در شش سال گذشته، SEC در مجموع نه درخواست ثبت ETF بیت کوین را رد کرده است. اوّلین درخواست دهنده، اتحادیه بیت کوین Winklevoss بود. این اتحادیه تحت حمایت موسسان صرافی ارز دیجیتال Gemini یعنی تایلر و کمرون وینکلواس می باشد. سایر متقضیانی که از SEC جواب رد شنیدند شامل ProShares، Direxion و GraniteShares می شوند.

این که دو مورد از داغ ترین جریانات مالی دنیا نهایتا در نقطه ای با هم تلاقی پیدا می کنند، مسئله ای غیر قابل انکار به نظر می رسد. برای علاقه مندان به بیت کوین و سرمایه گذارانی که به دنبال سود بردن از طریق محبوبیت روز افزون صندوق قابل معامله در بورس (ETF) هستند، به نظر می رسد که ایجاد یک جریان فرعی که ارزش ارزهای دیجیتال را دنبال می کند می تواند به نوبه خود بهترین شانس برای به هم مرتبط شدن این دو دنیا را فراهم کند.

امّا مقام مسئولی که قدرت تایید یک صندوق قابل معالمه در بورس برای بیت کوین را داراست، هنوز در مورد دورنمای آن در زندگی واقعی مطمئن نیست. کمیسیون ارز و اوراق بهادار (SEC)، قانون گذار اوراق بهادار ایالات متحده آمریکا، در مورد تایید ورود بازاری نوپا و بی قانون مانند بیت کوین به محیطی قانون مند مانند ETF شک و تردید دارد. دلیل عمده برای این عدم اطمینان، تغییرات قیمت شدید بیت کوین است و بر اساس توضیح SEC، این مسئله نشان دهنده دستکاری های گسترده تر در قیمت بیت کوین و کلاهبرداری ها در بازار ارزهای دیجیتال است.

آینده ETF بیت کوین روشن نیست

در شش سال گذشته، SEC در مجموع نه درخواست ثبت ETF بیت کوین را رد کرده است. اوّلین درخواست دهنده، اتحادیه بیت کوین Winklevoss بود. این اتحادیه تحت حمایت موسسان صرافی ارز دیجیتال Gemini یعنی تایلر و کمرون وینکلواس می باشد. سایر متقضیانی که از SEC جواب رد شنیدند شامل ProShares، Direxion و GraniteShares می شوند.

Tyler Winklevoss در 4 جولای 2019:

روز دوشنبه ششمین سالگرد ثبت اولین درخواست ETF از سوی اتحادیه بیت کوین Winklevoss است. پیش به سوی موفقیت.

در همین حال، متقاضیانی که از مراحل اولیه SEC عبور کرده و در مرحله طولانی بررسی گیر کرده اند شامل BitWise و VanEck/SolidX می شوند.

بر اساس گفته Jeff Dorman از سازمان آمریکایی مدیریت دارایی با نام Arca، احتمال دریافت چراغ سبز برای ETF بیت کوین در ماه ژوئن کمرنگ تر شده است. مدیر ارشد سرمایه گذاری در یک یادداشت تحقیقاتی گفت، به دلیل رشد قیمت 50 درصدی این ارزدیجیتال و اصلاح قیمت کاهشی 20 درصدی آن در ماه ژوئن، کار برای تایید ETF توسط کمیته سخت تر شده است.

در حال حاضر کاملا واضح به نظر می رسد که فعلا هیج ETF بیت کوینی تایید نخواهد شد. افزایش قیمت 81 درصدی در بازه 14 روزه که عمدتا بعد از ساعات معاملاتی آمریکا رخ داد به نظر نمی رسد که شرایط مناسبی را برای گرفتن تاییده SEC فراهم کرده باشد.

bitcoin price

کورسوی امید

با این وجود، این نظرات در شرایطی داده شد که بازار بیت کوین امید زیادی به تایید یک ETF داشت. در اواخر ماه ژوئن، کمیته SEC دوره ای را برای ثبت نظر در مورد درخواست ETF شرکت Wilshire Phoenix Fund را در نظر گرفت. این شرکت نیویورکی مدیریت دارایی پیشنهاد داده است که سهام یک ETF ترکیبی و پشتیبانی شده با بیت کوین و اوراق خزانه را ارائه دهد.

در پاسخ به آن، SEC  لیست NYSE Arca Exchange که حاوی یک درخواست تغییر قوانین بود را تایید کرد و دوره 21 روزه ثبت نظر را به حالت معلق درآورد.

متن این لیست از این قرار بوده است:

این صرافی پیشنهاد می دهد که 1) قانون 8.201-E از NYSE Arca (سهام تراست بر پایه کالا) را اصلاح کرده و شرایط لازم برای ثبت و بازخرید چنین ارواقی برای کالا یا وجه مدنظر را فراهم کند 2) و سهام بیت کوین ایالات متحده آمریکا و تراست سرمایه گذاری خزانه را تحت قانون NYSE Arca Rule 8.201-E و بر اساس اصلاحیه پیشنهاد شده لیست کرده و مبادله کند.

هنوز چندین ماه به تاییده نهایی درخواست ETF شرکت Wilshire مانده است. در همین حال، احتمال اینکه SEC یک ETF بیت کوین را حداقل در سال 2019 تایید کند بسیار کمرنگ به نظر می رسد.

منبع: ethereumworldnews