مروری بر سال ۲۰۱۹: کدام آلت کوین بهترین عملکرد را نسبت به بیت کوین داشت؟ 

دام آلت کوین بهترین عملکرد را در سال ۲۰۱۹، در مقابل بیت کوین داشت؟ بگذارید با هم نگاهی به عملکرد سه آلت کوین برتر (اُوشِن پروتکل Ocean Protocol، چین لینک Chainlink  و تزوس XTZ ) در طول سال قبل داشته باشیم.

۲۰۱۹ ثابت کرد که سالی پر از تحولات و فراز و نشیب های ژرف برای بازار کریپتوکارنسی ها بوده است

بیت کوین این سال را با کمترین قیمت سال، یعنی در حدود ۳,۱۵۰ دلار آغاز کرد. قیمتی که پیش از تهدید به شکسته شدن اوج قیمت بیت کوین در تابستان، سپری می شد. اوج قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۹، تا نزدیک به ۱۴,۰۰۰ دلار پیش رفت.

اگرچه همانطور که از نوسانات بازار کریپتوکارنسی ها می توانستیم انتظار داشته باشیم، قیمت بزرگترین کریپتوکارنسی دنیا در حال حاضر در حدود ۴۵ درصد قیمت اوج خود، افول داشته است. قیمت بیت کوین در زمان نگارش این مقاله، در بازار کریپتو در حدود ۷,۵۰۰ دلار می باشد. 

اما در سال ۲۰۱۹، کدام یک از آلت کوین ها بیشترین میزان رشد را در برابر بیت کوین داشته است؟

در این مقاله، با هم نگاهی خواهیم داشت به سه آلت کوین برتری که در طول سال جاری عملکرد چشمگیری از خود بروز داده اند.

مروری بر سال 2019

قبل از اینکه بخواهیم به صورت عمیق تری وضعیت هر یک از آلت کوین ها را بررسی کنیم، بگذارید قدری به مقایسه سود بین پنج سکه برتر در مقابل بیت کوین بپردازیم.

برای من بسیار تعجب برانگیز بود، وقتی که فهمیدم برترین آلت کوین سال ۲۰۱۹، کوین اُوشِن پروتکل Ocean Protocol یا (OCEAN) بوده است. در طول این سال توکن OCEAN رشد بسیار زیادی در حدود ۴۰۴ درصد در مقابل بیت کوین داشته است.

رتبه دوم برترین آلت کوین دنیا، متعلق به چین لینک Chainlink یا (LINK) است. این کوین نیز رشد چشمگیر ۲۵۶ درصدی در مقابل بیت کوین داشت. آلت کوین های اگرتیا Egretia یا (EGT)، تزوس Tezos یا (XTZ) و ریپیو کردیت نتورک Ripio Credit Network یا (RCN) نیز در رتبه های بعدی قرار دارند.

بیایید به طور جداگانه و تک تک، نگاه دقیق تر به برترین آلت کوین های سال داشته باشیم: کوین های اُوشِن پروتکل، چین لینک و تزوس.

اُوشِن پروتکل Ocean Protocol در مقابل بیت کوین BTC

نمودار بالا مقایسه رشد کوین اُوشِن پروتکل Ocean Protocol را در مقابل بیت کوین BTC نشان می دهد. این نمودار نشان دهنده یک خط تقریبا مستقیم با روندی مثبت است که از تابستان آغاز می شود. از اواسط ماه آگوست تا دسامبر ۲۰۱۹، اُوشِن پروتکل Ocean Protocol بالغ بر ۴۰۰ درصد رشد داشته است.

علاوه بر این، با نگاهی به EMA ها در می یابیم، قیمت هنوز هم در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد. قیمت فعلی این ارز حدودا ۶۲۱ ساتوشی است، و به نظر می رسد که به زودی نیز رکورد این قیمت، تا مرز ۷۰۰ ساتوشی شکسته خواهد شد.

اُوشِن پروتکل Ocean Protocol مدعی است که او اقتصاد داده ها را با تجزیه کردن سیلوهای داده، و ایجاد موقعیت مساوی برای دسترسی همگان به اطلاعات، فراهم نموده است.

