تلگرام در حال انجام مراحل پایانی ارز دیجیتال گرام است.

در حالی که برنامه های ارز دیجیتال بزرگِ فیسبوک با موانع قانونی مواجه شده‌اند، شبکه اجتماعی بزرگ دیگری به نام تلگرام در حال انجام کارهایی با ارز دیجیتال خود می باشد.

به گفته سه سرمایه‌گذاری که اخیراً با تلگرام صحبت کرده‌اند، تلگرام به سرمایه گذاران گفته است که در حال برنامه ریزی برای بیرون دادن و پخش اولین گروه از سکه های خود به نام ” گرام” در عرض دو ماه آینده است.

به گفته این سرمایه گذاران که به دلیل امضای توافقنامه‌هایی نخواسته‌اند نامشان افشا شود، تلگرام همچنین در نظر دارد که کیف پول دیجیتال گرام را در اختیار ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون از کاربران جهانی برنامه‌ی پیام رسان تلگرام قرار دهد.

با تقلید از هدف‌های فیسبوک برای توکن لیبرا که امسال رونمایی شد،  تلگرام گفته است گرام به یک ارز رایج آنلاین جدید تبدیل خواهد شد و راهی برای انتقال پول در هر کجای دنیا خواهد بود.

حوزه هدفهای تلگرام در اوایل سال ۲۰۱۸ مشخص شد زمانی که ۱.۷ میلیارد دلار پول از سرمایه گذاران معروف خود از جمله بزرگترین شرکت های سرمایه گذاری در silicone valley جمع‌آوری کرد.

برخلاف فیسبوک که قبل از آماده شدن اولین توکن برنامه های خود برای پول دیجیتال را در اختیار عموم قرار داد، تلگرام عمدتاً به صورت محرمانه کار کرده است. این پنهان کاری ها می تواند باعث تشدید سوالاتی شود که مقامات دولتی در مواجهه با اعلان عمومی این توکن دارند.

قانون گذاران به طور قابل توجهی درباره اینکه آیا سکه‌هایی مثل گرام و لیبرا، درست مانند بیت کوین که قبل از این ها بوده، می توانند برای دلالان مواد مخدر و پولشویان مفید باشند.

مقامات ایالات متحده پیش از این به دلیل نقض قانون اوراق بهادار اقدام به تبدیل کردن پروژه های کوچک تر ارزهای دیجیتال کرده اند.

ریچارد لوین متخصص در زمینه قوانین ارزهای دیجیتال در شرکت حقوقی Polsinelli است گفت: هر کس که قصد ساختن این نوع سیستم توکن را دارد باید در هر مرحله به قانون توجه کند. من فکر می‌کنم که ناظران و قانونگذاران نظارت بسیار دقیقی به این طرح دارند.

سخنگوی تلگرام به درخواست‌های متعددی که از او برای اظهار نظر شد پاسخی نداد.

تلگرام همواره با بی توجهی به نظرات مقامات دولتی به کار خود ادامه داده است.

این شرکت توسط Pavel Durov آزادی خواهی که پس از درگیری با دولت روسیه مجبور به فروش اولین شبکه اجتماعی موفق خود به نام Vkontakte شد، تاسیس شده است. آقای Durov اکنون در دفاتر دولتی خاورمیانه و اروپا کار می کند.

برنامه تلگرام ارسال پیام های رمزنگاری شده در بین تلفن ها را آسان می کند. این امر به تازگی در هنگ کنگ باعث محبوبیت تلگرام در بین تروریست ها، مخالفان و معترضان دولتی شده است.

مردی که عکس پاول Durov بنیانگذار تلگرام را در طی تظاهرات ماه مارس در مسکو برای اعتراض به کنترل دولت روسیه بر اینترنت در دست دارد.

این ویژگی‌ها باعث غیر محبوب بودن تلگرام در ایران و روسیه شده است که برای تعطیلی آن نیز تلاش کرده‌اند.

تلگرام در تبلیغ خود برای گرام که توسط نیویورک تایمز دیده شده، گفته است که پولت دیجیتال جدید با ساختار غیرمتمرکزی شبیه به بیت کوین کار خواهد کرد و امکان دور زدن قوانین و مقررات دولتی را آسان تر خواهد کرد.

