بلاکچین چیست و چگونه کار می کند

آشنایی با مفهوم بلاکچین و استخراج بیت کوین

در چند سال گذشته، ارز های دیجیتال مانند بیت کوین Bitcoin محبوبیت در حال رشدی پیدا کرده است تا آنجا که شمار زیادی از مردم آن را خرید و فروش می کنند. حالا بیت کوین Bitcoin به مرجع اصلی د ر این حوزه تبدیل شده و پدیده جهانی تلقی می شود و مردم بیش از پیش در تلاشند تا وارد دنیای بلاکچین و ارز دیجیتال و استخراج بیت کوین شوند.

با این حال تولید ارز دیجیتال مانند پول معمولی نیست. هیچ مرجع مرکزی وجود ندارد بر آن نظارت داشته باشد. در عوض، ارز های دیجیتال از طریق فرایندی به نام استخراج یا minig بدست می آید. پس استخراج ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می کند؟

بلاکچین واستخراج ارز دیجیتال

زنجیر بلاک چین

قبل آن که وارد بحث استخراج ارز دیجیتال شویم، لازم است توضیحاتی در مورد بلاک چین یا blockchain ارایه دهیم. بلاکچین یک تکنولوژی ایست که تمامی ارز های دیجیتال را پوشش میدهد.  مانند یک دفتر گزارش غیر متمرکز است که تمامی تراکنش های انجام شده در حوزه ارز دیجیتال را بررسی می کند.

این تراکنش ها در قالب دسته هایی به نام بلاک گرداوری می شوند. هر بلاک یک شناسه به نام هش دارد که با تابع خاصی ساخته می شود. مشروعیت واعتبار این بلاک ها توسط ماینر ها تایید و بررسی می شود. سپس بلاک بعدی به طور سری به مجموعه اضافه می شود. اینگونه ارزهای دیجیتال پدید می آیند.

استخراج بلاک جدید

از آنجایی که مرجع مرکزی یا بانک مرکزی وجود ندارد، باید راهی یافت تا تراکنش های انجام شده توسط یک ارز دیجیتال را جمع آوری کرد و یک بلاک جدید ساخت. اجزایی از شبکه (node) که این وظیفه را به عهده دارند را ماینر (miner) یا دستگاه استخراج می نامند. هر لحظه گروهی از تراکنش ها گرداوری شده و به بلاکچین اضافه می شوند. حال هر ماینری که یک بلاک را به بلاکچین اضافه کند، مقداری ارز دیجیتال دریافت می کند. برای جلوگیری از کاهش ارزش ارز، ساختن بلاک برای ماینر ها سخت تر می شود. به این صورت که ماینر ها باید معادلات پیچیده تری را حل کنند که به آن work  یا proof  گفته می شود.

ارتباط بلاک در بلاکچین

نرخ هش

برای ساختن بلاک، ابزار های رمزنگار خاصی نیاز است. برای تطابق هش ها با معیار های صحیح باید محاسبات را انجام داد و سپس منتظر تطابق هش ها شد. وقتی هش صحیح ساخته شد،بلاک شکل می گیرد وماینری که هش را ساخته مقداری ارز دریافت می کند. فرض کنید در یک مسابقه قرار است کلمه ای را حدس بزنید. اگر شما بتوانید حدس های بیشتری بزنید شانس برنده شدن شما بیشتر است. پس ماینر هایی با سرعت هش hash rate بالاتر ارز بیشتری دریافت می کنند.

محدودیت های ارز دیجیتال

در عمل ماینر ها برای محاسبه هش صحیح یک بلاک با هم رقابت دارند تا بتوانند اولین هش صحیح را پیدا کنند و ارز دریافت کنند. از طرفی سختی محاسبه هش هم باید در نظر گرفته شود. در واقع بلاک های جدیدتر بیت کوین در حال سخت تر شدن هستند. در تئوری، نرخ تولید بلاک همواره ثابت است. موضوع دیگر آن است که بسیاری از ارز های دیجیتال مقدارشان محدود است و بالاخره روزی تمام می شوند. مثلا گفته می شود که تعداد 21 میلیون بیت کوین قابل استخراج است و پس از آن بیت کوین جدیدی به وجود نمی آید.

امکانات مورد نیاز برای استخراج

اگرچه می توان با یک کامپوتر خانگی هم ارز دیجیتال مورد نظر را استخراج کرد، ولی این راه در طولانی مدت اصلا مقرون به صرفه نیست. چرا که کیفیت و کمیت سخت افزار مورد نیاز استخراج  با در نظر گرفتن حجم استخراج توسط دیگران، بالا می رود. تا این حد که قبلا می شد با یک پروسسور معمولی یا کارت های گرافیک استخراج کرد اما در حال حاضر این کار با مجموعه ای از کارت گرافیک ها و نیز با آی سی های مخصوص که برای استخراج ارز طراحی شده اند، انجام می شود.

از آنجا که سخت افزار های مورد استفاده کنونی مصرف انرژی بالایی دارند، باید به این نکته نیز توجه کرد که درامد حاصله در مقایسه با بهای  برق مصرفی و نیز سرمایه مورد نیاز برای تهیه سخت افزار و مخارج دیگر به صرفه است یا خیر. این قضیه سبب شد تا در بسیاری از کشور ها که بهای برق بالاتر است، دیگر استخراج صرفه اقتصادی نداشته باشد.

استخراج در ایران

باتوجه به تعرفه مصرف برق در ایران و ماینر های متداول و نیز قیمت کنونی ارز، باید در نظر داشت که استفاده ی دستگاه ماینر با تعرفه خانگی و تجاری چندان مقرون به صرفه نیست. ولی در صورت استفاده با تعرفه های صنعتی، استخراج ارز دیجیتال در حال تبدیل شدن به یک صنعت پر سود است. این روند با ورود دستگاه های جدید تر با تکنولوژی جدید و بازده بالاتر سرعت بیشتری پیدا کرده است. برای مشاوره رایگان در خصوص ماینیگ می توانید با ما تماس بگیرید.

 

مقالاتی که مطالعه آنها پیشنهاد می شود :

بهترین راهکارهای کاهش صدای دستگاه ماینینگ


آن چه که باید برای خنک کردن ماینر ها بدانیم.


مقایسه دستگاه های استخراج – ماینینگ


آموزش راه اندازی دستگاه ماینر


راهنمای خرید دستگاه ماینینگ


اندازه صدای دستگاه های ماینینگ

4 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید