بحرانی که سومین بانک بزرگ کشور چین در سال 2019 سپری میکند «بزرگترین حباب اعتباری تاریخ» نامیده شده و انتظار می رود که به دلیل نگرانی های اقتصادی در چین، قیمت بیت کوین رشد کند.

نجات مالی چین: سه بانک، با دارایی 390 میلیارد دلار

بر اساس آمار و اطلاعات به دست آمده از چندین منبع، CryptoArbitrage که یک نظریه پرداز و معامله گر ارزهای دیجیتال در توئیتر است اظهار داشت که نجات مالی بانک Heng Feng چین در هفته گذشته سومین نجات مالی بانک ها در این کشور با دارایی بیش از 200 میلیارد دلار بوده است.

آن ها به طور خلاصه در این مورد گفتند: «تریلیون ها دلار پول در بانک های دولتی گیر کرده اند که به موسسات دولتی وام داده شده اند. بیشترین حجم چاپ پول در تاریخ. بزرگترین حباب اعتباری در تاریخ.»

توئیت CryptoArbitrage در 14 آگوست 2019:

سومین نجات مالی بانک های بالای 100 میلیارد دلار در چین در سال جاری اتفاق افتاد.

تریلیون ها دلار پول در بانک های دولتی گیر کرده اند که به موسسات دولتی وام داده شده اند.

بزرگترین حباب اعتباری تاریخ.

آیا هنگ کنگ نیز دچار خواهد شد؟

روند صعودی برای بیت کوین

بانک هنگ فنگ که با نام Evergrowing Bank نیز شناخته می شود با تغییر ساختار دولتی موافقیت کرده است، زیرا فشارهای روی بانک های داخلی افزایش یافته است.

در اواخر ماه مه، همین فرآیند برای بانک Baoshang نیز اتفاق افتاد (که اوّلین مورد پس از دهه 90 بود) که به دنبال آن بانک Jinzhou نیز همین فرآیند را طی کرد.

بانک Baoshang دارای 576 میلیارد یوان و بانک Jinzhou دارای 723 میلیارد یوان دارایی است که مجموع دارایی این دو موسسه هرکدام بیش از 500 میلیارد یوان است. این در حالی است که مجموع دارای هر سه بانک به رقم 2.719 تریلیون یوان (386.3 میلیارد دلار) می رسد.

میزان خالص دارایی به طرز عجیبی از آنچه در رسانه ها گزارش شده بود کمتر است و از همین سو منابع مربوط به ارزهای دیجیتال رشد ناگهانی بیت کوین که اخیرا اتفاق افتاده است را به جنگ تجاری آمریکا و چین نسبت می دهند.

حباب اعتباری چین (دارایی بانک ها به عنوان درصدی از تولید ناخالص ملی) در حال حاضر از هر کشوری در هر نقطه ای از تاریخ بیشتر است.

بر اساس داده های Crescat Capital (شرکت جهانی مدیریت دارایی کلان)، آمار مربوط به چین تقریبا مشابه بحران بدهی اروپا در سال 2011 و حباب بازار مسکن آمریکا در سال ۲۰۰۸ است.

CryptoArbitrage برای طرفداران ارزهای دیجیتال توضیح داد که اگر مخمصه اقتصادی چین از کنترل خارج شود، انفجار اقتصادی چین بازار گاوی را برای بیت کوین به ارمغان خواهد آورد.

با کاهش فشار جنگ اقتصادی، بیت کوین نیز ثابت می شود

در بازه زمانی کوتاه به نظر می رسد که تمایل افراد به خرید بیت کوین به عنوان راهی برای در امان ماندن از ریسک های اقتصادی کاهش یافته است.

منتقدین اظهار داشته اند که روابط آمریکا و چین و اعتراضات هنگ کنگ باعث ایجاد جو خرید بیت کوین نشده است و ایجاد وقفه موقت در جنگ تجاری منجر به کاهش تقریبا 20 درصدی بیت کوین در این هفته شده است.

در همین حال، بانک مرکزی چین در حال آماده سازی برای معرفی ارز دیجیتال خودش است و مقامات در هفته جاری اعلام کرده اند که این ارز دیجیتال تقریبا آماده ارائه است.

بنا بر گزارش خبرنامه محلی Shanghai Securities News، معاون مدیر بانک خلق چین آقای Mu Changchun اعلام کرده است که ارز جدید نه سایست های مالی فعلی را تغییر خواهد داد و نه با یوان رقابت خواهد کرد.

منبع: Bitcoinist