هر ارز دیجیتال برای رمزنگاری از یکی از الگوریتمهای رمز گذاری استفاده می‎کند. دلیل آنکه به ارزهای دیجیتال، رمز ارز (CryptoCurrency) می‎گویند دقیقاً همین است. اگر شما اقدام به اسمبل کردن یک کامپیوتر ویژه ماینینگ کنید. تقریباً میتوانید هر ارزی را استخراج کنید. پلتفرمهای عمومی مثل X86 و ARM به راحتی قابل برنامه نویسی هستند و حتی میتوانید با گوشی خود اقدام به تولید ارز دیجیتال کنید. (به کامپیوترهایی که با به کار گیری همزمان چندین کارت گرافیک گاهی تا 18 کارت یا حتی بیشتر برای تولید ارز دیجیتال ساخته می‎شوند اصطلاحاً ریگهای ماینینگ (Minning Rig) گفته میشود. اما وقتی نوبت به عملکرد بهینه و بابزدهی بهتر میشود و پای ماینرها به میان می‎آید کار تخصصی تر میشود. برای بهترین عملکرد شما مجبور هستید که انعطاف پذیری را رها کنید تا بتوانید همان کار را به بهترین نحوه ممکن و با بیشترین راندمان ممکن انجام دهید. ماینرهای ایسیک (ASIC) عموما برای تولید هش ها با یک الگوریتم خاص طراحی می‎شوند. البته معدود دستگاههایی به خصوص از کمپانی Baikal هستند که به صورت چند الگوریتمی (Multi Algorithm) عمل می‎کنند اما عموما این دستگاهها نسبت به دستگاه هایی که برای یک الگوریتم خاص طراحی شده اند عملکرد و بهره وری کمتری دارند.

حالا که با الگوریتم های ماینینگ آشنا شدید بد نیست لیستی از الگوریتمها و ارزهایی که بر پایه آنها تولید می‎شود نیز داشته باشیم. اینها الگوریتمها و ارزهای پرطرفدار و پرکاربرد هستند اگرچه تعداد آنها به مراتب بیشتر است.ما قصد داریم از بین الگوریتمهای ماینینگ ،پرکاربردترین آنها را معرفی کنیم.

SHA256 : یک الگوریتم بسیار پایه و بسیار پر کاربرد در دنیای رمز گذاریست که ارزهایی مانند بیت‎کوین (Bitcoin) و برخی زیر شاخه های آن مانند بیت‎کوین‎ کش (Bitcoin Cash) که اصطلاحاً به آنها فورک‎های (FORK) بیت‎کوین میگویند از آن استفاده می‎کنند. این الگوریتم در دنیای ماینینگ نیز مانند دنیای واقعی بسیار پر طرفدار است. دیگر ارزهای رایج برای استخراج با این الگوریتم عبارتند از E-Mark)) ، (Universal) و لایت‎کوین کش (LitecoinCash).

Blake256 R4 : این الگوریتم اکنون یکی از سودآورترین الگوریتم‎های دنیای ماینینگ به شمار می‎رود، ارز اصلی برای تولید Decred است. تنها ماینر موجود برای استخراج ارز با این الگوریتم در حال حاضر INNOSILICON D9 DecredMaster است. که در زمان نگارش این مطلب بالاترین سود را در میان سایر تجهیزات دارد.

Ethash الگوریتم تازه ای در دنیای ماینینگ نیست ولی الگوریتم پایه دومین ارز دیجیتال پرطرفدار جهان یعنی اتریوم (Ethereum) است. پیشتر تنها راه تولید این ارز استفاده از ریگهای ماینینگ و نیاز به دانش فنی و دردسرهای استفاده از یک کامپیوتر با چندین کارت گرافیک بود ولی با ورود ماینرAntminer E3 شرایط بازی عوض شد و بالاخره ماینر اختصاصی این ارز نیز به بازار آمد تا طرفداران آن به راحتی با دردسر و هزینه کمتر و کمترین دانش فنی بتوانند این ارز را تولید کنند. کارشناسان، برای اتریوم آینده روشنی متصورند و همین استقبال از این ماینر، الگوریتم را زیاد کرده.

:Scrypt اسکریپت در دنیای رمزگذاری الگوریتم معتبریست و الگوریتم ماینینگ لایت‎کوین (Litecoin) محسوب میشود. البته استخراج لایت‎کوین اکنون به صرفه نیست و مالکان ماینرهای Scrypt بیشتر از آن برای استخراج زیر فورکهای اسکریپت DGB و Verge استفاده می‎کنند.

:X11 این الگوریتم پایه برای یکی از ارزهای معتبر دیجیتال به نام دش (DASH) است. هرچند استخراج Cannabiscoin (CANN) و تعدادی ارز دیگر هم بر پایه آن انجام می‎شود که گاهی سود بیشتری دارد.

:Blake(2B) نسخه 2B بلیک یکی از اسکریپت‎های محبوب این روزهای ماینر هاست با Antminer A3 برای اولین بار این الگوریتم پا به دنیای ماینرهای ASIC گذاشت. با افزایش مجموع پردازش جهانی و سختی تولید (بعدتر توضیح داده خواهد شد)، سودآوری این دستگاه کاهش یافت، اکنون با وارد شدن ماینرهای INNOSILICON S11 Siamaster و Dragonmint 52 با قدرتی نزدیک به 5 برابر، دوباره این اسکریپت به اسکریپت محبوب ماینرها تبدیل شده است.

:CryptoNight الگوریتم کریپتونایت یکی دیگر از الگوریتم های محبوب این روزهای دنیای ماینرهاست. این الگوریتم برای استخراج ارز (Monero) استفاده میشد ولی بعد از تغییر الگوریتم مونرو به CryptoNightV7 اکنون فورک‎های آن با نامهای مونرو اورجینال (Monero Original) و مونرو کلاسیک (Monero Classic) جای آنرا برای استخراج گرفته‎اند. الکترونیوم (Electroneum) و دیجیتال نوت ((Digitalnoteو کربو (Karbo) دیگر ارزهای استخراجی هستند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید