اگرچه کمتر از سه هفته دیگر تا هاوینگ بعدی بیت کوین باقی مانده است ،اما وضعیت نابسمان بازار ارزهای دیجیتال  باعث شده است تا تحلیل گران برجسته در حوزه کریپتو ،چندان به رویداد هاوینگ بعدی امیدوار نباشند.اگرچه طی هفته جاری، قیمت بیت کوین در مقایسه با هفته های پیش ،افزایش یافته است اما متخصصین و تحلیل گران تکنیکال همچنان در تایم فریم بلند مدت ،روندی نزولی را برای بیت کوین ترسیم می کنند.

نا امیدی از رویداد هاوینگ پیش رو

مدل های پیش بینی قیمت مانند مدل سهام به جریان و چارت های لگاریتمی، همگی بر اساس رفتارهای قبلی بازار به پیش بینی وضعیت آینده بیت کوین می پردازند. بیت کوین در سالهای 2012 و 2016 ، رویداد هاوینگ را تجربه کرده است .شواهد تاریخی نشان می دهند که بعد از رویداد هاوینگ ،قیمت بیت کوین جهش چشم گیری داشته است.

این بار ، چشم انداز اقتصاد جهانی بسیار متفاوت است ، زیرا اخیرا بحران ناشی از همه گیری ویروس کرونا منجر به فروپاشی برخی صنایع بزرگ شده و برای بازارهای  مالی در سراسر جهان، به کابوسی ترسناک تبدیل شده است.بازار ارزهای دیجیتال نیز از این قاعده مستثنی نبوده است .در ماه گذشته بیت کوین یعنی قدرتمندترین ارز دیجیتال در جهان با افتی 50 درصدی مواجه شد و با این سقوط هولناک ثابت کرد که بر خلاف آنچه که تصور می شد ،یک دارایی امن در تمام زمان ها و مکان ها نیست.

محققین Messari به بررسی حرکات قبلی بازار و مقایسه آنها با وضعیت فعلی پرداخته اند.باید بگوییم که نتایج بدست آمده از این تحقیقات چندان خوشایند نبوده است.

  محقق رایان واتکینز توئیت کرد:

     “عملکرد گذشته نشانگر وضعیت آینده نیست.ما در حال حاضر در محیطی کاملا متفاوت با سال  2016 قرار داریم و حالا که در حال نزدیک شدن به رویداد هاوینگ سوم هستیم باید بدانیم که تعجب آور نیست که این رویداد همانند دو رویداد هاوینگ گذشته چندان امیدوار کننده نباشد.  “

اگرچه تنها 18 روز به رویداد هاوینگ باقی مانده است اما قیمت بیت کوین هنوز پایین تر از حد معاملات در سال 2019 است. همچنین شاخص قدرت نسبی(Relative Strength Index) هفتگی همچنین نشان می دهد که بیت کوین در حال حاضر در سطح میانه قرار دارد.واتکینز اضافه کرد: رویداد هاوینگ قبلی با جهش قیمت اتریوم و ICO همراه بود که همین امر به افزایش قیمت  BTC کمک کرد ؛ به طوریکه قیمت آن طی یک سال از نرخ سه رقمی به یک نرخ پنج رقمی افزایش یافت.

افزایش جستجوی کلمه هاوینگ در رسانه های اجتماعی

معامله گران و سرمایه گذاران در چین غالباً محرکی برای رونق بخشیدن به بازارها بوده اند . لذا انتظار می رود که در رابطه با حوزه کریپتو نیز نقش مهمی در حرکات بازار ایفا کنند.روند جستجو در فضای مجازی و رسانه های اجتماعی نشان می دهد که مردم به دنبال اطلاعات و اخبار مربوط به “رویداد هاوینگ بیت کوین” هستند.به گفته یكی از تحلیلگران ، نرخ جستجوی اطلاعات مربوط به هاوینگ بیت کوین در رسانه های اجتماعی چینی ،به طور چشم گیری افزایش یافته است. کلمه بیت کوین در توییتر چینی وایرال شده است. همچنین موضوع “هاوینگ بیت کوین” طی 24 ساعت گذشته، ششمین کلمه از نظر تعداد جستجو بوده است. “

یک شرکت تجزیه و تحلیل احساسات اجتماعی در حوزه کریپتو تحت عنوان  TheTIE ،آمار و  ارقامی را منتشر کرده است که نشان می دهد فعالیت های  توییتری در رابطه با رویداد هاوینگ افزایش یافته است.بر اساس این آمار “58٪ از توییت ها دیدگاه هایی مثبت در رابطه با طلا و BTC داشته اند و همچنین  63٪  از توئیت ها ، در رابطه با رویداد هاوینگ خوش بین بوده اند.”

جستجو کردن در اینترنت و همچنین توئیت کردن می توانند از جمله شاخص های مهم در رابطه با مثبت بودن دیدگاه مردم باشند ، اما نمی توان انکار کرد که شیوع ویروس COVID-19 و اثرات ویران کننده آن در اقتصاد ، بخش زیادی از آثار مثبت رویداد هاوینگ بیت کوین FOMO امسال را از بین خواهد برد.