پردازنده های کوانتومی می‌توانند تکنولوژی بلاک چین و کریپتو کارنسی را منسوخ کنند. به همین خاطر توسعه دهندگان این تکنولوژی در حال کار بر روی ایده بلاکچین کوانتمی ادغام شده با زمان هستند.

همانطور که می دانیم تکنولوژی نوظهور بلاک چین، بر مبنای رمزنگاری غیر متمرکز و به صورت هش شده استوار است. اما تکنولوژی دیگری در حال پیشرفت است که می تواند تهدیدی برای بلاک چین پر طرفدار و درامد زا باشد. پردازنده های کوانتومی با قدرت پردازشی بسیار بالا و غیر قابل قیاس احتمالا از پس این رمز نگاری برایند. و شبکه بلاک چین را در هم بشکنند. در اینجا ایده ی بلاک چین کوانتمی مطرح می شود.

امنیت بلاک چین با کد گذاری و توابع رمزنگاری تضمین می‌شود. تا به امروز این توابع نسبتا امن طلقی می شوند، زیرا شکستن آن ها نیاز به قدرت پردازشی زیادی دارد که به طور کلی در حال حاضر از هیچ پردازنده ای بر نمی آید. ولی به نظر می‌رسد که با ظهور پردازنده های کوانتومی قدرتمند این امنیت شکننده باشد. از طرفی پردازنده های کوانتومی نمی‌توانند کدهای رمزنگاری کوانتومی را هک کنند. بنابراین توسعه دهندگان در نظر دارند رمزنگاری کوانتومی را برای بلاک چین به کار گیرند تا امنیت آنها تضمین شود.

Del Rajan و  Matt Visser  دانشگاه نیوزلندی ویکتوریا ولینگتون یک راه حل اساسی با استفاده از رمزنگاری کوانتومی پیشنهاد کرده که فراتر از اضافه کردن یک لایه کوانتومی به پروتکل استاندارد بلاک چین است. در این راه حل، شبکه ی بلاک چین را باید به در قالب یک پدیده کوانتومی در نظر گرفت. بدین ترتیب که بلاک چین در طول  زمان با استفاده از ذره های کوانتومی ادغام می‌شود. در این صورت یک ذره کوانتومی مشخص، می تواند تاریخچه ای از بلاک های قبلی را رمز نگاری کرده تا از تخریب و هک شدن آن‌ها جلوگیری کند. چنین پروتکلی به قوانین فیزیکی Visser و Rajan  متکی است تا امنیت را تضمین کند. گفته می شود این بلاک چین کوانتومی غیر متمرکز می‌تواند به عنوان یک ماشین زمان بندی شبکه کوانتومی مورد توجه قرار گیرد. شبکه بلاک چین کوانتومی دارای یک مزیت بسیار مهم نیز هست، بلاک‌ های قبلی در بلاک چین کوانتومی به طور کامل ضد جعل هستند. زیرا هکر حتی نمی‌تواند برای دسترسی به فوتون‌ های قبلی تلاش کنند چرا که آن‌ ها دیگر وجود ندارند. ادغام شدن در زمان، مزایای امنیتی بسیار بیشتری را نسبت به یک فضای درونی ایجاد می‌کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید