ریپل همچنان در حال گسترش در سراسر جهان است. چه چیزی باعث پیشبرد این شرکت می شود؟ و چه چیزی آن را عقب نگه می دارد؟ماه گذشته ، برد گارلینگ هاوس ، مدیر اجرایی ریپل ، در مورد چشم اندازهای خود برای ریپل اظهارات جسورانه ایی را مطرح کرد. وی در مصاحبه ای با سی ان ان گفت: “امیدوارم كه در 5 سال آینده ما فقط Amazon books نباشیم ، بلكه خود Amazon باشیم”.

به نظر می رسد آمازون با در اختیار داشتن یک سرمایه بازار 1.07 تریلیون دلاری ، گزینه خوبی برای رقابت با دیگر شرکت ها نباشد.بد نیست بدانید که سرمایه بازار شرکت ریپل، پس از تامین مالی  200 میلیون دلاری در دوره تامین سرمایه  سری C در ماه دسامبر ، به 10 میلیارد دلار رسید.سرمایه بازار XRP در حدود 10.3 میلیارد دلار است که با این رقم می تواند از نظر سرمایه بازار در میان بزرگترین ارزهای دیجیتال ، جایگاه سوم را از آن خود کند.

از طرف دیگر ، ریپل در طی دو سال گذشته پیشرفت بسیار خوبی داشته است. اخیراً ، این شرکت در لیست با ارزش ترین شرکت های fintech درForbes مقام دوم را به دست آورد.استریپ (با ارزش 35 میلیارد دلار) در صدر لیست بود. کوین بیس نیز با  ارزش 8.1 میلیارد دلار در رتبه سوم قرار گرفت.

“ارز شرکتی”؟

شرکت ریپل در اکتبر سال 2019 ، گزارشی از 168 مشتری خود ارایه داد: 118 بانک ، 16 سازمان مالی یا انتقال پول ، هفت شرکت ارزی خارجی ، دو اکسچنج ارزهای دیجیتالی ، 11 ارائه دهنده خدمات پرداختی ، شش شرکت نرم افزاری و تکنولوژیکی و هشت نهاد دیگر از جمله غول خدمات حسابرسی بین المللی و حرفه ای یعنی Deloitte.

این شرکت به دنبال رشد است

گارلینگ هاوس همچنین از احتمال عرضه عمومی اولیه شرکت ریپل در سال 2020 سخن گفته است. اگرچه او اذعان داشته است که عرضه عمومی اولیه کاملاً در مرحله تئوری قرار دارد. وی در مجمع جهانی اقتصاد 2020 در داووس اظهار داشت: ” شما در 12 ماه آینده ، شاهد IPO های زیادی در فضای ارزهای دیجیتال / بلاکچین خواهید بود.  ”

وی افزود: “ما اولین نفر نیستیم و آخرین نیز نخواهیم بود ، اما انتظار دارم که در مسیر پیشرفت و رهبری بازار قرار بگیریم. این یک تحول طبیعی برای شرکت ما است.”

برخی از تحلیلگران این تئوری را مطرح می کنند كه عرضه عمومی اولیه(IPO) ریپل می تواند به قیمت XRP صدمه بزند . این واقعیت كه ریپل ممكن است چنین اقدامی را انجام دهد ، می تواند اینگونه تلقی شود كه این شركت در نظر دارد قدمی جلوتر در حوزه مالی عمومی بگذارد و به عنوان یک “ارز شرکتی” با شبکه های مالی و سرمایه گذاری شرکتهای بزرگ ، سازمانی و حتی دولت پسند ، خود را در جایگاه بالاتری قرار دهد.

ادغام و ارتباط با بانکها “بخش مهمی از استراتژی رشد ریپل در سراسر جهان است

جک کروز ، مدیر ارشد بازاریابی در کریپتو رادار (CryptoRadar)، به Financial Magnates گفت که در حال حاضر مهمترین کاربرد ریپل تسهیل نقل و انتقال های بزرگ بین بانک های مرکزی است.کروز توضیح داد كه ریپل روابط خود را با بانك ها افزایش داده است و “این امر باعث می شود كه فرآیند انتقال پول برای آنها ارزان تر انجام شود.”

کرورز گفت: ” ریپل با بانک های مختلف در سراسر جهان که نیاز به نقدینگی داشته و یا نیاز به انتقال سریع پول دارند توافق نامه های بلند مدتی امضاء کرده است.”بنابراین ، “یک فرصت بزرگ برای ریپل به عنوان یک تجارت خصوصی وجود دارد که بتواند از چنین نقل و انتقالات بزرگ چند میلیون دلاری به خوبی استفاده کند.”

