با وجود روند نزولی بیت کوین در ماه های اخیر در بخش بازار تجهیزات ماینینگ بیت کوین، هیچگونه نگرانی و تلاطمی احساس نمی شود. حال با شروع یورش جدید کاوشگران طلای دیجیتال، موجی از این ماینرها به سمت غرب آمریکا در حرکت هستند.

غوغای ماینینگ بیت کوین

از منظر قیمت، اوضاع برای بیت کوین جذاب به نظر نمی رسد. این اصلاح قیمت، در حال حاضر در حدود ۴۸ درصد بوده است. از سوی دیگر این روند شش ماهه نزول قیمت، هنوز هم دست نخورده باقی مانده است. با این اوصاف وقوع هرگونه بازار پر رونق (بازار شب عید) در این وضعیت بعید به نظر می رسد، و احتمالا فروش ارزان قیمت این ارز پرماجرا (بیت کوین) برای باقی سال نیز ادامه خواهد یافت.

البته برخی از حوزه های این بازار هنوز هم رشد خوب و مداومی را از خود بروز می‌ دهند. یکی از بخش های پر رونق و رو به صعود، حوزه ماینینگ بیت کوین محسوب می شود. بنا بر گزارش اخیر سایت خبری Nasdaq، نسل جدیدی از حمله جویندگان طلای دیجیتالی در شمال آمریکا در حال رخ دادن است.

در این اوضاع BitOoda، شاهد کسب و کار پر رونقی بوده است. BitOoda، شرکت خدمات مالی و کارگزاریی است که در زمینه معرفی سرمایه گذاران و شرکت های ماینینگ در حوزه بیت کوین مشغول به فعالیت می باشد. رییس بخش توسعه کسب و کار این شرکت، آقای رایان پورتر (Ryan Porter)، در اظهارات خود به این رسانه بیان داشت که در این حوزه از طرف شرکت های چینی و سرمایه گذاران علاقه و اشتیاق بسیاری وجود دارد.

اما تهدید مداوم سرکوب افراد از سوی دولت ها در کشورهای کمونیستی، مطلب بسیار شگفت انگیز و تعجب آور است. دولت چین به دنبال تصاحب کریپتوکارنسی اختصاصی خود می باشد و دیگر کریپتوکارنسی ها را رد می کند. دولت چین جویای کریپتویی است که شرکت های چینی‌ را مجبور نماید تا در محیطی دوستانه به سر برند.

امروزه کشور کانادا و بخش شمالی ایالات متحده آمریکا به جبهه جدیدی در صنعت ماینینگ بیت کوین مبدل شده اند. کشورهایی که‌ از آزادی نسبیی پیرامون مسئله دخالت دولت هایشان، برخوردار هستند. این مناطق خود تامین کننده منابع بیشمار و وافری از انرژی های ارزان و آماده به مصرف‌ به حساب می آیند.

تگزاس یکی از ایالت های ایده آلی است که شرایط آن به مزاج ماینرهای بیت کوین بسیار مطلوب خواهد بود. این گزارش می افزاید: مقامات توسعه اقتصادی محلی با شرکت هایی مانند Bitmain برای تصاحب سایت های صنعتی متروکه همکاری می کنند.

جاناتان هامل (Jonathan Hamel) بنیانگذار و رئیس آکادمی بیت کوین مونترال، اضافه کرد:

من معتقدم که ما در حال پیشرفت به سمت عادی سازی و یا جنسی سازی کردن (commoditization)  این صنعت هستیم. این موضوع یک اتفاق خوب برای بیت کوین محسوب می شود: (داشتن) محل های بیشتر، عدم تمرکز بیشتر (در مکانی خاص)

کالیفرنیا نیز ایالت دیگری است که مورد هجوم سرمایه گذاران قرار گرفته است. بنا بر گزارش منتشر شده توسط Bitcoinist، شهر سروو-گوردو (Cerro Gordo) سال گذشته با رقم ۱/۴ میلیون دلار فروخته شد. سرمایه گذاران به گونه ای برنامه ریزی کرده اند که بتوانند با استفاده از فناوری های نوآورانه جدید در زمینه حفاظت از آب و منابع انرژی، و بهره گیری از منابع انرژی های تجدید پذیر خورشیدی و سایر منابع تجدید پذیر، این شهر مرده (شهر ارواح) را به هاب بلاک چین و مرکز ماینینگ بیت کوین مبدل سازند.

راندمان انرژی

انرژی ارزان قیمت به یکی از کلیدی ترین محرک ها برای اپراتورهای بیت کوین مبدل خواهد شد. این اتفاق به خصوص بعد از ظهور پدیده هالوینگ نمود خواهد کرد. پدیده ای که منجر به کاهش ۵۰ درصدی پاداش ماینرها و بالاتر رفتن سطح رقابت میان اپراتورها خواهد شد. طبق تحقیقات به عمل آمده توسط مجله CoinShares که در ابتدای امسال صورت پذیرفت، صنعت ماینینگ بیت کوین، بسیار بیشتر از سایر بخش های صنعتی به انرژی های تجدیدپذیر وابسته خواهد بود.

ما با یک برآورد محافظه کارانه، نفوذ انرژی های تجدیدپذیر در مخلوط انرژی ای که شبکه ماینینگ بیت کوین  از آن انرژی بهره می گیرد را ۷۴/۱ درصد محاسبه کردیم. این موضوع باعث می شود که صنعت ماینینگ بیت کوین بیشتر از هر صنعت بزرگ دیگری در دنیا به این انرژی تجدیدپذیر وابسته باشد.

مجله Nasdaq همچنین به بررسی لیستی از مکان های مختلف در آمریکا و کانادا می پردازد که برای سرمایه گذاران بیت کوین جذاب هستند. در این میان با شتاب گرفتن روند خروج از صنعت، میزان زیان کشور چین نیز افزایش می یابد. زیرا در همین حال جویندگان طلای دیجیتال نیز به آرامی در حال تجمع یافتن هستند. از سوی دیگر همانطور که در بالا اشاره شد، این مطلب به نوعی خبر خوشی است که بر تمرکز زدایی چین از بخش ماینینگ دلالت دارد.

منبع: Bitcoinist