استخراج بیت کوین به کمک انرژی خورشیدی

راهکاری با ریسک کمتر و سودآوری بیشتر نسبت به خرید و استفاده از شبکه برقی

در خصوص انرژی و فعالیتی که برای استخراج بیت کوین صرف می شود، مباحث و جلسات متعددی برگزار شده است و بسیاری معتقدند مقدار عمده ای از این فعالیت و انرژی صرف شده اضافی و بیهوده است.

با افزایش این مباحث و اختلاف عقیده ها، گروهی تصمیم گرفتند شروع به استخراج کوین ها از طریق انرژی های تجدید پذیر کنند.

در 29 می، کریستین اندر(Christian Ander)، بنیان گذار و پایه گذار تبادلات ارز دیجیتل بیت کوین در استکهلم، توضیح داده است که چگونه به جای استفاده از انرژی خورشیدی جهت تولید برق و به کارگیری در مدار شبکه برقی جهانی، از این انرژی برای استخراج بیت کوین استفاده کرده و پولی 10 برابر آنچه نسبت به استفاده از انرژی برای تولید برق می توانست کسب کند، به دست آورده است.

استفاده از انرژی خورشیدی برای استخراج بیت کوین به جای فروش انرژی جهت تولید برق

ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین کش(BCH) یا بیت کوین (BTC) از انرژی الکتریسیته در خصوص دستگاه های ASIC(مدارهای پیوسته با کاربری مشخص) استفاده می کنند و به کمک این دستگاه ها و استخراج کردن کوین موجب سودآوری می شوند.

در سال های اخیر، همگام با محبوب تر شدن وسایل و تجهیزات دیجیتالی و همچنین روز افزون تر شدن استفاده از الگوریتمSHA-256 (الگوریتم جمع کردن ارزهای دیجیتال BCH و BTC)، مردم از استفاده بیش از اندازه انرژی برای استخراج شاکی شده اند.

ولی در همین حال که عده ای در حال شکایت کردن از این موضوع هستند، استخراج کننده های ارزهای دیجیتال از طرف دیگر در حال تست کردن و به کار گرفتن روش های مختلف استفاده ار انرژی های تجدیدپذیر مثل نیروی باد، نیروی آب و همچنین انرژی خورشیدی جهت استخراج ارزهای دیجیتال هستند.

مثال قابل توجه و جالب این واقعیت که سود و منفعت استخراج کوین بیشتر از استفاده انرژی جهت تولید برق است، همان مطلبی است که کریستین اندر به آن اشاره کرد.

به گفته اندر: “امشب شروع به استخراج کوین از طریق دستگاه های استخراج خود کنید. مطمئن باشید فردا انرژی های تجدید پذیر اضافی و بیش از حد مصرف برای تولید برق در استکهلم خواهید داشت – من به جای فروش این انرژی اضافی، بیت کوین استخراج می کنم،”.

“1kWh=1.16 kr($0.12)-که این مبلغ 10 برای آن چیزی است که از طریق فروش انرژی به دست می آورید. اگر از رایج ترین و پرفروش ترین دستگاه های استخراج کوین در بازار استفاده کنید(هر کدام به قیمت 100$ و با قابلیت تبدیل 1.3 kW به BTC).”

در حال حاضر، گروهی از استخراج کنندگان در کشور های چین و کانادا در حال استفاده از انرژی های وابسته به آب و دیگر انرژی هایی که می توان از آنها برای استخراج کوین استفاده کرد، مثل انرژی ارزان قیمت زمین گرمایی در کشور ایسلند، هستند.

با این حال اندر(Ander) تنها فردی نیست که استخراج کوین از طریق دستگاه های دیجیتالی و به کمک انرژی خورشیدی را بیان و از آن پشتیبانی کرده است.

افراد بسیار دیگری نیز هستند که این طرح را مطرح و ارتقا داده اند و در حالی که الگوریتم تابع نمایی SHA-256 hashrate در حال بالا رفتن است، کاربران این الگوریتم را وادار به یافتن منابع و راهکارهای جدید استفاده از انرژی می کند.

