آرژانتین: خرید بیت کوین 20 هزار دلاری ارزشمند تر از نگهداری پزو در بانک های آرژانتینی است!

بیت کوین در کشور آرژانتین ثابت کرده است که یک منبع حفظ ارزش ثروت بشمار می‌آید. کشوری که در آن خرید بیت کوین در اوج قیمت هم برای مردم‌اش نسبت به نگهداری پول این کشور یعنی پسو (پزو)، ارجح تر خواهد بود.

آرژانتین در دام آشفتگی‌های سیاسی و اقتصادی

اقتصاد آرژانتین‌ به طور مستعد و تحت تاثیر تورم شدید در این کشور، مسیر خود را به سوی ویرانی و کوچک شدن اقتصادی ادامه می‌دهد. تورمی که آقای مائوریسیو ماکری، رییس جمهور آرژانتین که  خود را برای دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری این کشور نیز آماده می‌کند، قادر به کنترل و غلبه بر آن نیست. به همین دلیل هم او به شدت در حال از دست دادن محبوبیت خود است.

در 19ام ماه می 2019، درست زمانی که رییس جمهور سابق آرژانتین یعنی خانم کریستینا الیزابت فرناندز د کیرشنر اعلام کرد که قصد دارد تا به همراه آلبرتو فرناندز (وزیر سابق کابینه وی) برای دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری در اکتبر 2019 کاندید شود، باز هم چشم انداز اقتصادی این کشور تیره و تار تر گشت.

خانم کریستینا فرناندس این بیانیه را درست چند روز پیش از شروع محاکمه وی بخاطر تخلفات مرتبط با پرونده فساد در قراردادهای کاری عمومی، منتشر نمود. این محاکمه قرار است در 21ام ماه می 2019 آغاز شود. روزنامه رویترز نوشت:

دیدگاه‌های خانم کریستینا فرناندس به دلیل سیاست‌های پوپولیستی سابق وی، از نقطه نظر سرمایه گذاران یک دیدگاه خطرناک و ریسکی است. او در سال‌های بین 2007 تا 2015 سیاست کنترل ارز و افزایش مالیات‌های صادرات محصولات کشاورزی را به میان آورده بود.

ترس از اینکه اگر خانم کیرشنر به قدرت بازگردد، پوپولیسم را به کشور باز خواهد گرداند، بیش از همیشه سرمایه گذاران را برای پناه بردن به ارزهای امن تری همچون دلار آمریکا و بیت کوین تشویق نموده است.

در نتیجه همین رویداد، ارزش بیت کوین در مقایسه با پسو آرژانتین و ارزش تجاری بیت کوین، به بیشترین میزان همیشگی خود رسیده است.به همین ترتیب، دلار آمریکا نیز در بیشترین نرخ برابری خود نسبت به  پسو آرژانتین قرار گرفته است. به احتمال زیاد هم این مجموعه شرایط باعث تقویت پیچیدگی‌های تورمی در کشور آرژانتین خواهند شد.

پولدارهای آرژانتینی بیت کوین نگهداری میکنند

به طور رسمی، از مارس 2019، تورم سالانه آرژانتین به بیش از 55 درصد رسیده است. اما حتی این نرخ بالای رشد اعلام شده برای تورم نیز مورد ظن و سوال است. استیو هانک، اقتصاددان بزرگ اظهار میکند که با استفاده از داده‌ها و اطلاعات تناوبی، این نرخ تورم به رقمی بالاتر از 80 درصد خواهد رسید.

چنین نرخ بالای تورم، به طور قابل توجهی باعث کاهش قدرت خرید پسو خواهد شد، تا حدی که ایده جایگزینی پسو با بیت کوین برای حفظ اقتصاد در حال سقوط آرژانتین دیگر ایده‌ای احمقانه و خام به نظر نخواهد رسید.

بر همین اساس است که بسیاری از مردم توجه خود را به ویژگی های تورم منفی بیت کوین جلب نموده‌اند. برای نمونه، یکی از بحث‌های اساسی و قوی مطرح شده در این زمینه آن است که آیا بیت کوین روش بهتری برای حفظ ارزش دارایی نسبت به پسو به حساب می آید.

در این مورد یوسو سان مارتین  Josu San Martin، شریک سیکسیستان Sixtant، اشاره کرد:

اگر یک آرژانتینی در بالاترین نرخ تاریخ بیت کوین یعنی حبابی‌ترین قیمت  بیت کوین در سال 2017، اقدام به خرید بیت کوین کرده بود، حال ارزش دارایی و ثروت وی در مقایسه با زمانی که پول خود را به صورت پسو در حساب بانکهای آرژانتین نگه می‌داشت، به مراتب بیشتر می‌شد. پس شما به من بگویید که چطور  بیت کوین  می‌تواند ایده بدی برای حفظ ارزش دارایی‌ها محسوب نشود.

بیت کوین به عنوان یک کلاس و گروه از دارایی‌های کاملا جدید هنوز هم  بی ثبات است. با این وجود، در طولانی مدت بیت کوین ثابت خواهد کرد که ارزش خرید بهتر (و به سرعت در حال رشد تری) نسبت به طلا دارد. ارزشی که حتی در بازار اقتصادهای دیجیتالی نیز بیشتر خواهد بود.

در همین مورد، شرکت سرمایه گذاری Grayscale Investments، یکی از بزرگترین مدیران دارایی‌های کریپتوکارنسی، ویژگی‌های کلیدی‌ای برای برتری بیت کوین نسبت به طلا مطرح نموده است. ویژگی‌هایی از قبیل قابلیت اثبات پذیری بیشتر، قابلیت تقسیم پذیری بالاتر، قابلیت ماندگاری و دوام بیشتر، قابلیت تغییر پذیری بیشتر، قابلیت انتقال راحت تر، و نیز قابلیت شناسایی بهتر نسبت به طلا، از مشخصه های بارز بیت کوین محسوب می‌گردد.

مضافاً آنکه، یک استدلال قانع کننده و مناسب برای اقتصاد آرژانتین، طبیعتاً مقاومت بیت کوین در برابر تورم است، که نواقص آن را پوشش خواهد داد. تا حدود سال 2140 تنها 21 میلیون بیت کوین در سراسر جهان بوجود خواهد آمد.

طلا

بیت کوینویژگی
نهبلههزینه‌های کم نگهداری، انتقال و حمل و نقل
نهبلهامکان تقسیم پذیری به واحدهای بسیار کوچکتر
نهبلهنداشتن قابلیت فریب دادن راحت و تقلب
بلهبلهغیر متمرکز بودن
بلهبلهبدون مرز بودن
نهبلهبدون وزن بودن
نهبلهانتقال سریع ارزش
بلهبلهقابلیت تشخیص سریع
بلهبلهتعداد و میزان محدود در دنیا
نهبلهکنترل محدود؛ نبود امکان ضبط یا مصادره دولتی
نهبله

مناسب برای خرید به میزان کم

رییس جمهور آرژانتین نیزتا بحال برای نجات از این سقوط اقتصادی پیشنهاداتی برای ورود بیت کوین را نیز دریافت کرده است. در مارس 2019، تیم دراپر Tim Draper، سرپرست تیم مالی، به او توصیه کرد که برای جذب سرمایه گذاران خارجی، او باید به طور چشمگیری اقتصاد آرژانتین را تغییر دهد و بیت کوین را جایگزین پسو کند.

منبع: Bitcoinist

شما فکر میکنید که بیت کوین چطور می تواند به اقتصاد مریض و تورمی آرژانتین (و کشورهای مشابه آن) برای کاهش تورم کمک نماید؟