در تاریخ 2 آوریل 2020 ، بایننس در وبلاگ خود اعلام کرد که CoinMarketCap.com ، معروف ترین سایت در حوزه کریپتو را خریداری کرده است.گزارش شده است که این معامله به ارزش 400 میلیون دلار به صورت نقدی و انتقال سهام بوده است. همچنین براندون چز(Brandon Che) ، بنیانگذار CMC که در حال کناره گیری است سمت خود را به كاریلین چان(Carylyne Cha) ، مدیر ارشد استراتژی حال حاضر CMC اعطا خواهد کرد. حال سئوال اساسی این است که چرا یک صرافی مانند بایننس به یک وب سایت مانند CMC نیاز دارد و چرا چنین مبلغ زیادی را بابت خرید این وب سایت می پردازد؟

خوب ، شاید به این دلیل که CoinMarketCap یکی از پر بازدید ترین وب سایت های جهان است که روزانه چیزی بین  2.5 تا 5 میلیون نفر بازدیدکننده دارد. بدین ترتیب میتوان چنین استدلال کرد که این یک معامله بزرگ برای بایننس است ، زیرا می تواند با استفاده از CoinMarketCap بازدید کنندگان بیشتری را به محصولات خود جذب کند.

  اما درست مانند خرید روزنامه South China Morning Post  توسط “جک ما “و یا خرید واشنگتن پست  توسط جف بزوس ، این معامله بزرگ دو چیز را به ما یاد آور می شود: شفافیت و استقلال.

شش هفته پس از انجام این معامله ، CoinMarketCap ، روش رتبه بندی صرافی ها را تغییر داد و بایننس را به صرافی برتر در CMC تبدیل کرد. حال این سئوال مطرح است که آیا CoinMarketCap به یک ابزار بازاریابی برای بایننس تبدیل شده است؟

فعالیت CoinMarketCap از سال 2013 شروع شده است. این وب سایت یکی از محبوب ترین پلت فرم های ردیابی ارزهای دیجیتال است که طی شش ماه گذشته بیش از 200 میلیون بازدید کننده داشته است.

CoinMarketCap یک ارائه دهنده داده کریپتوکارنسی است که میانگین وزنی قیمت و حجم معاملات هر یک از ارزهای دیجیتال در بازار را به طور رایگان نشان می دهد.این وب سایت با توجه به رتبه بندی الکسا یکی از محبوب ترین سایت های داده کریپتوکارنسی است. الکسا در 90 روز گذشته CoinMarketCap را به عنوان 627 مین وب سایت در سطح جهان از نظر تعداد بازدیدکننده قرار داده است.این جایگاه بالاتر از بایننس با رتبه 1212 ، کوین بیس با رتبه 1،386 و CoinGecko با رتبه 7905 است. روزانه میلیون ها کاربر از کشورهایی مانند ایالات متحده ، هند و برزیل از CoinMarketCap بازدید می کنند.

طی هفت سال گذشته ، هر زمان که صحبت از ارز دیجیتال شد،  CoinMarketCap  به ما کمک کرد که  چه چیزی را بخریم ، چه چیزی را بفروشیم ، با چه قیمتی و از چه صرافی خرید کنیم. CoinMarketCap از آغاز فعالیت خود به عنوان یکی از اولین سایت ها در نوع خود ، به منبع مهمی از داده برای رسانه هایی همچونCNBC ، Forbes ، Bloomberg ، WSJ و FT.com تبدیل شد.

این وب سایت مشهور نقش مهمی در اطلاع رسانی به کلیه کاربران و علاقه مندان به حوزه کریپتو داشته است.البته حرف و حدیث هایی نیز  در رابطه با نوع عملکرد این وب سایت همواره وجود داشته است.اتهاماتی درمورد روش “پول بده تا وارد بازی شوی ”  این وب سایت وجود دارد ، به طوریکه شایعه شده است که این وب سایت  از پروژه های کریپتویی خواسته پول بدهند تا وارد  لیست این وب سایت شوند ، همچنین گفته می شده که این وب سایت در ازای دریافت پول ، جایگاه های بالاتر را به صرافی های خاص اختصاص داده است. و یا ارزهای مورد نظر خود را در لیست نمایش می داده است.همچنین در رابطه با صحت اطلاعات داده شده از سوی این وب سایت نیز شک و شبهاتی وجود دارد.

