قدرت پردازش محاسباتی شبکه بیت کوین ، هر چند به آرامی ، دوباره در حال افزایش است. این به این دلیل است که تولید کنندگان بزرگ ماینرهای چینی پس از تاخیر در تحویل ماینرها در اثر مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا، مجددا فعالیت خود را از سر گرفته اند. متوسط قدرت محاسباتی بیت کوین (BTC) طی هفت روز گذشته به حدود 117.5 اگزاهش در ثانیه رسیده است(EH/s).

براساس داده های PoolIn ، که به همراه F2pool ، در حال حاضر بزرگترین استخر های ماینینگ بیت کوین هستند ، قدرت محاسباتی بیت کوین نسبت به رکود یک ماهه ایی که از 28 ژانویه با آن مواجه شده بود ، اکنون به میزان  5.4 درصد افزایش یافته است.بر اساس داده های به دست آمده از  BTC.com تخمین زه می شود که مشکل استخراج بیت کوین ، یعنی اندازه گیری رقابت در این زمینه ، در صورت تنظیم در طی پنج روز به لطف افزایش قدرت محاسباتی ،به میزان 2.15 درصد افزایش یابد.

این رشد قدرت محاسباتی بیت کوین در حالی رخ داد که تولید کنندگان بزرگ ماینرهای نچی چینی به تدریج طی یکی دو هفته اخیر ، ارسال محمولات خود  را از سر گرفتند.همانطور که مطلعید شیوع ویروس کرونا منجر به تعطیلی بسیاری از مشاغل در سراسر کشور چین شده بود.MicroBT مستقر در شنژن ، سازنده واتس ماینر ، اعلام کرد كه از اواسط ماه فوریه فعالیت و فرآیند ارسال محموله ها را به تدریج از سر گرفته است  و همچنین  خاطرنشان كرد که: در حال حاضر در مقایسه با یك ماه قبل، تعداد مزارع ماینینگ بیشتری به محصولات و خمات ما دسترسی دارند.

به همین ترتیب ، بیت ماین که مستقر در پک است ن از اواخر فوریه فرآیند ارسال محموله های داخلی و خارجی خود را از سر گرفته است. ارایه خدمات تعمیراتی این شرکت نیز از 20 فوریه مجددا آغاز شد.MicroBT و Bitmain اکنون برای ارایه تجهیزات برتر قبل از هالوینگ بیت کوین در ماه مه ، در یک رقابت تنگاتنگ به سر می برند. سومین هالوینگ در تاریخ 11 ساله صنعت کریپتو ، میزان بیت کوین اضافه شده به شبکه را با هر بلوک (هر 10 دقیقه یا بیشتر) از 12.5 به 6.25 کاهش می دهد.علاوه بر این رقابت تنگاتنگ ، Canaan Creative مستقر در هانگژو همچنین از معرفی جدیدترین مدل Avalon 1066 Pro خود با توان محاسباتی 50 تراهش در ثانیه (TH / s) در تاریخ 28 فوریه خبر داد.این شرکت همچنین از اواسط فوریه به تدریج فعالیت خود را از سر گرفته است.

ریکاوری تدریجی

بازگشت فعالیت شرکت های تولید کننده تجهیزات ماینینگ مطمئناً به این معنا نیست که آنها در حال حاضر می توانند به طور کامل از ظرفیت تولید و تحویل تجهیزات خود مثل زمان قبل از شیوع ویروس استفاده کنند. چارلز چائو یو ، مدیر عامل F2pool ، گفت: ظرفیت تولید و حمل و نقل تولید کنندگان هنوز به طور کامل به حالت قبل برنگشته است.

 وی گفت: ” تیم های نگهداری و تعمیرات ما هنوز امکان دسترسی به بسیاری از مزارع ماینینگ را ندارند.” وی اضافه کرد:” از آنجا که تولید کنندگان بزرگی همچون بیت ماین و MicroBT ، تجهیزات جدید قدرتمندتری مانند AntMiner S19  و WhatsMiner M30   را لانچ کرده اند ، ” برای مدل های قدیمی تر سفارش تراشه زیادی ندارند”

“به این ترتیب ، تعداد زیادی سری AntMiner S17 یا WhatsMiner M20 در بازار وجود نخواهد داشت.”

