بیش از 83 درصد کل بیت کوین های موجود استخراج شده است. بیش از 99 درصد آنها تا سال 2040 استخراج خواهند شد.پس با تمام شدن تمامی بیت کوین ها چه اتفاقی خواهد افتاد؟

· تعداد بیت کوین محدود است و در مجموع 21 میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت.
· اگر تمامی بیت کوین های موجود استخراج شوند، چه اتفاقی می افتد؟
· آیا ارزش کمیسیون ناشی از تراکنش ها به اندازه ای خواهد بود که انگیزه استخراج کنندگان را به اندازه کافی بالا ببرد؟
· کمیسیون تراکنش ها با گذشت زمان بیشتر خواهد شد؟

منبع بیت کوین محدود و در مجموع 21 میلیون بیت کوین وجود دارد
یکی از ویژگی های کلیدی و بسیار مهم بیت کوین تعداد کلی محدود آن (21 میلیون بیت کوین) است. به این معنی که نمی توان بیت کوین را مانند ارزهای رایج چاپ کرد، پس در این حالت بیت کوین دچار تورم نخواهد شد.
همچنین کمیاب بودن بیت کوین به این آن ارزش می بخشد. از آنجایی که بیت کوین توسط گروهی از استخراج کنندگان استخراج و تقویت می شود و به این استخراج کنندگان در قالب بلوک پاداش داده می شود (پاداش بلوکی بیت کوین در واقع بیت کوین های جدیدی است که به کمک شبکه و سیستم بلاکچین به استخراج کنندگان علاقه مند به ارزهای دیجیتال داده می شود)،این سوال بسیاری از افراد است که در صورت استخراج تمامی بیت کوین ها چه اتفاقی خواهد افتاد؟
استخراج کنندگان پس از تمام شدن و استخراج همه بیت کوین ها به چه چیزی می رسند؟ چگونه گذران زندگی خواهند کرد و چه چیزی به آنها انگیزه می دهد تا شبکه را همچنان ایمن نگه دارند؟ پاسخ کوتاه ارزش کمیسیون تراکنش و معامله است.

اگر تمامی بیت کوین های موجود استخراج شوند، چه اتفاقی می افتد؟
در حال حاضر، زمانی که یک بلوک جدید ساخته می شود، استخراج کنندگان یک پاداش بلوکی دریافت می کنند، که شامل بیت کوین های ساخته شده جدید و کمیسیون تراکنش است. این پاداش ها انگیزه استخراج کنندگان برای رفتار درست و مطابق با اهداف سیستم هستند.
زمانی که همه بیت کوین ها استخراج شدند و استخراج کنندگان مجبور بودند فقط به بهای کمیسیون معامله و داد و ستد با این ارز امیدوار باشند، ایا این وضعیت از لحاظ اقتصادی و مالی انجام شدنی و ممکن است؟ اگر نیست، ایا در این حالت استخراج کنندگان به صورت متمرکز جمع خواهند شد و اقدام به فروپاشی و متلاشی نمودن سیستم خواهند نمود؟ طبق بررسی های انجام شده توسط interchange و Awe و Wonder چنین اتفاقی نمی افتد.
با توجه به نمودار زیر، مشاهده می کنید که تا سال 2030 ، ارزش کمیسیون تراکنش و داد وستد با ارز بیت کوین (transaction fee) نسبت به پاداش بلوکی بسیار بیشتر است. زمانی که این بها 50 درصد پاداش بلوکی را تشکیل دهد، می توان به سمت کمیسیون از نوع بلوکی(TX fee) رفت؛ چرا که این حالت نسبت به بیت کوین به صرفه تر است.

آیا ارزش کمیسیون ناشی از تراکنش ها به اندازه ای خواهد بود که انگیزه استخراج کنندگان را به اندازه کافی بالا ببرد؟
پاسخ این سوال این است که هیچکس به طور قطع و یقین از آنچه در پایان پیش خواهد آمد، مطمئن نیست. ولی شواهد کافی وجود دارد که دال بر کافی بودن ارزش کمیسیون و بهای تراکنش و معامله با ارز بیت کوین است به گونه ای که استخراج کنندگان را همچنان در سیستم نگه دارد و همچنین خود سیستم متلاشی نگردد.
به هر حال تا زمانی که ارزش بیت کوین افزایش می یابد، بهای کمیسیون های ناشی از معامله با آن نیز افزایش خواهد یافت. نگرانی هایی وجود دارد که آیا افزایش کمیسیون، مردم را از استفاده کردن از بیت کوین باز می دارد یا خیر. به هر صورت کمیسیون معامله با بیت کوین نسبت به معامله کردن با ارزهای رایج در سرتاسر جهان به شکل قابل توجهی کمتر و به صرفه تر است. فقط در نظر بگیرید که قیمت نخ به کار رفته در اسکناس ها الان چقدر است یا به طور مثال برای خرید یک خانه چقدر باید کمیسیون بدهید. همانطور که در Interchange امده است:
“میانگین کمیسیون مربوط به معامله یک خانه نزدیک به 2% ارزش خانه یا 8000 دلار است (در کشورهای توسعه یافته)، من مطمئن هستم در اینده مردم با استفاده از روش هایی مثل ارزهای دیجیتال به پرداخت مبلغ 50 دلار اضافه بر قسط ثابت خود در مورد اموال با ارزش خود مثل خانه یا … برای انکه مالک آن چیز با ارزش آن دارایی را از فرد نگیرد، نیز راضی خواهند بود(بر خلاف بنگاه های معاملاتی که به راحتی با سیاست و درگیری می توانند دارایی را از چنگ فرد در بیاورند).”

کمیسیون تراکنش ها با گذشت زمان بیشتر خواهد شد
از آنجایی که استخراج کنندگان بیت کوین از کمیسیون و سود حاصل از معامله با بیت کوین بهره مند می شوند، و ارزش BTC همچنان در حال بیشتر شدن است، پس کمیسیون این ارز نیز افزایش خواهد یافت. پس از لحاظ اقتصادی برای استخراج کنند گان ایمن نگه داشتن و مانده در سیستم بیت کوین به صرفه است.
Alex Sunnarborg اشاره کرد که تنها بلاکچین های بیت کوین و اتریوم کمیسیون های مناسب و به صرفه ای دارند که استخراج کنندگان در محیطی بدون متحمل شدن تورم ، از این کمیسیون ها بهره ببرند.
تغییر و کاهش اتکا و وابستگی کامل به کمیسیون های ناشی از تراکنش و معامله با بیت کوین برای کسب درآمد به کمک بیت کوین های استخراج شده ، فرآیندی نیست که یک شبه انجام شود. همچنین عوامل و فاکتورهای بسیاری وجود دارند که ممکن است به طور مثال اکنون اهمیت نداشته باشند ولی بعدا مهم شوند و شرایط سیستم بیت کوین را تغییر دهند و این امکان و زمان را برای استخراج کنندگان فراهم کنند که با مدل و شرایط جدید منطبق گردند و از طرف دیگر شبکه بیت کوین همچنان ایمن باقی بماند.

منبع: Bitcoinist