کوین OCEAN یک اکوسیستم برای این اقتصاد داده ها و خدمات مرتبط با آن را به وسیله سرویس لایه نشانه گذاری شده ای فراهم می آورد که با خیال راحت اطلاعات، ذخایر داده ها و الگوریتم های مصرف را در معرض نمایش قرار می دهد.

اگرچه، از زمان آغاز به کار این کوین، قیمت توکن OCEAN از قیمت IEO اصلی آن بسیار پایین تر آمده است.

من شخصا بر این باورم که بالا رفتن قیمت ها در امسال، توسط سرمایه گذاران اولیه ای رهبری شد که از قیمت IEO، تخفیف ۲۲/۵ درصدی دریافت کرده بودند. به همین ترتیب، از آنجا که این ارز به تازگی معاملات خود را به طور عمومی آغاز کرده است، من نمی توانم اصول اولیه این پروژه را برای کسی تایید کنم.

البته بسته به رفتار نهنگ های OCEAN (یعنی سرمایه گذاران نهادی ای که در مرحله قبل از شروع پروژه یا بذر پاشی، این کوین را خریداری کرده اند)، این توکن می تواند به افزایش قیمت خود ادامه دهد.

با این حال از آنجا که بخش عظیمی از زنجیره تامین توسط بازیگران بزرگ آن قبضه شده اند، انتظار دارم در زمانی نه چندان دور یک ریزش و افت شدید قیمت برای این کوین ایجاد شود. اتفاقی مانند آنچه برای کوین Matic و دیگر IEO ها روی داد.

لینک LINK در مقابل بیت کوین

در اینجا می توانید نمودار مقایسه میان چین لینک Chainlink و بیت کوین را مشاهده فرمایید. این نمودار از سایت TradingView اقتباس شده است.

اساسا شبکه Chainlink تامین کننده ورودی ها و خروجی های غیر قابل دستکاری و مطمئن برای قراردادهای هوشمند پیچیده در تمامی بلاک چین ها می باشد.

لینک در حال حاضر با قیمتی بالغ بر ۲۲,۵۰۰ ساتوشی معامله می شود. تا همین اواخر نیز، لینک در صدر رتبه برترین آلت کوین های سال قرار داشت. اگرچه، یک افت قیمت و نزول اساسی در ماه نوامبر موجب آن شد تا قیمت این آلت کوین به زیر EMA های ۲ روزه و ۵۰ روزه کشانده شود.

در حال حاضر، از آنجا که قیمت این ارز تقریبا به قیمت EMA های ۲۰۰ روزه، یعنی در حدود ۲۴,۰۰۰ ساتوشی نزدیک شده است، این موضوع برای چین لینک Chainlink نگران کننده به نظر می رسد.

اما همچنان بر خلاف آنچه در آخرین وضعیت افت قیمت این کوین گذشت، لینک چین هنوز هم بیش از ۲۳۰ درصد سود بالاتر از بیت کوین را تا آغاز سال دارد. این ارز در زمان اوج خود، به سودی بیشتر از ۳۳۰ درصد بالاتر از بیت کوین نیز رسیده بود.

هرچند، LINK قادر نبوده است تا سود بالای خود را حفظ کند. نمودار حاکی از آن است که این کوین می تواند در شرایط سختی قرار داشته باشد. اگر لینک نتواند موقعیت خود را در قیمت ۲۴,۰۰۰ ساتوشی حفظ کند، آنگاه ممکن است تا در مرحله بعد، سقوط بیشتری حتی تا سطح ۲۰,۰۰۰ و ۱۲۰۰۰ ساتوشی را تجربه نماید.

نکته قابل توجه و مهم آن است که، با وجود افت بیش از ۵۰ درصدی چین لینک در بازه زمانی بین جولای و سپتامبر، اما این ارز توانسته است پس از این نزول قیمت، دوباره به دوران جدید اوج قیمت خود دست یابد.

این موضوع بدان معنی است که تا قبل از شروع دوباره صعود قیمت این کوین، میتوانیم شاهد افت قیمت تا ۱۸,۰۰۰ ساتوشی نیز باشیم.

اگر رفتار خریداران این کوین تحت کنترل باقی بمانند، انتظار می رود که لینک در فصل اول سال ۲۰۲۰ دوباره یک روند رو به بالا و افزایشی را تجربه نماید. از لحاظ تاریخی این آلت کوین طی هر ۱۱۵ تا ۱۳۰ روز، به اوج جدیدی از قیمت خود دست می یابد. بنابراین می توانیم شاهد یک رکورد قیمتی جدید برای این کوین در ماه فوریه یا مارس ۲۰۲۰ باشیم.

به بیانی دیگر، اگر میزان این افت قیمت بیشتر شده و تا مرز ۱۲,۰۰۰ ساتوشی ادامه یابد و نتواند در حین ۲۰۰ روز EMA خود را بالا بکشد، من نیز نظر خود را تغییر خواهم داد و از معامله لینک خودداری خواهم کرد.

تزوس XTZ در مقابل بیت کوین

در رده سوم این رتبه بندی، میتوانیم نگاهی به نمودار تزوس در مقابل بیت کوین داشته باشیم.

رشد بالای قیمت این کوین در ماه نوامبر بسیار چشمگیر به نظر می رسد. آیا اینطور نیست؟ دلیل این اتفاق آن است که شبکه اصلی Tezos در حوالی همین زمان منتشر شد.

اصولا تزوس یک پلتفرم منبع باز (open-source) برای دارایی ها و برنامه های کاربردی است که توسط یک جامعه جهانی از اعتبار دهندگان، محققان و سازندگان پشتیبانی می شود.

در حال حاضر، تزوس XTZ  با قیمتی در حدود ۲۲,۸۰۰ ساتوشی معامله می شود. تا اوایل ماه نوامبر، این آلت کوین بیش از ۱۷۰ درصد در مقابل بیت کوین رشد کرده بود.

از مارس ۲۰۱۹ تا انتهای آوریل این سال، تزوس ۱۵۰ درصد در مقابل بیت کوین رشد داشت. اگرچه این افزایش قیمت، موجب شد تا سرمایه گذاران تزوس، یعنی کسانی که از سال ۲۰۱۷ ارزهای خود را نگه داشته بودند، تشویق به فروش کوین های خود شوند.

قیمت تزوس به پایین ترین سطح EMA های خود سقوط کرد. این سقوط قیمت منجر شد تا این کوین به لحظه زوال خود برسد و افت قیمت را تا رسیدن به زیر ۸,۰۰۰ ساتوشی تجربه نماید. در حقیقت، ارزش این آلت کوین در مدت زمان بیش از ۶۰ روز نزدیک به ۷۰ درصد کاهش یافت.

این در حالی بود که طی بازه ماه های جولای تا نوامبر، حرکت فروشندگان این کوین کنترل می شد. در این زمان یک دوره یکپارچه سازی قوی بوجود آمد. حیات این سال تزوس (XTZ) توسط این رشد فزاینده نوامبر حفظ شد و این کوین توانست یک بار دیگر جایگاهی بیش از همه EMA های خود را پیدا کند.

با این وجود، تاثیر اصلی این پشتیبانی تا زمانی که شاخص حجم به دامنه ۱۲,۰۰۰ ساتوشی دست یابد، خود را نشان نخواهد داد. این بدان معنی است که حتی طی مسیر صعود در بازار گاوی نیز ما می توانیم شاهد یک نزول اساسی در بازار این کوین باشیم.

تحلیل های امروز من دال بر آن دارد که اگر قیمت تزوس XTZ نتواند سد سطح قیمت ۲۶,۰۰۰ ساتوشی را بشکند و به قیمت زیر ۲۰ روزه و ۵۰ روزه EMA های خود نزول خواهد کرد. انتظار دارم که تزوس در مدت زمان کمی بتواند در قیمتی میان ۱۰,۰۰۰ تا ۱۲,۰۰۰ ساتوشی تثبیت شود.

با این وجود، به نظر می رسد که اکنون زمان بسیار خوبی برای آن است که قبل از انجام هرگونه حرکت جدی، منتظر آرام شدن وضعیت تزوس (XTZ) باشیم.

 

معاملات امنی را برای شما آرزو میکنیم!