استخراج ارزهای دیجیتال از طریق بدافزارهایی که بر سیستم های کامپیوتر نصب می شوند کمتر شده است درحالیکه ماینینگ به کمک رایانش ابری افزایش می‌یابد

گزارش جدیدی از شرکت اسکای باکس (Skybox) ارائه شده است که نشان می دهد محبوبیت استخراج ارزهای دیجیتال از طریق دسکتاپ سیستم های کامپیوتری، در سال جاری به شدت کاهش یافته است ولی حملات رایانش ابری – حملاتی که صدها فضای رایانشی آلوده به صورت آنلاین ایجاد می‌کنند- در سال 2019 به شدت افزایش یافته است.
به گفته سازمان اسکای باکس “استفاده از ماینرهای ویروسی- ابزاری کاربردی برای مجرمان سایبری در سال 2018- که از طریق باج افزارها (ransomwares)، بات نت‌ها (Botnets) و درگاه‌های پنهان (Backdoors) اقدام به خرابکاری در سیستم های کامپیوتری می کنند، کاهش یافته است تا حدی که اکنون فقط 15 درصد حمله های سایبری به این روش ها انجام می شوند.” همچنین بنا به گفته این سازمان:”میزان آسیب پذیری فضاهای ابری در مقایسه با همین زمان در سال 2018، 45 درصد و در مقایسه با سال 2017، 240 درصد افزایش یافته است.”
نرم‌‍‌‌افزارهای مخرب استخراج ارزهای دیجیتال مثل “کمپین نانشو (Nanshou Campaign)” ده ها هزار سیستم کامپیوتری را آلوده کرد، و به کمک سیستم های کنترل توزیع (DCS)، دسکتاپ های سیستم ها را وادار به استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر می کرد. هدف عمده این بدافزار حمله کردن به شرکت های IT، رسانه ها و سیستم های خدمات درمانی بود و به گفته تیم تحقیقاتی گوردیکور لبز(Guardicore Labs) ، برخی از این نرم افزارها “روزانه قابلیت حمله به 700 سیستم را داشتند.”
با این حال، امروزه حمله های سایبری بیشتر متوجه فضاهای ابری شده است. این سرویس های کنترل شونده از راه دور توسط شرکت هایی نظیر آمازون و گوگل ارائه شده اند و اغلب اوقات به صورت خودکار عمل می کنند و عمدتا نظارت مستقیمی بر روی آنها وجود ندارد. به همین دلیل می توان داده های بسیار عظیمی را جهت استخراج ارزهای دیجیتال به کمک این سرویس ها پردازش نمود. بدتر از همه آنکه، هکرها می توانند این فضاهای ابری را به سرعت کپی کنند و یک ارتش مجازی از سیستم های زامبی مانند بسازند.
مارینا کیدرن (Marina Kidron) یکی از اعضای شرکت اسکای باکس اشاره کرد که: “تکنولوژی ابری و محبوبیت آن به وضوح در حال پیشرفت چشمگیر است؛ بنابراین جای تعجب نیست که میزان آسیب پذیری این تکنولوژی نیز افزایش خواهد یافت. موضوع نگران کننده این است که اگر هکرها و مهاجمان، به راهکاری کاربردی و گسترده برای مقاصد شوم خود در این تکنولوژی دست پیدا کنند، نتیجه ای که حاصل می شود، بسیار وخیم تر و فاجعه بارتر خواهد بود. چرا که در مقایسه با تکنولوژی دیگر، فضاهای ابری می توانند از لحاظ تعداد بسیار بیشتر باشند و کپی کردن آنها به سرعت انجام پذیر است. بنابراین حمله به این نوع سیستم ها به سرعت گسترش می یابد و تعداد کاربرها و سیستم هایی که مورد حمله قرار می گیرند، بسیار بیشتر خواهند بود.”
متاسفانه، میزان آسیب پذیری این نوع سیستم ها در حال افزایش است. به گزارش اسکای باکس، “بازه های زمانی وجود خواهند داشت که در طول آنها، سازمان ها و شرکت ها، غرق در سیل آسیب پذیری خواهند شد(در معرض آسیب و فروپاشیدن قرار خواهند گرفت و باید امنیت سیستم های خود را در این مواقع حفظ کنند).”
مطابق با گزارش این سازمان “بیش از 7000 راهکار و ویروس جهت آسیب رسانی به سیستم ها در شش ماهه اول سال 2019 شناسایی شده است-که این میزان بسیار بیشتر از عددی است که از ابتدای سال 2017 تا ابتدای سال 2019 شناسایی گردید.” به علاوه، از آنجایی که این حملات شامل هزینه محاسبات سنگینی هستند، سیستم ها را به شدت تحت تاثیر قرار می دهند و کاربران این سیستم ها از لحاظ مالی- ناشی از خرابی قطعات سخت افزاری- نیز متضرر خواهند شد.

منبع: coindesk