عملیات داخلی ماینیگ بیت کوین در بیت مین (Bitmain) نسبت به ماه قبل به میزان 88 درصد قدرت پردازش کمتری را تولید می کنند و این مسئله نشان می دهد که این غول صنعت ماینینگ ظرفیت خود را کاهش داده است.

بنا بر اظهار نامه ماهانه این شرکت در مورد قدرت هش در تاریخ 7 ماه می، هش ریت یا نرخ هش تمام سخت افزارهای متعلق به بیت مین که از الگوریتم SHA265 (که شبکه بیت کوین و بیت کوین کش روی آن هستند) استفاده می کنند کاهش یافته و به میزان 237.29 کوادریلیون هش در ثانیه رسیده است در حالی که یک ماه پیش میزان هش 2,072 بوده است.

کمپانی بیت مین مستقر در پکن، تجهیزات ماینینگ تولید می کند و به فروش می رساند و علاوه بر این برای خودش نیز ماین می کند. در ماه جولای سال پیش این شرکت شروع به اعلام هش ریت دستگاه هایش کرد. صفحات آرشیو شده که به صورت آنلاین قابل دسترس هستند نشان می دهند که در آن ماه میزان هش ریت 1,692 PH/s بوده است و سپس در ماه اکتبر به میزان 2,339 PH/s افزایش یافته است.

امّا این میزان هش در ماه مارس به کمتر از 1,700 PH/s رسید. این کاهش همزمان با کاهش قدرت پردازش کلی شبکه بیت کوین در نوامبر سال گذشته بود که در آن زمان قیمت بیت کوین به زیر 4 هزار دلار رسید. سپس در اوایل ماه آوریل و قبل از افت قیمت شدیدی که اخیرا اتفاق افتاد، قیمت آن اندکی بالا رفت.

در نتیجه این کاهش، سهم بیت مین از قدرت پردازش کلی شبکه بیت کوین نیز کم شد و از 4 درصد به تنها 0.4 درصد رسید.

با فرض این مسئله که تمام قدرت هش از دستگاه های AntMiner S9 می آید که هرکدام از این دستگاه ها دارای هش ریت 14 ترا هش در ثانیه (TH/s) هستند، ممکن است بیت مین 130 هزار دستگاه را متوقف کرده باشد تا برای خودش ماین کند.

می توان گفت که این کاهش قابل توجه بوده است زیرا بسیاری از ماینر های چینی، خود را برای استفاده از قدرت هیدروالکتریک ارزان در طول فصل بارانی اماده کرده اند. در همین ماه مارس گذشته، گفته شد که بیت مین قصد دارد دستگاه های خودش به ارزش 80 میلیون دلار را در تابستان به کار ببرد.

بخشی کوچک تر از کلیتی بزرگ تر

برای اینکه روشن صحبت کنیم، می توان گفت هیچ کدام از مواردی که در بالا گفته شد به این معنی نیست که بیت مین قرار است تمام تجهیزات ماینینگ خود را از کار بیاندازد.

حتی با وجود اینکه سهم این شرکت از قدرت پردازش شبکه کاهش یافته است، مخرج کسر یا میزان کل افزایش یافته است: بر اساس اطلاعات سایت Blockchain.info قدرت هش کلی بیت کوین در دوم ماه می به بالاترین میزان شش ماه گذشته و به بیش از 58,000 PH/s رسیده است.

در همین حال، اطلاعات نشان می دهند که هش ریت شبکه بیت کوین کش – که بیت مین شفاها آن را پشتیبانی کرده است – از اوایل سال جاری روی 2000 تا 2500 PH/s ثابت بوده است.

زمانی که CoinDesk با یکی از سخنگویان بین مین تماس گرفت، او توضیحی در مورد دلیل کاهش هش ریت شرکت ارائه نداد.

آن سخنگو در این خصوص گفت: «طبیعت کسب و کار ماینینگ این است که هش ریتی که در یک ثانیه متعلق به کسی است، ممکن است در ثانیه بعدی متعلق به شخص دیگری باشد.»

همچنین، بیت مین در حال انجام تبلیغات برای سرویس های ماینینگ ابری مشتریان خرده فروشی است. این سرویس که BitDeer نام دارد از پرچم دارهای این شرکت یعنی تجهیزات AntMiner S15، S17 و S11 استفاده می کند و بسیاری از پلن ها روی وب سایت در حال حاضر به فروش رفته و تمام شده اند.

منبع