سال گذشته هنگامی که Bitwise گزارشی را در رابطه با آمار معاملات بیت کوین (BTC) منتشر کرد که نشان می داد 95٪ از حجم معاملات بیت کوین تقلبی و به دلیل ” تجارت شستشو /  wash trading ” بوده است ، CoinMarketCap با تغییر الگوریتم رتبه بندی خود واکنش نشان داد و شاخص “نقدینگی” جدیدی را اضافه کرد.

 بدین ترتیب صرافی های ارزهای دیجیتال ، حجم معاملات بیت کوین خود را به صورت مصنوعی بالا می برند تا از مالیات فرار کرده و سود بیشتری کسب کنند .به این فرِآیند اصطلاحا «تجارت شستشو» یا “واش تریدینگ” گفته می شود.

CoinMarketCap برای استراتژی کلی و بین المللی بایننس بسیار مهم است. اگر ارزش 400 میلیون دلاری این معامله درست باشد ، این رقم نشان می دهد که بایننس برای دفاع از منافع خود حاضر به پرداخت مبالغ بسیار هنگفتی است..بایننس در تلاش برای گسترش فعالیتهای خود در غرب ، سعی می کند به بازارهای ایالات متحده و اروپا نفوذ کند. در ایالات متحده ، بایننس روزانه 20،000 بازدید کننده دارد ، این رقم در مقایسه با بازدید 1 میلیونی Coinbase بسیار ناچیز است.  در اروپا نیز تعداد بازدیدکنندگان روزانه بایننس به  2،000 می رسد که این رقم نیز در مقایسه با بازدید 100000 نفری Bitstamp ، بسیار کم است.

اگرچه بایننس و CoinMarketCap  هر دو اعلام کردند که  پس از انجام این معامله ،  CoinMarketCap  همچنان به عنوان یک نهاد مستقل به فعالیت خود ادامه می دهد ، شش هفته بعد از این جریان، ، CMC فرمول رتبه بندی جدیدی را معرفی کرد ، که طی آن بایننس در صدر لیست صرافی ها قرار گرفت. CoinMarketCap شاخصی که در ژوئیه سال 2018 به منظور ارائه اطلاعات دقیق تر و جلوگیری از ارایه داده های تصادفی و مشکوک ، طراحی کرده بود را حذف کرد. همچنین به فرمول رتبه بندی خود ، شاخص ترافیک وب را نیز  اضافه کرد.این در حالی بود که ماه ها قبل ، مدیر ارشد استراتژی CoinMarketCap – کریلین چان – طی مصاحبه ای گفته بود که شاخص ترافیک وب “شاخص خوبی نیست”.

یک تناقض آشکار

داده هایی که توسط CMC جمع آوری می شدند اکنون در دستان بایننس قرار دارند و به آن امکان نظارت بر بازار را می دهند. بعید است که سایر صرافی ها بخواهند بایننس از طریق داده های خود بر بازار نظارت داشته باشد. همچنین بعید است که دیگر صرافی ها موافق باشند که بایننس با استفاده از  بهترین پلت فرم تولید ترافیک در صنعت کریپتو، سود کسب کند.

گفته می شود که CMC برای تغییر الگوریتم رتبه بندی خود عجله کرده است.ترکیب قدرت یکی از بزرگترین صرافی های کریپتو  ، با محبوب ترین منبع داده های رمزنگاری ، فرصت های بی شماری را برای بایننس ایجاد می کند.

  • آیا می خواهید ارز خود را در لیست CoinMarketCap قرار دهید؟ پروژه خود را در بایننس ثبت کنید.
  • آیا می خواهید در بایننس تبلیغات کنید؟ هزینه تبلیغات را در CoinMarketCap بپردازید.
  • امکانات بی نهایت است و بایننس می تواند شما را در موقعیت تسلط قرار دهد.

اما در عوض ، این بازار نشان داد كه CoinMarketCap فقط برای یك مشتری به نام بایننس خدمت می كند.این باعث می شود  فکر کنید که کلیه  اطلاعات درباره CMC در مورد بایننس نیز صدق می کند.اما باید بدانید که هنوز اطلاعات بسیار کمی در مورد CoinMarketCap دارید.تنها چیزی که واضح است این است بایننس یک سرمایه  400 میلیون دلاری را  هدر داد و اعتماد صنعت کریپتو به CoinMarketCap را از بین برد.