آیا بیت کوین یک ابزار ذخیره ارزش است؟ پاسخ متخصصان به نامیدن بیت کوین به عنوان “طلای دیجیتال” چیست؟

اینکه بدانیم اولین نفری که بیت‌کوین را “طلای دیجیتال” نامید، چه کسی بود بسیار دشوار است. ولی اساس این نظریه و نام نسبت داده شده، این واقعیت را عنوان می‌کند که بیت کوین یک منبع ذخیره ارزش است. تحلیل و بررسی این عبارت، پس از انتشار کتاب “طلای دیجیتال” توسط ناسانیل پاپر(Nathaniel Popper)، روزنامه‌نگار نیویورک تایمز، در سال 2015 شکل گسترده تری به خود گرفت. جستجوهای گوگل برای عبارت “بیت کوین طلای دیجیتال” در دسامبر 2017 به بالاترین میزان خود رسید؛ زمانی که بهای این ارز دیجیتال رکورد تقریبی 20 هزار دلار به ازای یک واحد کوین را شکست.
با بررسی تاریخ بشری، درمی‌یابیم که هزاران سال است که انسان‌ها از فلزات گرانبها استفاده می‌کنند- به طور مثال مس، نقره و طلا. و این فلزات نقش پول را به این اشکال برای آنها ایفا می کنند: یک واحد محاسبه، یک واسط برای داد و ستد و تجارت و یا یک منبع با ارزش.
قبل از تولد بیت‌کوین، دانشمند علوم رایانه، نیک زابو ( Nick Szabo)، طرح پیشنهادی خود با عنوان “بیت گلد” را ارائه داد که در واقع مفهومی برای پول دیجیتال ایمن بود که اغلب به عنوان پیش‌درآمد بیت‌کوین شناخته می شود.
پس از گذشت 10 سال از وجود بیت کوین، این پرسش که آیا این ارز را می‌توان به عنوان “طلای دیجیتال” در نظر گرفت یا نه؟ هنوز هم در صنعت ارزهای دیجیتال مورد بحث است. بله، بیت کوین طراحی شده است تا کمیاب باشد، ولی زمانی که این ارز را به عنوان یک منبع بالقوه‌ی با ارزش، مورد بحث و بررسی قرار می دهیم، در تاریخ پیدایش بیت کوین، این ارز نوسانات زیادی در بعضی زمان ها داشته است که مخالفت هایی را به وجود می آورد.
برای آنکه بدانیم امروزه کجای این بحث ها هستیم، پرسش عنوان شده بالا را از تعدادی از متخصصان بلاکچین و ارزهای رمز نگاری شده مجددا پرسیدیم.
آیا بیت کوین یک منبع با ارزش است؟ می توان آن را به عنوان “طلای دیجیتال” در نظر گرفت؟
“شاید پاسخ به این سوال بسیار ساده باشد، ولی با گذشت زمان مشخص می شود که این پاسخ ثبات چندانی ندارد. طلا نوسان دارد، ولی هرگز ارزش آن در مدت زمان کوتاه دو برابر نمی شود.
“من از جعلی بودن یا درست بودن این موضوع مطلع نیستم، ولی الماس‌های فراوانی موجود است و بنابراین، آنها در واقع ارزش خاصی ندارند. با این وجود اگر شما جایی بروید و بخواهید الماس بخرید، خواهید دید که بسیار گران است. و روشی که موجب حفظ ارزش آن می شود، نیز کمیاب است. به نظر می‌رسد کمیاب است، ظاهر زیبایی دارد، شکل خاصی دارد و یا هر فرض دیگری ممکن است. و به اعتقاد من یک شرکت بزرگ در زمینه الماس، مقدار زیادی الماس را جمع آوری می کند و آنها را در دریا می اندازد تا ارزش الماس را بالا ببرد. چرا که اگر الماس های زیبا در دسترس همه قرار داشته باشند، ارزش آنها به سرعت کاهش می یابد و این بازار تجاری دیگر میلیارد دلاری نخواهد بود. من راهی برای اثبات این گفته خودم ندارم، ولی این مطلب را در منابع موثقی خوانده ام.
“بزرگترین سؤال در خصوص ارزهای دیجیتال این است که: آیا می‌توانیم وارد یک فاز ثابت و کم نوسان در این صنعت شویم؟ استانداردهایی وجود دارد. اگر مقررات و قوانینی وجود نداشته باشد، احتمالا رسیدن به یک چنین فازی ممکن نیست. این کلمه (قوانین) در بازار سایبری ارزهای دیجیتال، تند و ناخوشایند است. ولی به احتمال قوی- برای دستیابی به سطحی از محافظت- به مقررات مورد توافق گروهی از کشورها و یا حتی به صورت جهانی نیاز خواهیم داشت.
جاناتان ریچنتال، مدیر اجرایی بخش آینده بشر، پروفسور دانشگاه بارکلی کلیفرنیا:”بنابراین، باید منتظر بمانیم تا به یک چنین دوره طولانی مدت ثبات و پایداری برسیم و از طرف دیگر، این ارز توسط بخش وسیعی از سازمان ها و دولت ها به رسمیت شناخته و پذیرفته شود. پس در مجموع پیش از این زمان، هم ردیف دانستن این ارز با طلا یا هر نوع دارایی ثابت دیگر، چندان صحیح نیست.