به نظر می رسد ریپل بر صنعت بانکی جهان تأثیر گذاشته است

در اوایل ماه جاری ، بانک آسیا ، یک بانک مستقر در بنگلادش که سرمایه ایی بالغ بر  3.4 میلیارد دلار دارد ، به شبکه خدمات مالی مبتنی بر بلاکچین ریپل یعنی، RippleNet پیوست. علاوه بر این ، گزارش اخیر مجمع جهانی اقتصاد نام ریپل را به طور خاص در کنار “JPM Coin” JPMorgan Chase به عنوان نمونه ای از ” یک ارز دیجیتال طراحی شده مخصوص پرداخت ها و تسویه حساب های بین بانکی یا درون بانکی” معرفی کرد که “بیشترین اهمیت را در میان ارزهای دیجیتال بانک مرکزی دارد. (CBDC) ”

شماری از کاربران توییتر همچنین خاطرنشان كرده اند كه شبكه‌ایی مانند XRP به دلیل برخورداری از  قابلیتهای موجود در تسهیل نقل و انتقالات بین بانكی و همچنین نقل و انتقالات درون بانكی ، ممکن است در بانكداری کاربرد بیشتری در مقایسه با شبكه‌ای مانند جی ام پی کوین (JPMCoin)داشته باشد.

همچنین بانک مرکزی فرانسه ریپل را در کنار اتریوم به عنوان یک بلاکچین جایگزین احتمالی برای قسمت های خاصی از CBDC معرفی کرد.در این گزارش آمده است:”  ویژگی های واحد CBDC ممکن است در یک ارز دیجیتال در گردش در بلاکچین دیگری مثلا در ریپل یا اتریوم ادغام شود.  سپس می توان از واحد موجود در این بلاکچین استفاده کرد. ”

هر چقدر که دلواپسان بازار کریپتو از ریپل به عنوان یک پروژه بیزار هستند ، بانک های مرکزی عاشق آن هستند

در بعضی موارد ، شبکه های ریپل برای عملیات بانکی طراحی شده اند: در وب سایت ریپل آمده است که “RippleNet اتصال و معامله در یک شبکه مستحکم شامل  200 موسسه مالی ، از جمله تعدادی بانک را تسهیل می سازد.این مسئله باعث ایجاد اختلاف نظر در جامعه کریپتو شده است.  جک کروز اظهار داشت: ” هر چقدر که دلواپسان بازار کریپتو از ریپل به عنوان یک پروژه بیزار هستند ، بانک های مرکزی عاشق آن هستند.”

میزان تمرکز بالای ریپل مورد انتقاد جامعه کریپتو قرار گرفته است

اخیراً از ویژگی “حسابهای قابل حذف” آن نیز انتقاد شده است چون به خاطر این ویژگی می توان حساب های XRPL را از دفترچه کل حذف کرد و بیشتر ذخایر قفل شده در آن را بازیابی کرد. کریستینا کمن ، خبرنگار بیتکوینیست بیان داشته است که”ریپل در بهترین حالت ، به طرز نگران کننده ایی متمرکز است و در بدترین حالت به طرز وحشتناکی کنترل گر است”.

با این حال ، این واقعیت وجود دارد که ریپل به اندازه شبکه بیت کوین غیرمتمرکز نیست ، و البته این شرکت لزوما قصد نداشته که چنین باشد.جک کروز می گوید: “ریپل یک شرکت خصوصی است که یک بلاکچین نیمه عمومی را اداره می کند.” بنابراین ، “هدف این نیست که سیستم بانکی را مختل کنیم” ، همانطور که بیت کوین به طرز مشکوکی این کار را انجام داده است ، “بلکه هدف ما این است که سیستم بانکی را رقابتی تر کرده و قیمت ها را مناسب تر کنیم. ریپل می خواهد از فناوری غیر متمرکز برای بهره مندی از شرکت ها و بانک های خصوصی متمرکز استفاده کند. ”

ایجاد روابط با قانون گذاران بخش مهمی از استراتژی رشد ریپل است.

در واقع ، ممکن است طبیعت “نیمه متمرکز” ریپل، اهرمی را در اختیار این شرکت قرار بدهد تا بتواند روابط مثبتی با قانون گذاران به وجود آورد.برد گارلینگ هاوس اصرار دارد كه بگوید” تأكید ریپل بر رعایت قوانین، اساس رشد ریپل است. وی در مصاحبه اخیر خود با سی ان ان گفت: “وقتی قانون گذاران بفهمند شما چارچوبهای نظارتی را دور نمی زنید ، خیلی سریع با شما کنار می آیند.”

