مدت زمان لازم برای استخراج یک بیت‌کوین چقدر است ؟

Sudhir kohatwani برای کمک به هزاران نفری که می‌خواهند در زمینه‌ی ارز دیجیتال فعالیت کنند به این سوال که استخراج یک بیت‌کوین چقدر طول می کشد؟ پاسخ می دهد.

اول از همه باید صادقانه بگویم که پاسخ به این سوال مشکل است. یکی از چیزهایی که در وهله اول باید به آن توجه کنید این است که با خریدن یک سکو و تنهایی برای ماینینگ اقدام نکنید. این کار به صرفه نیست و به جای آن یک یا دو سال استفاده از نرم افزارhoneyminer را برای سوددهی انتخاب کنید.

حال به سراغ سوال استخراج یک بیت‌کوین چقدر طول می کشد برمیگردیم.

استخراج یک بیت‌کوین می تواند زمان زیادی طول بکشد و این زمان تابعی از دشواری ماینینگ و تجهیزاتی است که استفاده میکنید، به عبارت دیگر تحت تاثیر قدرت درهم‌سازی است.

در زمان نوشتن این بلاگ نرخ هش ریت بیت کوین به ۷۲ میلیونth/s رسیده که نسبت به چند روز گذشته کاهش یافته است. نمودار زیر را مشاهده کنید:

استخراج بیت کوین
استخراج بیت کوین

این در حالی است که دشواری ماینینگ به بالاترین حد رسیده است. در این رابطه به نمودار زیر مراجعه کنید:

سختی شبکه بیت کوین
سختی شبکه بیت کوین

برای کسانی که اطلاع ندارند توضیحاتی در زیر منظور شده است.

هدف و دشواری یا سختی شبکه :

هدف و دشواری در شبکه بیت کوین چیزهای مشابهی هستند اما دشواری برای انسان قابل فهم تر است. هدف عددی بالغ و ۲۵۶ بیت می باشد که بی نهایت بزرگ است و با شیوه ای خاص به دست می آید. در حالی که دشواری معیاری برای سنجیدن سختی رسیدن به هش‌ریتی برابر یا پایین‌تر از یک هدف مشخص است و قابل اندازه‌گیری است.

Bitcoin Nonce:

فیلد خاص ۳۲ بیتی یا ۴ بایتی در ورودی تابع درهم سازی SHA_256 قرار دارد که مقدار آن باید به گونه‌ای تنظیم شود که خروجی شامل تعداد مشخص صفر باشد که برابر یا کمتر از هدف است و این حوزه‌ای است که ماینر کنندگان برای گرفتن خروجی مورد نیاز باید در آن کار کنند.

ماینینگ بیت کوین از هش های بیت کوین به وجود آمده از SHA_256 در مراحل مختلف ماینینگ استفاده می کند.

در ماینینگ لازم است ماینر کنندگان به شیوه ای عمل کنند که به رقمی برابر یا کمتر از هدف هش برسند. زیرا تنها در این صورت می‌توانند با موفقیت بلوک ماین شده خود را به شبکه بلاک‌چین اضافه کنند.

هدف  در زمان نوشتن ولاگ عددی با ۱۸ صفر یا کمتر است که باید کمتر از مقدار هدف باشد و هدف هر ۲۰۱۶ بلوک را تغییر میدهد.

ماینرکنندگان با استفاده از تابع درهم ساز SHA_256 به این ترکیب می رسند اما این فرآیند آنچنان که به نظر می رسد ساده نیست. برای به دست آوردن هشِ قابل قبول، ماینر کنندگان باید به شیوه افزایشی عمل کنند.

از آنجا که این کار دشوار است از این رو شانس بسیار کمی وجود دارد که هر کسی هش مورد نیاز و مطابق با هدف را که تعداد خاصی صفر دارد بدون اینکه تلاش زیادی انجام دهد به دست آورد و این هدف چیزی است که بیت کوین عشق نامیده می شود.

دشواری بیت کوین یعنی میانگین زمان پین بلوک‌ها ۱۰ دقیقه است و سطح این دشواری بعد از هر ۲۰۱۶ بلوک بیت‌کوین یا حدود ۲ هفته یکبار تغییر می‌کند.

هر وقت متوسط زمان به زیر ۱۰ دقیقه برسد سطح دشواری افزایش پیدا میکند و سپس به همان ۱۰ دقیقه برمیگردد و بالعکس میانگین فاصله زمانی به بالاتر از ۱۰ دقیقه می‌رود.

ساتوشی این میانگین زمان را در هر بلوک ۱۰ دقیقه در نظر می‌گیرد. به گفته وی به نظر می‌رسد زمان ایمن و مناسب بین دو بلوک برای حفظ امنیت کل شبکه کاهش پیدا میکند.

اما از دیدگاه یک ماینر‌کننده گفتن اینکه چقدر طول میکشد تا یک بیت کوین استخراج شود سخت است چون متغیر های قدرت هش، دشواری وکیفیت تجهیزات شما همیشه در حال تغییر هستند.

زمان ماینینگ ۱ بیت کوین با قدرت هش ۱۲۰۰۰۰۰ Gh/s یک سال است. یک سال طول خواهد کشید تا شما یک بیت کوین در این نرخ و قدرت هش همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است به دست آورید.

استخراج یک بیت کوین
استخراج 1 بیت‌کوین

اگر می‌خواهید که زودتر این کار را انجام دهید احتمالاً نیاز دارید که قدرت هش خود را بالا ببرید که این کار آسان نیست.

امیدوارم که این مطلب مفید بوده باشد.

منبع: Quora