پیش بینی قیمت سه کریپتوکارنسی برتر بازار، بیت کوین BTC، اتریوم ETH و ریپل XRP: آلت کوین ها در مدت کوتاهی توانسته اند بیت کوین را پشت سر بگذارند

ریپل، بیت کوین و اتریوم

  • برخی از آمارها و اطلاعات فنی منتشر شده نشان دهنده آن است که توازن بازار به نفع آلت کوین های پیشرو بازار تغییر نموده است.
  • سه کریپتوکارنسی برتر بازار (بیت کوین BTC، اتریوم ETH و ریپل XRP) در مسیر صعودی (گاوی) ترین سناریوی کوتاه مدت در حال حرکت هستند. این فضا برای ادغام مناسب دارد.
  • در وضعیت کنونی اندیکاتورهای میانگین تحرک بازار، شتاب دهنده و پشتیبان قیمت ها هستند.

در حال حاضر بیت کوین و اتریوم با چالش رویارویی با ظهور خطوط اصلی و پر رنگی از روندهای افت بازار مواجه شده اند. روندهایی که از ابتدای سال ۲۰۱۸ ‌با بازار مرتبط شده و بر آن تاثیر گذاشته است.

در تحلیل آمارها و نمودارهای روزانه، به وضوح مشخص است که دو کریپتوی پیشرو بازار (یعنی بیت کوین و اتریوم) به مرزهای رکود و خستگی خود نزدیک شده اند. البته در این نمودارها، تنها علایم ضعف در خطوط شاخص مکدی MACD (یا خطوط میانگین متحرک همگرا و واگرا) وجود دارد. خطوط شاخصی که در حال حاضر رو به تنزل هستند.

اما در همین حال، برداشت ها و نتیجه گیری های بدست آمده از نمودارهای هفتگی، برخلاف نتایج نمودارهای کوتاه مدت است. در این نمودارها اندیکاتورهای بازار گاوی به وسیله قاب های زمانی ای تعریف می شوند که برای ماه های آینده نیز قابل گسترش هستند.

به منظور روشن تر شدن این وضعیت برای خوانندگان، در اینجا به تحلیل آمارهای فنی روز چهارشنبه می پردازیم تا به صورت متمرکزتر بتوانیم اطلاعات بیشتری را در یک بازه زمانی روزانه بدست آوریم.

داده های بدست آمده از تحلیل ها حاکی از وجود ضعف های ساختاری در وضعیت نمودار بیت کوین/ دلار می باشند. ضعف هایی که در کوتاه مدت می توانند موجب زوال قیمت گردند.

اما از سوی دیگر، وضعیت نمودارهای اتریوم/ دلار (THU/USD) و ریپل/ دلار (XRP/USD)، ساختار امن تری را از خود به نمایش می‌گذارند. ساختاری که در صورت کنترل وضعیت گاوی (صعودی)، رفتار بهتری را از خود می توانند بروز دهد. 

سومین عضو از این سه کریپتوکارنسی قدرتمند بازار، ارز دیجیتالی ریپل است. نمودار این کوین خطوط ترند را به صورت صعودی قطع نموده و هنوز هم در بالای این خطوط، منتظر رفقای خود است. البته در صورت سقوط بیت کوین و اتریوم، این انتظار ریپل می تواند بسیار گران باشد.

شاخص ترس و طمع (Fear & Greed Index) در وبسایت alternative.me در سطح ۵۲ (منطقه خنثی یا “Neutral” این شاخص) قرار دارد. این سطح نشان دهنده، دوز (میزان) بالای فاکتورهای عدم قطعیت است.

در روز چهارشنبه، پول جدید وارد بیت کوین، اتریوم کلاسیک و بیت کوین کش می شود، و از ریپل، آمو کوین (AMO Coin) و مونرو (Monero) خارج می شود.

نمودار چهار ساعته اتریوم در مقابل بیت کوین (ETH/BTC)

در حال حاضر نرخ تبدیل اتریوم در مقابل بیت کوین ۰.۰۱۹۴۲ می باشد، که از نقطه ساپورت خود (یعنی نسبت ۰.۰۱۸۹) فاصله گرفته است. سودهای هفته گذشته میانگین تحرک را بالاتر برده اند. همین امر نیز سبب شده است تا این نمودار در یک وضعیت گاوی (صعودی) قرار گیرد.