برای مثال در 1 جولای سال 2017، فردی از شهر سن دیگو توضیح داد که چگونه در بیابان به کمک 25 استخراج کننده از نوع S9 در گلخانه خود، به استخراج کوین می پرداخت. این فرد تمامی انرژی های موجود مثل انرژی خورشیدی و یا انرژی باتری ها را به طور کامل از مدار شبکه برق خارج و تنها برای استخراج کوین مورد استفاده قرار داد و در نهایت ازعان به “سود و منفعت بردن” خود کرد.

کشاورزی خورشیدی (در سطحی از زمین به کمک صفحه های خورشیدی به جمع آوری انرژی خورشیدی پرداخته شود)، در مجموع برای افرادی که می خواهند این انرژی را برای تولید برق بفروشند، سودآور است ولی میزان این سود به هزینه کرایه زمین، منطقه جغرافیایی و تعداد صفحات خورشیدی نصب شده بستگی دارد. تحلیل ها و نمودارهای بررسی شده اخیر نشان می دهند که به طور میانگین زمینی پر از صفحات خورشیدی می تواند مبلغی بین 21250 تا 42500 دلار را سالانه برای صاحب آن فراهم بیاورد.

طرح پشتیبان شبکه (فروش انرژی برای تولید برق در صورت افت ارزش ارز دیجیتال) میزان ریسک را به حداقل می رساند

تام هانت(Tom Hunt)، پایه گذار پروژه ای در خصوص انرژی های تجدید پذیر به نام انجمن راهکارهای تجدیدپذیر، طرح کلی و چگونگی استفاده از انرژی خورشیدی برای افزایش میزان استخراج بیت کوین همزمان با کاهش مصرف انرژی را به صورت خلاصه ارائه کرده است.

پژوهش هانت به این نتیجه رسیده است که اگر به جای استفاده از انرژی جهت تولید برق در شبکه، به استخراج ارزهای دیجیتال بپردازیم، سود و منفعت بیشتری به دست خواهد آمد.

این پژوهش همچنین نشان می دهد که “استفاده از انرژی خورشیدی مازاد برای استخراج بیت کوین” بعد از گذشت دو سال هزینه های انجام شده را جبران می کند” و “پس از بازگشت سرمایه به فرد” مطمئنا ریسک این کار(استخراج بیت کوین از طریق انرژی های تجدید پذیر) به حداقل میزان ممکن می رسد”.

از طرف دیگر اگر ارزش بیت کوین ناگهان به سطحی پایین تر از میزان سود سقوط کند، طرح و برنامه پشتیبانی وجود دارد که همان فروش انرژی برای تولید برق در شبکه است.

هانت همچنین چگونگی انجام استخراج کوین به صورت خارج از شبکه در مکانهایی که هیچ خطوط برقی وجود ندارد و البته بتوان زمینی به اندازه کافی را در آن مکان خریداری کرد، را توضیح می دهد.

هانت اشاره می کند که: “بر اساس این طرح،استخراج کننده ها از طریق یک ارتباط ماهواره ای به اینترنت متصل می شوند و انجام این پروژه به صورت کاملا خارج از شبکه برق انجام می شود-از تمامی انرژی خورشیدی تنها برای استخراج استفاده می شود،”. “از این روش و همچنین این مکان ها می توان جهت ذخیره سازی و سهولت بخشیدن به تولید و ادامه دادن عملیات استخراج در ساعت های فراتر از تنها روشنایی روز نیز می تواند استفاده کرد.”

هیچگونه عملیات مهم و اساسی استخراج کوین از طریق انرژی خورشیدی در سال 2019 انجام نشد، ولی یک شرکت ادعا کرده است که در حال طرح ریزی و ساختن تاسیساتی با توان خورشیدی 20MW در استرالیا است.

در سال های اخیر، ترس،عدم اطمینان و شک و تردید زیادی در خصوص استفاده بیش از اندازه از انرژی برای استخراج بیت کوین وجود داشته است.

کمیسیون بهسازی و توسعه ملی کشور چین(NDRC) در 9 اوریل اشاره کرد که مسئولان معتقدند که استخراج بیت کوین “موجب هدر رفت منابع و آلوده کردن محیط زیست می شود.”

ولی اطلاعات و گزارشات مختلفی هم وجود دارند که خلاف این مطلب را نشان می دهند. البته این واقعیت نیز وجود دارد که تجهیزات استخراج خودشان تولید گرما و حرارت هم می کنند که می تواند مفید یا مضر باشد.

مطالعه اخیری که توسط شرکت کوین شیرز(Coinshares) انجام شده است، نشان می دهد که 78 درصد استخراج کننده های بیت کوین از منابع انرژی تجدید پذیر استفاده می کنند.

در مارچ 2018، یکی از بنیانگذاران تبادلات ارزی ناکاموتو ایکس(Nakamoto X)، کمیل برچا(Kamil Brejcha)، به جهانیان نشان داد که چگونه میتوان با حرارت تولیدی از دستگاه های استخراج به پرورش دادن گوجه فرنگی پرداخت.

بعد از آن سال در بررسی دیگر افرادی به مطالعه و تحقیق در خصوص مشکل و مانع بزرگ سرما برای زندگی کردن در منطقه بسیار سرد و یخبندان سیبری روسیه پرداختند در حالی که افرادی در این منطقه وجود داشتند که در حال استخراج کردن بیت کوین بودند و حرارت ایجاد شده توسط دستگاه های استخراج نیز در حال هدر رفتن بودند. بابوشکاهای سیبری(لقب پیرزن های روسی) افرادی بودند که این حرارت تولیدی را نادیده گرفتند و جالب است که زنی از همین افراد توضیح می دهد که چگونه توانست به کمک گرمای تولید شده از استخراج کننده ها ادویه جات خود را خشک کند.

یکی از بابوشکاها می گوید: “گرمای دستگاه ماینینگ برای خشک کردن کدوتنبل، چای و شاخ و برگ گیاهان عالی است-خیلی زود فقط در یک روز این چیزها را خشک می کند،”.

روش های مختلفی برای جذب و استفاده از انرژی های تجدید پذیر برای استخراج کوین مورد استفاده افراد قرار گرفته است.

ولی تاسیسات و سازمان اساسی و بزرگی برای بهره گیری از انرژی خورشیدی هنوز احداث نشده است و اکثر تاسیسات در جهت بهره وری از انرژی تجدیدپذیر آبی و زمین گرمایی به کار برده شده اند.

با این حال تابستان گذشته،گزارشات نشان دادند که شرکت Hadouken Pty Ltd موافقت خود را برای ساخت زمینی با صفحات خورشیدی و با توان 20 MW که از این توان تنها جهت استخراج ارزهای دیجیتال استفاده شود، اعلام نموده است. این پروژه در شهر کولی استرالیا و در نزدیکی یک شرکت برق به نام موجا(Muja) که این شرکت توان تولیدی 854 مگاوات برق را دارد، انجام خواهد شد.

در این حالت اگر ارزش ارزهای دیجیتال ناگهان و به شدت کاهش یابد به طوری که به هیچ عنوان صرفه اقتصادی نداشته باشد، شرکت هادوکن به راحتی می تواند انرژی تجدیدپذیر را وارد شبکه برقی کند. تنها افرادی نظیر کریستین اندر نبودند که استفاده از انرژی را برای استخراج کوین به جای تولید برق و وارد کردن به شبکه برق پیشنهاد دادند، بلکه افراد بسیار دیگری نیز پس از وی این ایده و نظر را تایید کردند و صریحا اعلام کردند که می توان از طریق استخراج کوین 10 برابر بیشتر از فروش انرژی برای تولید برق، پول به دست آورد.