وی گفت:”بسیاری از کارهایی که من انجام می دهم مثل ملاقات با قانون گذاران ، ملاقات با مقامات ارشد بانک ها به این دلیل است که برای آنها توضیح بدهم که چگونه می توان از ارز دیجیتال استفاده کرد و اینکه ارزهای دیجیتال بخصوص XRP می تواند برای حل یک مشکل واقعی استفاده شود ، نه برای دور زدن قوانین…وقتی مردم این موضوع را درک می کنند ، خیلی سریع خلع سلاح می شوند.بنابراین ارز دیجیتال دیگر حرف بدی نیست.”

انتقادات در مورد تمرکز بیش از حد

در رابطه با میزان کنترلی که ریپل به عنوان یک شرکت نسبت به عرضه XRP دارد ، انتقادات زیادی وجود دارد.کوین موشن(Coinmotion) مستقر در فنلاند در اوایل این ماه پس از تصمیم گیری برای حذف XRP ، در یک پست وبلاگ اعلام کرد که : “آنچه کهXRP را از دیگر ارز های دیجیتال متمایز می کند این است که مبتنی بر بلاکچین نیست ، استخراج نمی شود و به شدت متمرکز است.”

همچنین تخمین زده می شود که بنیانگذار ریپل ، جید مک کالب ، مقادیر زیادی ارزدیجیتال را در اختیار داشته باشد: در یکی از  تحلیل های Whale Alert گفته شده که جید مک کالب بنیانگذار ریپل ، بین سال های 2014 و 2019.بیش از یک میلیارد XRP فروخته است.

در واقع ، Whale Alert در ششم فوریه تخمین زد که مک کالب 4.7 میلیارد XRP ، یا 5٪ از کل عرضه XRP را در اختیار دارد که در حال حاضر بیش از یک میلیارد دلار آمریکا ارزش دارد.با این وجود ، لازم به ذکر است که XRP در همه شبکه های پرداخت ریپل استفاده نمی شود ،این به این معنی است که قیمتXRP لزوماً تأثیری در هر یک از شبکه های پرداخت ندارد. حتی ریپل نت که از XRP برای ارسال پرداختهای در زمان واقعی استفاده می کند ، انتقالات داخلی و خارجی XRP را فوراً انجام می دهد ، بدین معنی که نوسانات قیمت XRP تأثیر عمده ای بر ارزش پرداخت های ارسال شده از طریق شبکه ندارد.

دست یابی به بازارهای “بدون بانک”

با وجود انتقادات بسیار زیاد ، ریپل هنوز هم در حال رشد است. به نظر می رسد شرکت ریپل و گارلینگ هاوس از رویکرد ساده سازی و سازگاری برای دستیابی به برخی از گوشه های دورافتاده جهان یعنی “مناطق بدون بانک” که فاقد زیرساخت های مالی هستند استفاده می کنند. در بیانیه ای در وب سایت شرکت آمده است که “با ریپل نت ، بانک ها می توانند پیشنهادهای پرداختی خود را به بازارهای جدیدی که دسترسی به آنها دشوار و یا گران است گسترش دهند. ”

به ویژه ، به نظر می رسد ریپل توجه منطقه APAC را نیز به خود جلب کرده است. “پگاه سلطانی” که در بخش بازاریابی محصولات در ریپل کار می کند در یک پست وبلاگ با عنوان ” رشد سریع در خدمات مالی آسیا و اقیانوس آرام” نوشت: “مهم این است که با ارائه خدمات محلی مربوطه، دسترسی جهانی ایجاد کنیم.”

این پست شامل یک فراخوان برای شرکت های پرداختی بود که با ریپل در ارتباط باشند تا بتوانند از”نقدینگی بر اساس تقاضای (ODL) ریپل نت به عنوان یک راه حل نقدی به جای تامین سرمایه سنتی استفاده کنند .چون ODL از ارز دیجیتال XRP به عنوان یک پل نقدی در زمان واقعی بین ارزهای ارسالی و دریافتی استفاده می کند. ”

شماری از ارائه دهندگان خدمات پرداختی و بانک ها از جمله SBI Remit در تایلند ، بانک تجاری سیام و همچنین MoneyGram و SendFriend در فیلیپین، همکاری خود را با ریپل در سراسر منطقه APAC آغاز کرده اند.نظر شما در مورد استراتژی رشد ریپل چیست؟ فکر می کنید تمرکز بیش از حد برای ریپل و محصولات آن مفید است یا مضر؟