در نشست G20 که در ماه آینده میلادی در کشور ژاپن برگزار خواهد شد، چگونگی وضع و اصلاح قوانین مربوط به ارزهای رمزنگاری شده پیش از گردهمایی G20 به بحث و بررسی گذاشته خواهد شد.
آیین نامه ارزهای رمز نگاری شده همزمان با برگزاری جلسات و هم اندیشی های V20 (کار گروه تخصصی بررسی ارزهای دیجیتال) یک گام به جلوتر برخواهد داشت؛ به طوری که نمایندگان کشورها مسیر و خط مشی جدید و قانونی که توسط گروه ویژه اقدام مالی (FATF) پیشنهاد شده را تحلیل و بررسی خواهند کرد.


گروه FATF طرح های پیشنهادی را در تاریخ 21 ژوئن ارائه خواهد داد؛ با این هدف که بتواند استانداردهای بین المللی جدیدی را در خصوص زمینه های مختلف تجارت به کمک ارزهای نگاری شده تنظیم نماید.
قانون گذاران گروه 20 را حمایت خواهند کرد، و همچنین ممکن است انجمن ها و شرکت های کشوری فعال در زمینه بلاکچین و مشاوران فعال سرتاسر جهان در مراکز تامین کننده خدمات مالی مجازی (VASPها) را فرا بخوانند.
استانداردهای FATF برای بلاکچین و ارزهای رمزنگاری شده باید به گونه ای توسط قانون گذاران وضع شوند که انتظارات را کاملا برآورده سازند. چالش های تاثیرگذاری بر روی امنیت مالی در طولانی مدت نیز از مواردی هستند که گروه موضوعی ویژه در زمینه بلاکچین و ارزهای رمزنگاری شده در حال بررسی کردن آن می باشند. این چالش ها، زمینه مطالعاتی هستند که توسط Naokazu Takemoto، عضو مجلس قانونگذاری ژاپن، رهبری و هدایت می شوند.
Takemoto اشاره می کند که: “صنعت VASP بر اهمیت داشتن یک ایین نامه مقرراتی واضح برای جلوگیری از جرائم مالی و رشوه خواری به منظور تخفیف در جرم مرتکب شده، مشخصا تاکید می کند.”
رویدادی که همزمان با گردهمایی G20 (گروه 20) در 28 و 29 ژوئن در شهر اوساکا ژاپن صورت خواهد گرفت، بعد جدید و اقدام از پیش انجام نشده ای خواهد بود؛ به این صورت که تمامی جلسات و هم اندیشی ها برای ارائه یک قالب قانونی در خصوص ارزهای دیجیتال تنها در یک کشور برگزار خواهند شد.
اخرین الگوهای ارائه شده توسط قانونگذاران ژاپنی شامل اقداماتی جهت استحکام بخشیدن به محدودیت ها در تجارت های سفته ای و ضمانتی و الزامات جدید برای معاملات، مثل نگه داشتن مقداری از سرمایه ارزهای رمزنگاری شده به عنوان ضمانت بودند.

نگرانی ها در زمینه قانون گذاری
با این حال که قانون گذاران موافق نیاز به کنترل تجارت ها و معاملات به کمک ارزهای رمزنگاری شده هستند، قانون های زیاد و افراطی هم می توانند موجب نتیجه دادن عکس شوند. مطابق با گفته Roger Wilkins، نایب رئیس FATF و دبیر پیشین دپارتمان قانون گذاری و قضاوت کشور استرالیا، نگرانی رایجی که وجود دارد، این است که قانون های جدید می توانند سبب بیرون راندن و خارج شدن عموم از پلتفرم های کنترل شده گردند.
Wilkins اشاره کرد که: “آنچه با بررسی این صنعت تجاری دستگیرمان شد، این است که قانون های جدید ممکن است در تضاد با اهدافی که برای آنها وضع شده اند، عمل کنند؛ به خصوص اگر پلتفرم های کنترل شده بر روی تراکنش های این نوع ارزها تاثیر بگذارند و ما نتوانیم مستقیما کسب درآمد را ببینیم، نتیجه معکوسی ممکن است حاصل گردد. چرا که مشاهده مستقیم کسب درآمد از این تجارت بهترین راهی است که می توان به کمک آن از جرایم مالی جلوگیری نمود.”
نمایندگان شرکت ها و سازمان های بلاکچین از کشورهای چین، کره جنوبی، انگستان، سنگاپور و استرالیا نیز در گردهمایی حضور خواهند داشت تا به بازنگری استاندارد بپردازند. پیش از آن، صنعت سیستم های بلاکچین از این جنبه که آیا در آینده توسط بدنه جوامع بین المللی با فشار مواجه خواهند شد و آیا پس زده خواهند شد یا نه؟ باید مورد تحلیل و بررسی قرار گیرند و از جواب این سوالات اطمینان حاصل گردد.
ضمنا قانون گذاران ضرورت نیاز به وجود تعادل جهت سازگاری و سود بردن از قوانین جدید پیش رو را کاملا درک کرده اند. با این حال این موضوع کاملا واضح و مشخص است که یک چنین قوانین و مواردی با توصیه نامه های FTAF، موافقت و سازگاری چندانی ندارند و در خصوص این نوع قوانین انعطاف زیادی در این دستورالعمل ها مشاهده نمی شود.
مطابق با گفته Wilkins: “به عنوان قانونگذار پیشین، من کاملا اهمیت و سختی شناسایی و معرفی یک راهکار متعادل برای پیاده سازی مطابق با توصیه نامه های FATF به گونه ای که فرصت های تجاری نیز به کمک این راهکار ایجاد گردند، را می دانم و درک می کنم.”

منبع: Coindesk