این روزها ،سئوالی که ذهن خیلی‌ها را درگیر کرده است این است که چرا بازگرداندن بیت کوین‌هایی که از طریق کلاهبرداری ،از دست رفته‌‌اند ،غیر‌ممکن است؟ جواب این است که: “بیت کوین امکانی را فراهم کرده که از طریق آن می‌توان پول را برای هر کسی ارسال کرد به طوریکه هرگز نتوان آن را پس گرفت.”

کریستینا پارتسینولوز(Kristina Partsinevelos) از فاکس بیزنس(FOX Business) طی گزارشی ،از توقیف4000 بیت کوین- چیزی در حدود 39 میلیون دلار- از افرادی که به ارتکاب جرم محکوم شده بودند ،خبر داد.

گفتنی است که بازگرداندن وجوه از دست رفته در کلاهبرداری بیت کوینی ،به دلیل قابلیت غیر‌متمرکز و غیرقابل‌ردیابی بودن مبادلات ارزهای دیجیتال ،تقریباً غیرممکن است.

این روزها کلاهبرداری ارزهای دیجیتال امری بسیار متداول شده است و کاربران باید توجه داشته باشند که کلاهبرداران به عنوان سرمایه‌گذاران قابل اعتماد ،مراکز خیریه و سایر منابع آنلاین وارد عمل شده و اقدام به فریب افراد و سرقت پول‌های مجازی آن‌ها می‌کنند.

چه مقدار پول از طریق هک توئیتر ،به سرقت رفته است؟

مونیب علی (Muneeb Ali)-بنیانگذار پلت‌فرم غیرمتمرکز بلاک استک (Blockstack)، به فاکس بیزنس گفت: “هکرها در روز چهارشنبه پس از هک صفحات شخصی اشخاص برجسته و مدیرعاملان شرکت‌های معروف در حوزه فناوری ،موفق شدند بیش از 110،000 دلار کلاهبرداری کنند.گفتنی است که برگرداندن این مبلغ تقریبا غیرممکن خواهد بود.”

وی ادامه داد: اگرچه می‌توان بیت کوین‌ها را در لجر عمومی ردیابی کرد ، اما بازگرداندن این وجوه غیرممکن است. “

  مونیب علی در تایید سخنانش اضافه کرد: ” بلاکچین بیت کوین “بی مجوز” است ، به این معنی که می‌توان پول را برای هر کسی ارسال کرد، به روشی که قابل برگشت نباشد.این درست مثل این است که دستتان را در جیبتان ببرید ،پول نقد در بیاورید و آن را به شخص دیگری تحویل بدهید، البته از نوع دیجیتالی‌اش!”

وی افزود :” با این حال ،هکرها هنگام نقد کردن بیت کوین‌ها ،گزینه‌های محدودی دارند زیرا صرافی‌هایی که ارزهای دیجیتال را با ارزهایی مانند دلار یا یورو مبادله می‌کنند ،شرایط را تحت نظر دارند و در صورت انتقال بیت کوین‌های سرقتی به صرافی‌های برتر ، احتمالاً وجوه را مسدود می‌کنند.

علاوه بر این ، قربانیان کلاهبرداری بیت کوین برای بازگرداندن وجوه از دست رفته خود می‌توانند از شرکتها یا موسسات حقوقی که در این زمینه متخصص هستند کمک بگیرند؛ که البته باید گفت دستمزد آنها احتمالا چیزی معادل ارزش پول‌های به سرقت رفته خواهد بود!

علی گفت: “حادثه هک شدن توئتیر در روز چهارشنبه نشان می‌دهد که وب‌سایت‌های متمرکز و اپلیکیشن‌‌‌ها به شدت خطرناک هستند. “

 وی همچنین بیان داشت که :” ارزش  بیت کوین‌های به سرقت رفته ،در مقایسه با خسارت‌های ناشی از لو رفتن پیام‌های خصوصی یا حتی نشت اطلاعات از طریق توئیتر با هدف انجام اقدامات مخرب در بورس یا انتخابات و غیره ، بسیار ناچیز است.این مسئله نیاز جدی برای انتقال به یک نسخه وب غیر متمرکز را نشان می‌دهد.”