از آنجا که بیت کوین و کریپتو به افراد کمک می کنند تا دوباره کنترل پول خود را به دست آورند و آنها را از اعتماد به اشخاص ثالث بی نیاز می کنند، جای تعجبی وجود ندارد که طرفداران ارزهای محرمانه به حوزه ارزهای دیجیتال هجوم بیاورند.در حالی که دفتر کل بیت کوین، باز و قابل مشاهده است، ارز های محرمانه و پروتکل های بهبود حریم خصوصی ، برای دارندگان منابع ارزش ، روشی رایج جهت اطمینان از حفظ اطلاعات مالی حساس به شمار می روند.از آنجایی که امروزه بحث در مورد ماهیت محرمانه ارزهای دیجیتال داغ است ، این مقاله قصد دارد به بررسی ارزهای محرمانه ایی مانند Monero و Zcash و پروتکل هایی محرمانه بپردازد.

ارزهای محرمانه و خدمات محرمانه سازی

چند روش وجود دارد که کاربران کریپتو می توانند از طریق آنها حریم خصوصی خود را در معاملات به حداکثر برسانند. معروف ترین  آنها شامل کریپتوهایی هستند که به طور خاص برای حفظ محرمانگی ساخته شده اند ، که اغلب آنها را  ارزهای محرمانه می نامند .همچنین  خدماتی همچون خدمات کوین جوین یا میکسینگ نیز وجود دارند که اطلاعات تراکنش ها را محرمانه می کنند؛ به طوریکه  آنالیز زنجیره ای را برای تعیین دقیق فرستنده و گیرنده کریپتو به شدت دشوار می کنند.همچنین بازارها و پلت فرم های معاملاتی محرمانه ایی همچون local.Bitcoin.com وجود دارند که انجام معاملات نظیر به نظیر را  امکان پذیر می سازند.

ارزهای محرمانه دارای عناصری هستند که در کدبیس آنها ذخیره شده و به شما اجازه می دهند که اطلاعات خود را به صورت محرمانه ثبت کنید.خدماتی همچون سرویس های کدجوینینگ،میکسینگ و شافلینگ و همچنین محصولاتی همچون Wasabi Wallet, Samurai Wallet, Cash Shuffle, Cash Fusion نیز به کاربران اجازه می دهند تا به سطح بالایی از محرمانگی حتی بیشتر از ارزهایی همچون BTC و  BCH دست پیدا کنند.البته بنا به دلایلی، انباشتن اطلاعات بر روی این ارزها و پروتکل های آنها می تواند تا حدودی مشکل ساز باشد. اما همچنان دلایل محکم و موثقی وجود دارد که باعث می شود بازار همچنان به سمت این ارزهای محرمانه گرایش داشته باشد.

ارزهای محرمانه محبوب : XMR ، DASH و ZEC

با نگاهی کوتاه به پایگاه داده messari.io ، می توان به جایگاه یکی از محبوب ترین ارزهای محرمانه یعنی مونرو/  monero (XMR) پی برد که در سال 2014 به عنوان یک فورک کدبیس  bytecoin ایجاد شده است.مونرو از نظر سرمایه بازار ،بین بسته های محرمانه، پیشرو محسوب می شود و دارای ارزش تقریبی معادل 1.5 میلیارد دلار است.اطلاعات Messari نشان می دهد که در24 ساعت گذشته 6،772 معامله انجام شده است و “حجم واقعی” برای این مدت چیزی معادل 208556173.59 دلار است.

با این حال  چیزی که ما نمی توانیم ببینیم، تعداد آدرس های فعال monero است. و این به لطف رمزنگاری محرمانه است.با نگاهی به شبکه غیر متمرکز و غیر محرمانه مانند BTC می توان دریافت که تعداد  865،396 آدرس فعال در این شبکه وجود دارد  و البته حجم معاملات نیز از این تعداد بیشتر است.با این وجود،حجم معاملات روزانه مونرو می تواند نشان دهنده میزان گستردگی استفاده از XMR باشد.

DASH یکی دیگر از ارزهایی است که در سال 2014 به وجود آمده و به لطف قابلیت محرمانگی اش عملکرد آن چیزی بین ارزهای محرمانه و ارزهای دیجیتال اصلی است.