چانگ پنگ ژائو، مدیر اجرایی شرکت بایننس: “بیت کوین طلا نیست. طلا سنگین است، به راحتی نمی توان آن را جابجا کرد. بیت کوین بهتر است.”
تن ویز، تاجر و تحلیلگر ارزهای دیجیتال:”بیت کوین می تواند مهمترین منبع با ارزش در تاریخ جهان باشد. بله، این ارز نوسان دارد- به طوری که شاید بتوان گفت تنها برای 7 سال کاربرد مؤثر داشته است- ولی ویژگی ” غیر قابل توقیف بودن آن” بی نظیر است. منبع با ارزش این ارز در واقع همین است. چرا که طلا قابل توقیف است و انواع دارایی دیگر نیز حتی ساده تر از طلا قابل توقیف هستند.”
سوزان اوه، مدیر اجرایی MKR AI و عضو جلسات اثرگذاری بلاکچین در مجمع عمومی سازمان ملل متحد: “زمانی که در سال 2016 از دوستم دن سکل (Dan Sokol) پرسیدم که آیا بیت کوین داری یا نه؟ پاسخ داد: “نه بچه! اعتقادی بهش ندارم.” دن یک شخص شیک پوش در منطقه سیلیکون ولی (Silicon Valley) و حدود 40 ساله است که الان بازنشسته شده است. در زمان پیدا شدن اولین هکرها در جهان، دن یک مهندس نیمه رسانا/ مدیر اختراعات سریالی بود که از زبان برنامه نویسی بیسیک یک رونوشت برداشت و برای هکرهای آماتور فرستاد و گفت: “روش کار کنید، دست کاریش کنید و زمانی که راه درست کردنشو پیدا کردید، به بقیه هکرها بگید که چطور انجامش دادید.” این کار یکی از اولین اقدامات منبع- باز انجام شده در سیلیکون ولی بود.
“دن به من گفت که برای داشتن بیت کوین نمی‌خواهد حتی کوچکترین ریسکی انجام دهد. تا زمانی که ما به دلیل بی‌ثباتی این ارز فقط مدت زمان کوتاهی می‌توانیم در این زمینه تجارت کنیم و سود ببریم، این ارز نمی‌تواند منبع با ارزشی باشد. تکنولوژی به کار رفته آن بسیار عالی است؛ به طوری که یک سیستم غیر قابل اعتماد را بدون یک نقطه خرابی ارائه می‌کند. این تکنولوژی فلسفه دارد- در زمینه های شفافیت، غیر متمرکز بودن و به صورت دموکراسی درآوردن یک بها.”

“تعریف منبع با ارزش، تاحدی چرخشی است: اگر همه باور کنند چیزی الآن منبع با ارزش باشد، تا مدت زمانی طولانی منبع با ارزش باقی خواهد ماند.
“طلا تا ابد منبع با ارزش خواهد بود چرا که در اکثر صفحات تاریخ بشر و در مکانهای مختلف، طلا ارزشمند شناخته شده است (البته استثنائاتی هم وجود دارد)، بنابراین یک باور کلی وجود دارد و آن هم گران‌بها باقی ماندن طلا در آینده است؛ بدون در نظر گرفتن این مطلب که سیاست ها عملا چگونه تغییر خواهند کرد.
جوزف بنو، مدرس و سخنران دانشگاه نیویورک (واحد بررسی ارزهای دیجیتال)، نویسنده تکنولوژی های ارزهای دیجیتال و بیت کوین: “در خصوص بیت کوین، ارزشمند تلقی کردن آن مبهم است. می توان به راحتی این احتمال را داد که ممکن است 5 تا 10 سال دیگر بیت کوین هیچ ارزشی نداشته باشد.
“آنچه بیان شد تعریف اقتصادی است و ممکن است با تعریف قانونی که من نسبت به آن اطمینان ندارم، تفاوت داشته باشد.”

منبع: cointelegraph