ساختار فعلی این نمودار از نقطه اوج ماه اکتبر گذشته بیرون آمده است، و طبق برآوردها نقطه بحرانی مقاومت این نمودار نیز در محدوده ۰/۰۲۵ قرار خواهد داشت. اما در ابتدا، نسبت اتریوم به بیت کوین می بایست از حد مقاومت اول خود، یعنی نقطه ۰/۰۲۰۰ گذر نمایند.

به نظر می رسد نقطه پشتیبانی ۰/۰۱۸  به شدت بوسیله اندیکاتور SMA 200 (شاخص میانگین متحرک ساده) محافظت می شود. اما این در حالی است که در بازه زمانی کوتاه، اندیکاتور EMA50 (شاخص میانگین متحرک نمایی) نقطه ۰/۰۱۹۵ را تقویت می کند. اندیکاتور SMA100 در نقطه ۰/۰۱۸۴ یک پشتیبانی حد متوسط در این سناریو محسوب می شود.

پس از صعود اخیر، اندیکاتور مکدی (MACD) در نمودار چهار ساعته به سمت یک کانال صعودی (گاوی) در حرکت است، و در حال حاضر نیز بدون رسیدن به سطوح صفر (۰) ادغام می شود. اکنون نیز شاهد آن هستیم که مدلی مشابه آنچه در نیمه اول این ماه روی داد و موجب فروش گسترده ای شد، دوباره در حال تکرار شدن است. به همین دلیل نیز ساختار مکدی این نمودار نگران کننده است.

اندیکاتور DMI در نمودار چهار ساعته، حاکی از آن است که وضعیت های گاوی و صعودی هنوز هم در بالای سطوح ۲۰ قرار داشته و یک روند در حال پیشرفت را نمایش می دهند. در این وضعیت موقعیت های خرسی (نزولی) قدرت خود را از دست می دهند. اما همین موقعیت های ضعیف بسیار نزدیک به وضعیت های گاوی (صعودی) قرار گرفته اند و به راحتی می توانند بروز نمایند.

نمودار چهار ساعته بیت کوین در مقابل دلار (BTC/USD)

در بازار امروز، قیمت بیت کوین در مقابل دلار در حدود ۸,۶۴۲ دلار آمریکا می باشد. این زوج در ۱۴ام ژانویه وارد صعودی ترین فصل خود شده و در ۱۸ دسامبر، روند صعودی خود را از کمترین حد رو به بالا آغاز نمودند.

اگرچه شاخص میانگین تحرک در حد بالاتری خم (منحنی) می شود، اما شاخص EMA50 در روزهای اخیر حرکت رو به بالای خود را از دست داده است.

اولین نقطه مقاومت قیمت در سطح ۸,۷۵۰ دلار بود. و بعد از آن قیمت برای بار دوم در نقطه   دلارر۹,۱۵۱ و در مرحله سوم در نقطه ۹,۶۷۵ دلار از خود مقاومت نشان داد.

اولین نقطه پشتیبانی این نمودار نیز در قیمت ۸,۶۰۰ دلار، و پس از آن دومین و سومین ساپورت قیمت به ترتیب در سطوح ۸,۴۰۰ و ۷,۸۵۵ دلار رخ داد که به دلیل اندیکاتور SMA 200 بوده است.

نمودار چهار ساعته بیت کوین در مقابل دلار (BTC/USD)

شاخص مکدی (خطوط میانگین متحرک همگرا و واگرا) در این نمودار نماین گر مخلوطی از تصاویر است. از یک طرف، میانگین تحرک ممکن است که در سطح بالاتری قطع شود. اما از سوی دیگر نیز این تقاطع در قسمت منفی این اندیکاتور خواهد بود. این وضعیت می تواند بوسیله یک تقاطع غلط حل شود. تقاطعی که موجب کاهش قیمت خواهد شد.

