سازمان بهداشت جهانی (WHO) به تازگی از روند شیوع کرونا ابراز نگرانی کرده و این ویروس را در رده “همه گیری جهانی” قرار داده است.آیا این خبر باعث ریزش بیت کوین خواهد شد؟

 

به گزارش CNBC در تاریخ 11 مارچ،سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که میزان شیوع جهانی بیماری کویید 19 به اندازه ای بوده  که در رده بیماری های همه گیر جهانی طبقه بندی شود.

سخنگوی این سازمان اعلام داشته: “در دو هفته گذشته روند موارد گزارش شده در خارج از چین به طرز نگران کننده ای افزایش داشته و تعداد کشورهای درگیر سه برابر شده است.”

وی همچنین اضافه کرد:” انتظار داریم طی هفته های آتی تعداد بیماران،کشورهای درگیر و مرگ و میر ناشی از این ویروس بیشتر شود.”

 

شاید ارزهای دیجیتال در کنترل شیوع بیماری موثر باشند؟!

 

دلیل معروفیت ارزهای دیجیتال در دهه اخیر،انتقال دارایی به صورت دیجیتال و بدون نیاز به پول کاغذی که امروزه به عنوان یکی از اصلی ترین راه های شیوع این ویروس شناخته می شود است.ماهیت دیجیتال و نامتمرکز بودن ارزهای دیجیتال به این معنی است که عملا بسترفیزیکی وجود ندارد که بخواهد عامل گسترش ویروس باشد.

به علاوه، بسیاری از تولیدات در صنعت نیازمند نیروی انسانی و تماس افراد با ابزار و ماشین آلات کارخانه ها بوده که همین مسئله می تواند باعث همه گیری بیشتر این ویروس شود. اما در صنایع مبتنی بر بلاک چین، شرکت ها قادرند تا تعاملات اقتصادی خود را متفاوت از سایر کمپانی ها انجام دهند.

 

ارزهای دیجیتال از افت قیمت نخواهند گریخت

 

از طرفی با اعلام این خبر ارزهای دیجیتال می توانند با افت شدید ارزش مواجه شوند. بیت کوین و سایر دارایی های غیرمتمرکز ثابت کرده اند که در در بحران های مالی می توانند همراه با سایر دارایی های مالی با کاهش ارزش مواجه شوند.بنا به نظر کارشناسان ریزش بازارهای سنتی می تواند سبب پناه بردن سرمایه گذاران به دارایی های امن تر و ثابت تر شود.

اگر بیت کوین بتواند از شرایط حاضر به سلامت عبور کند،می تواند در بحران های بعد به عنوان پناهگاه ایمن سرمایه گذاران در بحران ها باشد.(اتفاقی که هنوز رخ نداده است!)