بر اساس Messari ، DASH در مدت 24 ساعت،شاهد 21696 تعداد معامله بوده است.در حالیکه در همین مدت مشابه، XMR دارای 6،772 معامله بوده است. از آنجایی که تعداد واقعی معاملات فاش نمی شوند و جزو موارد محرمانه هستند لذا مقایسه دشوار است.

در رابطه با ارز محرمانه zcash ،تعداد ZEC) 12،703 )آدرس فعال وجود دارد و طبق اطلاعات به دست آمده،این ارز تعداد  3،329 معامله در روز دارد؛ یعنی نیمی از آنچه که  Messari برای XMR ثبت کرده است.

با این حال،حجم معاملات 24 ساعته ZEC قابل توجه است. به طوری که Messari حجم خام معاملات را 336،337،429.24 دلار و میانگین حجم معاملات را 16،980،375.93 دلار ذکر کرده است.با این ارقام می توان گفت که  Zcash یکی از ارزهای محرمانه بزرگ با سرمایه بازاری بالغ بر  600 میلیون دلار است.

طرفداران ارزهای محرمانه ایی همچون monero بعضی اوقات در مورد استفاده گسترده از ارزهای محرمانه ادعاهای جسورانه ایی  می کنند که البته اثبات این ادعاها نیز دشوار است.  با این حال اگرچه BTC به عنوان رمزارز پیشرو در فضای کریپتو شناخته می شود، XMR  همچنان یکی از  عناصر اصلی این بازار محسوب می شود و استفاده از آن در مقایسه با دیگر ارزهای محرمانه بیشتر است.با توجه به اینکه در تابستان گذشته طی حمله یک هکر،بخشی از اطلاعات مالی رمز ارزهای مختلف فاش شد ، اطلاعات فاش شده گواهی بر استفاده گسترده XMR در مقایسه با دیگر ارزهای محرمانه هستند.

کیف پول ها و خدمات میکسینگ مشهور

کیف پول Wasabi Wallet یک کیف پول بیت کوینی منبع باز،محرمانه و غیر امانی برای دسکتاپ است که از بر زدن یا شافلینگ قابل اعتماد با اثبات ریاضی ناشناس Chaumian CoinJoin استفاده می کند.این کیف پول محبوب تا 28 دسامبر 2019 بیش از 117،000 بار دانلود شده است.کیف پول Samourai  نیز برای اندروید و به صورت محرمانه طراحی شده و از یک سیستم “کوین جوین” متفاوت به نام “Whirlpool” استفاده می کند. اما در مقایسه با Wasabi  از پایگاه محدودتری برخوردار است. احتمالاً به همین دلیل این برنامه برای اندورید مناسب است و برای iOS موجود نیست.

Cashshuffle یک پروتکل میکسینگ محبوب برای کاربران بیت کوین کش است و از تاریخ 27 مارس 2019 تا کنون کاربران 209،360 BCH (92.8 میلیون پوند با قیمت های فعلی بازار) را بر زده اند. همان توسعه دهندگان پروتكلی با نام Cashfusion ایجاد كرده اند و قصد دارند سطح معاملات بیت کوین کش را به خصوصیات پلت فرم هایی مانند monero نزدیک کنند.

nopara73@که توسعه دهنده کیف پول Wasabi Wallet است در ماه دسامبر در مورد این پروژه اظهار نظر كرد.وی گفت:”Cashfusion من را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و من را به یاد مسئله کوله پشتی (Knapsack) می اندازد.”

محرمانگی ،ستون اصلی کریپتو

هرچه بیت کوین و فضای کریپتو محبوب تر شده و گسترش بیشتری پیدا می کند، مسئله محرمانگی اهمیت بیشتری پیدا می کند.گرچه داده های مربوط به موضوعاتی از قبیل پایگاه کاربر،تقاضای بازار و تغییرات هش ریت می توانند با شک و شبهاتی همراه باشند،اما کاربران کریپتو می توانند اطمینان داشته باشند که نظر ساتوشی در رابطه با ارزی که به شخص ثالث و بانک های مزخرف یا قانونگذاران نیازی ندارد،همچنان پابرجاست و اکنون بر مسئله محرمانگی و حفظ حریم شخصی کاربران متمرکز است.

نظر شما در مورد ارزهای محرمانه چیست؟فکر می کنید آیا کاربرد این ارزها به همان اندازه که گفته می شود ،گسترده است یا خیر؟