اندیکاتور DMI در نمودار چهار ساعته نشان می دهد که در کوتاه مدت وضعیت خرسی بر این زوج قیمتی حاکم خواهد بود و شاهد افت بازار خواهیم شد. این الگوی معمول (تیپ) نشان می دهد که این تسلط ممکن است افزایش یابد و تسلط این زوج به سمت پایین تر بودن قیمت ها قرار بگیرد.

نمودار چهار ساعته اتریوم در مقابل دلار (ETH/USD)

پس از شکست در گشایش جلسه آسیا و نیز بعد از مقاومت در نقطه ۱۷۰ دلار، در بازار کنونی نرخ اتریوم در مقابل دلار در سطح ۱۶۸/۰۹ دلار قرار دارد.

این شاخص میانگین تحرک در وضعیتی گاوی و صعودی واقع می شود. این موقعیت، فضای وسیعی را برای پیشرفت های آتی مهیا می سازد.

نقاط مقاومت قیمت این ارز بالاتر از قیمت فعلی آن بوده است. نقطه مقاومت اول در نقطه ۱۷۰ دلار، و مقاومت های دوم و سوم به ترتیب در نقاط ۱۸۰ و ۱۹۰ دلار صورت پذیرفته اند.

نقطه پشتیبانی این نمودار نیز در زیر قیمت فعلی آن بود. نقطه ساپورت اول در سطح ۱۶۰ دلار، و حمایت های دوم و سوم به ترتیب در نقاط ۱۶۳ و ۱۵۵ دلار شکل گرفته اند.

نمودار چهار ساعته اتریوم در مقابل دلار (ETH/USD)

تقریبا شاخص مکدی MACD در نمودار روزانه این جفت دوباره در حال عبور از سطح مقاومت است. در مورد اتریوم، این وضعیت در ناحیه گاوی (صعودی) شاخص ها قرار خواهد گرفت. این وضعیت شاخص های میانگین، در حقیقت تفاوت اصلی در شاخص مکدی میان بیت کوین و اتریوم محسوب می گردد. این جزئیات فنی در کوتاه مدت می توانند تفاوت در رفتار را نشان دهند.

اندیکاتور (DMI) در نمودار چهار ساعته گره ای را در میان دو سمت بازار نشان می دهد. این موقعیت گره در هر دو طرف در بالای خط شاخص حرکت جهت‌ دار میانگین (ADX) قرار دارد. وضعیتی که می تواند به نفع تحلیل ها نیز باشد.

نمودار چهار ساعته ریپل در مقابل دلار (XRP/USD)

قیمت ریپل پس از تنزل آن در جریان آسیا و رسیدن به نقطه کمینه خود تا حد ۰/۲۳۷ دلار، اکنون به رقم ۰/۲۳۸ دلار رسیده است.

خط این شاخص میانگین تحرک در سطح بالاتری خم شده است. این وضعیت فضا مناسبی را در جهت پیشرفتی آرام مهیا می سازد.

مقاومت قیمت کوین ریپل نیز در وضعیت بالاتر از قیمت فعلی قرار دارد. نقطه مقاومت اول در نقطه ۰.۲۳۷ دلار، و مقاومت های دوم و سوم به ترتیب در نقاط ۰/۲۵۸ و ۰/۲۶۶۷ دلار شکل گرفته اند.

نقطه پشتیبانی این نمودار نیز در زیر قیمت فعلی آن بود. نقطه ساپورت اول در نقطه ۰/۲۳۱۵ دلار، و حمایت های دوم و سوم به ترتیب در نقاط ۰/۲۲۱ و ۰/۲۸۱ دلار شکل گرفتند.

شاخص مکدی در نمودار چهار ساعته این زوج نیز وضعیتی مشابه با ساختار اتریوم ETH را نمایش می دهد. این پروفایل نشان دهنده یک خط رو به بالا در آینده نزدیک بوده و شاخص میانگین آن نیز به سمت منطقه شاخص مثبت نمودار در حرکت است.

شاخص DMI این نمودار نشان دهنده وجود گره ای میان منطقه خرسی و گاوی است. هر دو سمت این بازار نیز به سمت بالای خط ADX (شاخص حرکت جهت‌ دار میانگین) در حال حرکت هستند. این وضعیت می تواند نشان دهنده عدم پایداری نتیجه تلقی گردد.