مهمترین چیز در مورد پول اطمینان مردم به ارزش آن است، اینکه بتوانند روی ارزش آن حساب کنند و این ارزش همواره باید ثابت باشد به همین دلیل بسیاری از کشورها در قرن گذشته به پول فیات متمایل شدند.

اما، ارز فیات دقیقا چیست؟ و چه چیزی آن را تبدیل به بهترین جایگزین تبدیل میکند؟

ارز فیات یا پول بی‌پشتوانه در واقع یک پول قانونی است که ارزش خود را از دولت صادرکننده‌اش می‌گیرد و برخلاف پول کالایی ارزش آن به یک کالای فیزیکی بستگی ندارد. فیات از واژه لاتین به همین نام و به معنی «بگذارید انجام شود» گرفته شده‌ است. دولتی که پول فیات را چاپ می‌کند، عامل تعیین‌کننده در ارزش آن است. در حال حاضر بسیاری از کشورها از سیستم ارز فیات برای خرید کالا، خدمات، سرمایه‌گذاری و سپرده‌گذاری استفاده می‌کنند. این سیستم پولی در واقع جایگزین استاندارد طلا و پول کالایی شده است.

زیربنای ارزش پول

پول فیات یک ابزار قانونی است که ارزش آن توسط دولت ایجاد کننده آن پشتیبانی میشود. دلار آمریکا یک پول فیات است مثل یورو و بسیاری از ارزهای جهانی دیگر.
نمونه دیگری از پول که به عنوان کالای پولی نامیده میشود ارزش آن بر اساس بعضی کالاهای با ارزش مثل طلا و نقره تعیین میگردد.
به عنوان مثال ایالات متحده تا اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ از استاندارد طلا استفاده میکرد.
پس نتیجه میگیریم ارزش پول فیات بر اساس قدرت دولت صادرکننده و مولفه های اقتصادی تعیین میشود نه بواسطه پشتوانه طلا یا نقره.
چرا یک ارز فیات سیاست اقتصادی بهتری است؟
به تورم ایالات متحده از ابتدای قرن بیستم بنگرید:


مهمترین مولفه در مورد ارزها، ثبات ارزش آنهاست. نسبت ارزش پول به تورم مهمترین سیاست و توانایی دولت ها را در کنترل عرضه پول شکل میدهد.
دلار آمریکا و بسیاری از بدهی های دولتی و شخصی تا اواسط دهه ۳۰ میلادی قابل تبدیل مستقیم به طلا بود یعنی بواسطه طلا پشتیبانی میشد و حداقل در مورد دلار تا اوایل دهه ۷۰ به همین منوال بود تا اینکه پرزیدنت نیکسون به یک باره رابطه طلا و دلار را قطع کرد و از آن زمان دیگر طلا به عنوان پشتوانه دلار مطرح نیست، پس از این اقدام به استثنای بحران اقتصادی اواخر دهه ۷۰ و بحران نفتی دهه ۸۰ شاهد تورم بی ثبات کننده ایی در مورد دلار نبودیم و اصولا دیگر بحث تورم مطرح نبود.
دلیل کلیدی سیاست پولی ایالات متحده که باعث کاهش تاثیر بحران های اقتصادی بر زیربنای اقتصاد آمریکا شده، انعطاف فدرال رزرو در کنترل عرضه و تقاضای پول است بطور مثال در بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ بسیاری از اقتصاددانان میدانستند که فدرال رزرو با به کارگیری اهرم هایی که دارد و کنترل عرضه پول مانع از بدتر شدن شرایط اقتصادی ایالات متحده و جهان خواهد شد. بحرانی که میتوانست به راحتی از بحران دهه ۸۰ برای دنیا خطرناک تر باشد.

چیزی که طرفداران طلا نادیده میگیرند:

طرفداران طلا یا کسانی که طرفدار استاندارد طلا هستند (برای پشتوانه ارزها) استنباط میکنند که پول فیات هیچ ارزشی ندارند زیرا هیچ چیز ملموسی پشتوانه ارزش آنها نیست، اما واقعا این تعریف دقیقی از پول فیات نیست درواقع ارزش هرچیزی از جمله طلا، پول فیات و یا کالاها بستگی به نظر مردم دارد که چقدر می ارزند.
در سال های اخیر طلا آنچنان هم با ثبات و قابل اطمینان نبوده است.