یو انتظار دارد که هش ریت بیت کوین حداکثر ظرف مدت دو ماه قبل از هالوینگ بیت کوین حداکثر 130 EH / s افزایش یابد ، که این تقریبا  به میزان 10 درصد افزایش خواهد بود. مدیر تجارت جهانی F2pool ، توماس هلر نیز انتظار دارد که هش ریت بیت کوین ، قبل از ماه مه در حدود 120 – 130 EH / s باقی بماند.

هلر گفت: “بعید است كه بتوانیم تا قبل از ژوئن / ژوئیه ، شاهد استفاده از ماشین های M30S و S19  در مقیاسی گسترده باشیم.”

  “هنوز تأثیر COVID-19 در كره جنوبی و بر زنجیره تأمین دستگاه های جدید واتس ماینر چندان احساس نمی شود ، زیرا آنها تراشه های خود را از شرکت سامسونگ می خرند ، در حالی كه بیت ماین تراشه های خود را از TSMC تایوان تهیه می كند.”

وی گفت که شیوع ویروس کرونا ، برنامه بسیاری از مزارع بزرگ ماینینگ را برای تجهیز کردن امکانات و تسهیلاتشان قبل از سال نوی چینی ، به هم ریخته است. به همین ترتیب ، آنها برای مواجهه با هالوینگ ماه مه به دنبال اتخاذ رویکردی محتاطانه تر هستند.

هلر گفت: “بسیاری از ماینرهای بزرگ چینی در ماه ژانویه بر این عقیده بودند که می توانند قبل از سال نوی چینی ماشین های جدید خود را راه اندازی کنند. و حالا که آنها نتوانسته اند ماشین های جدیدشان را راه اندازی کنند ، منتظر می ماندند تا ببینند که هالوینگ چگونه به پایان می رسد.”

100 میلیون دلار تجهیزات

اگرچه ممکن است سرعت رشد قدرت هشینگ چندان قوی نباشد، با این وجود شواهد نشان می دهد که طی یک هفته گذشته حدود 5 EH در ثانیه به توان محاسباتی شبکه بیت کوین اضافه شده است. داده های BTC.com نشان می دهند که میانگین 14 روزه هش ریت بیت کوین برای اولین بار در تاریخ 28 ژانویه به 110 EH در ثانیه رسیده است ، اما به طور کلی برای چهار هفته آینده در همین سطح باقی مانده است ، با وجود اینکه قیمت بیت کوین در این دوره از جهشی کوتاه مدت برخوردار بود.

براساس تجزیه وتحلیل هایی که توسط توزیع کنندگان متعددی در WeChat در رابطه با تجهیزات ماینینگ مطرح شده و  توسط CoinDesk مشاهده شده اند ، جدیدترین و قدرتمندترین ماشین های ساخته شده توسط تولید کنندگان چینی بین 20 تا 30 دلار در هر تراهش قیمت دارند. این می تواند به معنای اضافه شدن قدرت محاسباتی به ارزش 100 میلیون دلار در هفته گذشته بصورت آنلاین باشد.

رشد فعالیت ماینینگ نیز در حالی رخ می دهد که بحران ویروس کرونا در چین نسبت به اواخر ژانویه بهبود یافته است ، اگرچه فعالیت کلی اقتصادی این کشور هنوز به سطح قبل از شیوع این ویروس بازنگشته است.

براساس گزارشی از پایگاه خبری Caixin ، از روز دوشنبه ، 19 استان چین از جمله ژجیانگ و گوانگدونگ ، که به ترتیب Canaan و MicroBT در آنها مستقر هستند ، سطح شرایط اضطراری خود را از سطح یک (بسیار مهم) تا سطح دو (مهم ) پایین آورده اند.

در همین حال ،  شرایط اضطراری شهرهای بزرگی مانند پکن و شانگهای در سطح یک “بسیار مهم” باقی مانده اند ، اما شرکت های زیادی در این کشور طی دو هفته گذشته به تدریج به حالت عادی خود بازگشته اند.