احتمال اجرای طرح پایلوت طرح ارز دیجیتالی توسط بانک مرکزی چین در شهرهای شنزن و سوشو

کارمندان بانک مرکزی چین بیان داشته اند که در حال آماده سازی یک طرح آزمایشی و پایلوت، در جهت ارائه یک ارز دیجیتالی در حداقل دو شهر بزرگ این کشور می‌ باشند.

بنابر گزارشی که در روز دوشنبه از منابع خبری مجله Caijing منتشر گردید، انتظار می رود که بانک‌ مرکزی چین یک طرح آزمایشی در زمینه ارائه یوان دیجیتالی در شهرهای شنزن و سوشو را آغاز نماید.
همچنین ممکن است در شهرهای دیگری از این کشور نیز این طرح اجرا گردد.

البته به نظر می رسد در اجرای این طرح های آزمایشی، شرکت کنندگان دولتی نیز مشارکت داشته باشند.
این شرکت کنندگان شامل چهار بانک بزرگ تجاری چین یعنی بانک صنعت و تجارت چین (the Industrial and Commercial Bank of China)، بانک چین (Bank of China)، بانک مسکن و شهرسازی چین (China Construction Bank) و بانک کشاورزی چین (the Agricultural Bank of China) در کنار سه شرکت معظم مخابراتی چین یعنی China Telecom وChina Mobile و China Unicom می گردند.

به نقل از مجله Caijing، این پایلوت های ارز دیجیتالی شامل پرداخت های الکترونیکی توسط پول دیجیتالی (DCEP) خواهند بود. پرداخت هایی که در سناریوهای غیر مجازی و حقیقی روزمره زندگی ما، همچون سناریو پرداخت هزینه های حمل و نقل، تحصیلات، بهداشت و درمان نیز اجرا می گردیده و همیشه نیز وجود داشته اند.

در مرحله اول

دو فاز اولیه این طرح در ابعادی کوچکتر اجرایی خواهند شد، که قرار است از اواخر سال ۲۰۱۹ شروع به فعالیت نمایند.
بنا بر گزارش های منتشر شده، در اواخر سال ۲۰۲۰ نیز قرار است فاز دوم این طرح در مقیاسی بزرگتر از فاز اول آن، در شهر شنزن آغاز گردد.
اگر همه چیز درست و حساب شده پیش رود، دیگر می توان انتظار داشت تا این طرح به طور کامل پس از موفقیت در طول دوران آزمایشی بطور کامل اجرایی گردد.

اما با توجه به اعلام پروژه کریپتوی لیبرا (Libra) شرکت فیسبوک که در ماه ژوئن منتشر شد، بانک مرکزی تلاش های خود را برای توسعه طرح DCEP تا حدودی زیادی در برخی بخش های آن تسریع نموده است.
البته کریپتوکارنسی لیبرا بیشتر از همه چیز قصد دارد تا به صورت یک استیبل کوین (ارز قیمت ثابت) برای اتصال و رسیدن به‌ سبد ارزهای فیات و باندهای دولتی موجودیت پذیرد. هرچند که گزینه های دیگری نیز‌‌ ممکن است روی میز وجود داشته باشد.

به نقل از گزارش (Caijing):

این پروژه پرداخت با ارز دیجیتالی DCEP، شباهت هایی نیز با‌ پروژه لیبرا دارد. اما به نظر می‌ رسد که جزئیات فنی این طرح منتشر نشده است. در این گزارش به نقل از یکی از مقامات PBoC آورده شده است که ارز دیجیتالی برای جایگزینی با پول های فیزیکی (اسکناس) در چرخه اقتصادی (مانند واژه M0 در اصطلاحات بانکی) طراحی شده است. این ارزها می توانند الزام قابل حمل بودن و گمنام ماندن را برآورده نماید.

منبع: Coindesk