لیست استیبل کوین هایی که لازم است بیشتر درباره آنها بدانید

 

مروری بر برخی از موفق ترین و محبوب ترین استیبل کوین های سال ۲۰۲۰

امروزه استیبل کوین ها (یا ارزهای قیمت ثابت) به لطف ویژگی های منحصر به فرد خود، شاهد رشد روزافزونی در بازارهای کریپتوکارنسی هستند. ویژگی های‌ ای که از تلفیق شاخصه های ارزهای نوین دیجیتالی یعنی شفافیت، امنیت و حفظ حریم شخصی، در کنار ویژگی ثبات و پایداری (ویژگی سیستم های سنتی پولی) حاصل شده اند.

از سال ۲۰۱۵، یعنی زمانی که اولین استیبل کوین بازار با نام تتر (Tether) به دنیا عرضه شد، طیف گسترده ای از این نوع کوین ها بوجود آمده اند. ما در این مقاله پس از آشنایی با سابقه و مفاهیم استیبل کوین ها، لیستی از محبوب ترین و موفق ترین استیبل کوین های بازار را برای شما خوانندگان گرامی ارائه می نماییم.

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین ها یک نوع از کریپتوکارنسی ها محسوب می شوند که با هدف حفظ و مصونیت این کوین ها در مقابل تلاطم های موجود در این بازار طراحی شده اند. این ویژگی، استیبل کوین ها را به فرم های پرداخت مفیدتر و محبوب تری نسبت به دیگر روش های قدیمی تر کریپتو تبدیل کرده است. پایداری و ثبات در استیبل کوین (یعنی ویژگی اصلی این کریپتو)، از طریق ارتباط ارزش این ارزها با دیگر دارایی های با ثبات و پایدار، مانند پول های فیات و طلا، محقق شده است.

از آنجا که استیبل کوین ها با هدف حفظ یک قیمت ثابت بوجود آمده اند، این کوین ها به یکی از منابع مهم و اصلی نقدینگی در بازارهای کریپتوکارنسی مبدل شده اند. در صرافی هایی که پول های فیات را نمی پذیرند، از این کوین ها برای خرید کریپتوکارنسی ها استفاده می شود. همچنین در زمانی که بازار کریپتوکارنسی دچار موج نوسان قیمت می شود، از این استیبل کوین ها به عنوان یک صندوق امن و پناهگاه مطمئن برای حفظ ارزش و ذخیره دارایی ها استفاده می شود.

استیبل کوین ها به چهار گروه اصلی تقسیم می شوند:

  • گروه استیبل کوین هایِ با پشتوانه پول فیات
  • گروه استیبل کوین هایِ با پشتوانه کالا
  • گروه استیبل کوین هایِ با پشتوانه کریپتوکارنسی
  • گروه استیبل کوین هایِ بدون پشتوانه (که هیچ پشتوانه ای ندارند).

در سال گذشته، صدها پروژه استیبل کوین کلید خورده است که هرکدام به اندازه ای موفق بوده است. استیبل کوین هایی که در زیر به آنها اشاره می کنیم، جزو موفق ترین و محبوب ترین استیبل کوین های امروز این بازار هستند:

تتر (USDT)

تتر با ارزش بازار (market cap) نزدیک به ۳/۵۷ میلیارد پوند، نه تنها بزرگترین و به نام ترین استیبل کوین بازار به حساب می آید، بلکه از لحاظ معیار “ارزش بازار” در رتبه بندی سایت CoinMarketCap، این استیبل کوین رتبه پنجم را در میان ۱۰۰ کریپتوکارنسی برتر دنیا کسب نموده است.

ایده خلق تتر با هدف ایجاد یک روش برای نقل و انتقال سریع و ارزان پول از یک صرافی به صرافی دیگر شکل گرفته بود. این استیبل کوین اساسا به عنوان پلی میان پول فیات و کریپتوکارنسی، ایفای نقش می نماید.

ارزش این استیبل کوین مستقیما با دلار آمریکا در رابطه است و همواره نسبت ۱:۱ را از لحاظ قیمت حفظ کرده است.

اگرچه، طی این سال ها تتر سهم عادلانه ای از مشکلات و چالش های بازار را نیز تجربه کرده است. در اواسط سال ۲۰۱۸، چندين مورد شکایت کلاهبرداری بر علیه این استیبل کوین مطرح شد. این شکایات به قیمت و ارزش این استیبل کوین آسیب زد. در آن بازه زمانی قیمت توکن تتر از ۱ دلار آمریکا به ۸۵ سنت رسید.

همچنین تتر متهم به دستکاری در بازار و صدور میلیون ها توکن بدون وجود فرآیند بازرسی، شده بود.