زمانی که تلگرام این سکه‌ها را منتشر می‌کند گفته می‌شود که این ارزها توسط یک شبکه غیر متمرکز از کامپیوترها اداره می‌شوند که به تلگرام اجازه‌ای برای کنترل این که چگونه و کجا می توانند این سکه‌ها انتقال پیدا کنند نمی دهد.

این شرکت در نامه‌ای که به سرمایه گذاران بالقوه در سال ۲۰۰۷ ارسال کرده است گفت: یک اقتصاد کاملاً جدید اشباع شده با کالاها و خدمات فروخته شده توسط ارزهای دیجیتال به وجود خواهد آمد.

طرح های گرام در جوامع ارز دیجیتال با عدم اطمینان قابل توجهی روبرو شدند. بسیاری از بزرگترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری که در ارز های دیجیتالی سرمایه گذاری کرده‌اند  از سرمایه‌گذاری در این طرح چشم پوشی کرده‌اند.

پژوهشگران امنیتی همچنین باعث تشدید نگرانی ها در مورد این سکه‌ها شدند که دلیل آن مشکلات امنیتی‌ای است که تلگرام به الان داشته است. اگر پول در این کار دخیل باشد، این مسائل می توانند پیامدهای بسیار بیشتری داشته باشند.

اما این مسئله مانع از این نشد که شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری آمریکایی و بسیاری از سرمایه‌گذاران روسی در سال ۲۰۱۸ در آن سرمایه گذاری کنند. سرمایه گذاران ۱.۷ میلیارد دلار در ازای بعد های آتی گرام سرمایه گذاری کردند.

تلگرام در اسناد قانونی قول داد که تا تاریخ ۳۱ اکتبر سال ۲۰۱۹ این سکه‌ها را به سرمایه گذاران تحویل و یا در غیر اینصورت پول آنها را پس خواهد داد. این شرکت اکنون در حال تلاش برای تحویل سکه ها قبل از موعد گفته شده است.

بر اساس اسناد سرمایه گذاران که توسط تایمز دیده شده است، برخی افراد خواهند توانست سهام خود را فوراً در صرافی‌ها و بازارهای ارز دیجیتال بفروشند، اگرچه سرمایه گذاران اولیه با یک دوره نگهداری این ارز‌ها موافقت کرده اند.

منظور از لیبرای فیسبوک این است که توسط واحدهای پولی سنتی که در حساب‌های بانکی نگهداری می‌شوند پشتیبانی شوند تا ارزش سکه‌های دیجیتال تثبیت شوند. در مقابل، گرام بدون هیچ چیزی مورد حمایت قرار خواهد گرفت و مانند بیت کوین ارزش خود را توسط هر چیزی که هر کسی مایل به پرداخت آن باشد به دست خواهد آورد یا از دست خواهد داد.

سرمایه‌گذاران گفتند که تلگرام اخیراً گفته است پیش از توزیع سکه ها یک نسخه آزمایشی از شبکه گرام در عرض یک یا دو هفته آینده منتشر خواهد شد.

گرام قصد ایجاد امکان خرید و فروش سایر کالاها در تلگرام را دارد.

این شرکت همچنین دارای هدف آرزوهای بزرگی برای شبکه باز تلگرام می‌باشد که این امید ها نیاز به انواع جدیدی از برنامه های کاربردی دیجیتالی دارند. که این می تواند شامل انواع جدیدی از سایت ها باشد که در آن کاربران با نظرات خوب به یکدیگر مشاوره می دهند یا در مورد رویدادهای آتی شرط‌های کوچکی می بندند.

اما قبل از هر یک از این موارد، تلگرام باید با منتقدان و ناظران شکاک سر و کار داشته باشد.

دیوید جرارد تحلیلگر و منتقد ارزهای دیجیتال، برخی را در وب سایت خود نوشت: من نمی دانم که چطور ممکن است تلگرام تا پایان اکتبر به شبکه‌ای مطابق با چیزی که قانون گذاران قبول دارند دست پیدا کند.

منبع: NYTimes