ایران با تعرفه گذاری جدید برق رسما اجازه‌ی استخراج بیت کوین را صادر خواهد کرد درحالی که حرف از ممنوعیت مبادله ارزهای دیجیتالی میزند!

ایران موضعی به شدت متناقض را در مقابل بیت کوین اتخاذ نموده، در حالی که ماینینگ را قانونی می‌کند اما تجارت بیت کوین را ممنوع اعلام میکند!

بانک مرکزی: “ماینینگ بیت کوین باید انجام شود”

بر اساس گزارشات خروجی رسانه محلی پرس تی وی و برخی دیگر بانک مرکزی ایران در نظر دارد تا اجازه برخی آزادی‌های قانونی را در طی چند ماه آتی در اختیار ماینینگ ارز دیجیتال قرار دهد.

همانطور که ایران با افزایش تحریم‌های آمریکا و آشفتگی های مالی  درگیر و در حال مبارزه است، منابعی مدعی شده  ارزاند که دیجیتال راهی برای خروج از این آشفتگی‌ها  همراه با افزایش سوخت برای اقتصاد بومی را ارائه می دهد.

تهران در سال ۲۰۱۸ ماینینگ را به عنوان یک صنعت به رسمیت شناخته است. اما نگرانی ها در مورد مصرف انرژی منجر به سختگیری ‌‌‌‌‌‌‌هایی در عملیات های مربوط به آن شده است.

همانطور که پرتال خبری بیت کوین گزارش داده، به طور قابل توجهی ماینرهای مبتکر و کاردان برای استفاده از انرژی رایگان حتی به مساجد رفته بودند تا به کسب و کار خود ادامه دهند.

به تازگی گزارشات حاکی از این بوده‌اند که مقامات می خواستند مهلتی قانونی را برای ماینینگ اعمال کنند تا زمانی‌که  معاملات قیمت برق نهایی شود، چیزی که الان به نظر می‌رسد اتفاق افتاده است.

پرس تی وی به نقل از عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی ایران(CBI): ماینینگ ارز دیجیتال بین المللی باید بر اساس قیمت برق صادراتی انجام شود و همینطور می گوید:

“آنچه که مهم تر است این است که پول های ماینینگ شده باید به چرخه اقتصاد ملی بازگردانده شوند”

تغییر برداشت های بیت کوین

هفته گذشته یکی از وزیران دولت ایران از عملکرد یک چینی در زمینه ماینینگ موجود در ایران خبر داد.

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران پذیرفت که شرکت‌های تجاری و خصوصی هنوز هم می‌توانند به صورت بومی و محلی فعال باشند و این ظاهراً بخشی از قرارداد میان دولتی نیست.

پرس تی وی در روز ششم ماه جولای به نقل از وی گزارش داد که: هیچ مدرکی دال بر فعالیت چینی ها در ایران وجود ندارد، اگرچه من این را به صورت غیررسمی شنیده‌ام.

دولت چین هیچ برنامه‌ای برای حضور در حوزه ماینینگ ارز دیجیتال در ایران ندارد. با این وجود بخش خصوصی چین و مردم آن ممکن است در این زمینه دخیل بوده باشند.

ایران تنها در حالت تغییر سطح خاکستری ماینینگ ارز دیجیتال خود در برابر سختی ها نیست. سایر کشورها همچنان همان طور که بیت کوین قوی‌تر می‌شود به پیروی از این دادخواست ادامه می‌دهند مانند جمهوری ناشناخته آنجازیا و هنوز رسما بخشی از گرجستان می‌باشد که در اوایل این ماه برنامه‌هایی را برای ساخت یک شرکت بزرگ ماینینگ بیت کوین نشان داد.

مقامات قبلا این عمل را ممنوع کرده بودند، زمانی که قیمت بیت کوین به ۳۰۰۰ دلار سقوط کرد و آن را به عنوان شرکتی سودآور به طور وسیعی غیر قابل توجیه کرده بود.

از طرفی، شرکت های ماینینگ در حال انتخاب حوزه هایی به اندازه نروژ و کویرmojave برای ساخت نیروگاه‌های جدید هستند.

منبع: Bitcoinist