اما برخلاف تمام این اتهامات و داستان ها، استیبل کوین تتر دوباره توانست جایگاه خود را به عنوان کوین حاکم بر بازار باز یابد.

یو اس دی کوین (USDC)

یو اس دی کوین (USDC) با هدف ایجاد یک ارز دیجیتالی قیمت ثابت با شفافیت مالی و اجرایی بالا بوجود آمد. این ارز زاییده افکار کنسرسیوم CENTRE است. کنسرسیومی که توسط شرکت های Coinbase و Circle بنیانگذاری شده است.

این استیبل کوین نیز با نسبت قیمتی ۱:۱ با دلار آمریکا لینک شده است و می تواند با تمام کریپتوکارنسی های اصلی مبادله شود.

یو اس دی کوین (USDC)، یک ارز با توکن ERC-20 محسوب می شود که در شبکه اتریوم فعال است. از همین طریق نیز این استیبل کوین می تواند دلار را در کمترین زمان و با اندک ترین هزینه به هر کجای دنیا انتقال دهد.

هر ماهه منابع مالی و ذخایر دلاری مرتبط با استیبل کوین یو اس دی سی USDC توسط شرکت حسابداری Grant Thornton حسابرسی می شود.

ترو یو اس دی (TUSD)

استیبل کوین ترو یو اس دی (TUSD)، توانسته خود را به عنوان یکی از قابل اعتماد ترین و با ثبات ترین استیبل کوین های روز دنیا در بازار معرفی نماید. در ماه مارس ۲۰۱۸ اولین ممیزی مستقل استیبل کوین ترو یو اس دی (TUSD) صورت پذیرفت. در این ممیزی مشخص شد که این استیبل کوین پشتوانه ۱/۸ میلیون دلاری دارد.

استیبل کوین با پشتوانه دلار ERC-20، یک ارز دیجیتال شفاف به حساب می آید که پشتوانه آن کاملا پول فیات است. اعتبار این کوین توسط اشخاص ثالث مورد تایید قرار می گیرد و گزارش این تاییدیه ها به طور منظم توسط حساب توییتر این افراد منتشر می شود. همچنین این استیبل کوین در برابر سوء استفاده اساسی از دلار، حمایت قانونی ارائه می دهد.

پلتفرم TrustToken، شرکتی است که این استیبل کوین را بوجود آورد. برای تامین و نگهداری مبلغ پشتوانه توکن های استیبل کوین TrueUSD، پلتفرم TrustToken، با موسسات اعتباری ثبت شده و بانک ها مشارکت نموده است.

دیا (DAI)

استیبل کوین دیجیتال دیا (DAI) ارزی است که به جای استفاده از پشتوانه دلار ذخیره شده در بانک، با بهره‌ گیری از پشتوانه وثیقه های موجود در پلتفرم Maker عرضه می گردد. این استیبل کوین نیز در شبکه اتریوم فعال است و سعی می‌کند تا قیمت خود را در حد ۱ دلار آمریکا حفظ‌ نماید.

از آنجا که کلیه عملیات های این کوین توسط قراردادهای هوشمند اتریوم Ethereum انجام می شود، به نظر می رسد استیبل کوین DAI نسبت به استیبل کوین های متمرکز بازار، شفافیت و انصاف بیشتری را در خود دارد. در این سیستم کاربران تنها کسانی هستند که می توانند توکنی را بوجود آورده و یا از بین ببرند.

این ارز برای پاسخ به تغییرات شرایط بازار و حفظ ارزش خود در برابر ارزهای اصلی جهان از مارجین (حاشیه) تجاری استفاده می کند.

پاکوس‌ استاندارد یا پکس (PAX)

استیبل کوین پکس PAX، توسط شرکت Paxos Trust Company به بازار عرضه شد. این کوین یک ارز قانونی به شمار می آید که توسط اداره خدمات مالی ایالت نیویورک تایید شده است.

دلار آمریکا پشتوانه توکن ERC-20 این استیبل کوین است. ارزش این استیبل کوین هم از لحاظ قیمت با بهای دلار آمریکا متناسب است و با نسبت برابری ۱:۱ به بازار عرضه می شود. پشتوانه این کوین نیز تحت بیمه بانکی FDIC-insured قرار دارد و مورد حمایت خود دلار می باشد.

توکن های پاکس تنها تا زمانی که دلارهای پشتوانه آن در بانک نگهداری می شوند، در چرخه مالی باقی می مانند. یعنی زمانی که PAX، ارز فیات یا همان دلار پشتیبان خود را از بانک باز پس میگیرد، به همان میزان نیز توکن های این استیبل کوین باطل می شود.

این استیبل کوین یکی از کریپتوکارنسی هایی است که با سرعت بسیار بالایی در این صنعت پذیرفته شده است. هم اکنون این کوین در بیش از ۴۰ صرافی عرضه می شود.