر نمی رسد که بیت کوین با جهش فوق العاده ایی روبرو باشد.چون همانطور که می دانید که ارزش بیت کوین از زمان ظهورش تا کنون به میزان 21 برابر افزایش داشته است و از طرفی نوسانات سرمایه گذاری ها با بزرگتر شدن دارایی ها کمتر می شود.

اما  با این حال بسیاری از سرمایه گذاران / دلالان و  قماربازان بر نتایج صعود این سرمایه گذاری “یا همه چیز یا هیچ چیز ” قمار می کنند. بد نیست بدانید که  طی 24 ساعت اخیر ، 46 میلیارد دلار از توکن های  بیت کوین دست به دست شده است  و یا به عبارتی دیگر   25 درصد  از کل ارز های دیجیتال معامله شده اند.

این رقم در مقایسه با  متوسط حجم معاملات روزانه Adobe (734میلیون دلار) یا بوئینگ (2.15 میلیارد دلار) بسیار زیاد است.حتی این رقم  در مقایسه با معاملات تریلیون دلاری Apple در بازار ، که حجم متوسط معاملات آن به  8.8 میلیارد دلار می رسد نیز ،بسیار زیاد است.

برای جابه جایی چنین حجمی از بیت کوین می بایست تعداد زیادی از معامله گران درگیر شوند.بازار بیت کوین هرگز این قدر داغ نبوده است ؛حتی موقعی که در سال 2017 توجهات به بازار کریپتو به اوج خود رسیده بود نیز حجم معاملات بیت کوین به این اندازه نرسید.در آن دوره حجم معاملات روزانه بیت کوین چیزی حدود 27 میلیون دلار بود.به هر حال جای تعجبی نیست که بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال با افزایش فشار معاملات با جهشی فوق العاده مواجه شوند.