نمودار قیمت طلا به دلار آمریکا

نمودار به ما چه میگوید؟ در مواقع ناپایداری بازار مردم به سراغ طلا میروند، شما میتوانید این وضعیت را در بحران اقتصادی دهه ۸۰ و شوک های اقتصادی اخیر ببینید اما افزایش شدید قیمت طلا با بهبود اوضاع اقتصادی متوقف و به سرعت رو به کاهش میگذارد.
این وضعیت فرانکلین روزولت رییس‌جمهور اسبق ایالات‌متحده را بر آن داشت تا در دوره رکود بزرگ استاندارد طلا را کنار بگذارد و اعلام کند که پشتوانه بدهی و دلار ایالات متحده دیگر طلا نیست بلکه ایالات‌متحده و اقتصاد آن است! این موضوع باعث شد که احتکار طلا بر روند تجارت و جریان پولی تاثیر کمی بگذارد و فدرال رزرو را قادر به مقابله با بحران بزرگ اقتصادی آن عصر و شوک های اقتصادی بعد از آن نماید.

اگر فکر میکنید طلا بهترین سرمایه گذاری تمام اعصار است باید بگوییم که واقعا این گونه نبوده است!

بازار سهام ایالات متحده از زمانی که نیکسون رابطه طلا و دلار را در دهه 1970 قطع کرد ، یک سرمایه گذاری بلند مدت بسیار برتر بوده است. و از سپتامبر 2012 ، طلا 30٪ کاهش یافته است، در حالی که S&P 500 بیش از 77٪ بازده کل را تجربه کرده است.

ثبات مهمترین مولفه است.

ency: چه چیزی چیست و چرا از استاندارد طلا بهتر است

ارزش پول باید براساس چیزی با ارزش باشد. یک نرخ ارز (یا فیات پول) یک نمونه است.

جیسون هال

مهمترین چیز در مورد پول این است: مردم باید بتوانند روی ارزش آن حساب کنند و این ارزش باید با گذشت زمان پایدار باشد. به همین دلیل ، بسیاری از کشورها ، در طول یک قرن گذشته ، به ارز فیات تغییر داده اند.

ثبات، مولفه کلیدی

این عادلانه است كه استدلال كنیم كه تلاشهای فدرال رزرو برای محدود کردن تأثیر بحران اقتصادی می تواند بر اساس مازاد پول در گردش اثرات طولانی مدت پیش بینی نشده ایی از خود بجا بگذارد برخلاف آن استاندارد طلا و یا نقره که میزان پول در گردش در آن مشخص و محدود است (بدلیل کمبود عرضه) و این محدودیت در دوران رکود و بحران های اقتصادی دولت ها را که برای متوقف کردن و یا کنترل آن بحران ها به ابزارهای پولی و مالی احتیاج داشتند با مشکل روبرو میکرد.

در طول تاریخ استاندارد کالایی اثرات متفاوتی روی مردم هر عصر داشته است.

با جدا شدن پشتوانه پول از کامودیتی هایی مثل طلا و نقره بدلیل بحران های اقتصادی، پول فیات تبدیل به جایگزین بهتر برای آن شده است، اما تنها زمانی که کنترل بر عرضه و تقاضای پول وجود دارد شرایط اقتصاد پایدار است.

ارز ابزاری برای تجارت است، مردم تمایل دارند در مواقع بحران بجای نگهداری ارز، طلا و نقره نگهداری کنند و این میتوانند آسیب زا باشد مخصوصا زمانی که حجم زیادی از پول برای خرید آنها صرف شود.

حذف رابطه بین پول و کالا لزوما منجر به ایجاد پول بی ارزش نمیشود!

این امر به سادگی وحشت ضربات سخت تر اقتصادی در طول دوران بحران را کاهش میدهد زیرا مردم همیشه عادت به احتکار کامودیتی ها در طول بحران دارند و این امر سبب فلج شدن تجارت و به تبع رکود صنعت و اقتصاد خواهد شد پس با این تفاسیر همان بهتر که پشتوانه پول چنین کالاهای احتکار آمیزی نباشد و همین موضوع سبب میشود تا پول فیات بهتر و کارآمدتر از استاندارد طلا و … باشد!

منبع: Fool.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید