بیت کوین، ارزی غیرقابل ردگیری، مروری بر حریم خصوصی در بیت کوین

ارز غیر قابل پیگیری

بیت کوین غالباً به عنوان روشی غیر قابل اثبات در پرداخت ها بشمار می رود که در آن فعالیت های غیر قانونی تسهیل می شود. این امر به واسطه ایجاد موقعیت برای مجرمان به وسیله امکان انجام و دریافت پرداختهای بدون ردیابی صورت می پذیرد. این مطلب برای این موضوع دلالت می‌کند که تراکنش کاربران در سیستم بیت کوین کاملاً با نام مستعار صورت خواهد گرفت و باعث می شود هویت آنها آشکار نگردد. با این وجود لزوماً همیشه هم اینگونه نیست. این در حالی است که بیت کوین در مقایسه با روش های سنتی ای که شامل واسطه شخص سوم مانند تهیه کنندگان کارت های اعتباری می شدند، توانسته است حریم خصوصی افراد را بیشتر محافظت نماید. اما با این حال هنوز هم مسئله عدم شناسایی در سیستم جابجایی نقدی پول نسبت به تمام روش های دیگر بیشتر است. در حقیقت، راه های بیشماری در سیستم تراکنش های بیت کوین وجود دارد که به طور بالقوه می توان هویت افراد را در آن شناسایی کرد.

مروری بر بلاک چین

بیت‌ کوین یک سیستم با کاربر ناشناس نیست. همان طور که در شرح ذیل توضیح می دهیم، این سیستم نام مستعار یک تمایز مهم محسوب می شود. بیت کوین همچنین یک سیستم غیر متمرکز، نظیر به نظیر ارز دیجیتالی و بدون تعلق به هیچ واسطه شخص ثالث (همچون صادر کننده کارت اعتباری، پردازش گر تجاری و یا بانک) محسوب می شود که برای بررسی تراکنش بین خریدار و فروشنده درگیر است. از آنجا که شخص ثالثی در این میان درگیر خود نخواهد بود، پس باید روش دیگری برای شناسایی تراکنش بین دو کاربر و جلوگیری از مشکل تکرار یک تراکنش (یعنی روشی برای اطمینان از اینکه یک کاربر بیت کوین از قبل انتقال یافته خود را دوباره خرج نمی کند) وجود داشته باشد.

در همین جاست که بلاک چین جنبه واقعی تحول کریپتوکارنسی هایی همچون بیت کوین را به نمایش می گذارد. یک بلاک چین محیط عمومی و دفتر حساب کل توزیع شده ای می باشد که در آن تمام تراکنش ها ثبت می شوند. بر خلاف سیستم های نقل و انتقال سنتی که در آن دفتر حساب توسط تنها یک نفر شخص ثالث نگهداری می شدند، یک دفتر حساب بلاک چین در میان گروهی از کامپیوترها که تعدادشان ممکن است به ۱۰۰۰ عدد برسد توزیع شده است. هر یک از این کامپیوترها به تنهایی حاوی یک کپی از تراکنش های بلاک چین می باشند.

در یک شبکه نظیر به نظیر، هر بلاک از تراکنش های یک بلاک چین بوسیله کاربر تایید می شود که وی را ماینر می نامند. ماینرها اشخاصی هستند که برای حل یک مسئله پیچیده محاسباتی با یکدیگر رقابت می‌کنند. اولین ماینر موفق برای تایید تراکنش، آن را به شبکه منتقل می کند و سپس نتایج را بررسی می کند. پس از بررسی ، تراکنش های جدید به عنوان یک بلوک جدید به سیستم بلاک چین اضافه می شوند. در مورد کریپتو بیت کوین، ماینری که برای اولین بار موفق به اخذ تایید تراکنش میشود و توسط شبکه بیت‌ کوین پاداش خود را از محل بیت کوین های به وجود آمده جدید دریافت می‌کند. از جولای ۲۰۱۶ به بعد این پاداش ها از ۲۵ بیت کوین به ۱۲.۵ بیت کوین کاهش یافته است. و نیز انتظار‌می رود که این تعداد جایزه از سال ۲۰۲۱ با کاهش بیشتری مواجه گردد و بعد از این تاریخ به تعداد ۶.۲۵ بیت کوین تنزل یابد.

ناشناسی در مقابل نام مستعار

از آنجا که بلاک چین بیت کوین یک سیستم گزارش عمومی ثابت از تمام تراکنش های قابل دسترس به وسیله هر شخصی در هر زمانی محسوب می‌شود، از اینرو سیستم یک‌ سیستم غیر قابل شناسایی بشمار نمی آید. در عوض، تراکنش های بوجود آمده در بلاک چین با کلید کریپتوگرافی عمومی رمزگذاری شده اند، که هویت واقعی افراد حقیقی در پشت این معاملات پنهان می شوند. این موضوع باعث می شود تا بیت کوین به یک سیستم نام مستعار مبدل گردد. در هر تراکنش بیت کوین به هر کاربر دو کلید دیجیتالی اختصاص داده شده است: ۱) یک کلید عمومی و یا آدرس – این آدرس در واقع هشی است که از کلید عمومی گرفته شده است، اما در جهت اهداف این مقاله، ما این اصطلاحات را به صورت قابل تعویض و متقابل استفاده می کنیم. این کلید عمومی برای عموم قابل مشاهده بوده و در بلاک چین بیت کوین منتشر می گردد. ۲) یک کلید خصوصی، کلیدی که تنها در دسترس کاربر بوده و او تنها کسی است که از آن اطلاع دارد. این کلید امضا کاربر محسوب می شود.

این کلید خصوصی بوسیله دیگران استفاده شده و منظور از کاربرد آن برای شناسایی و تصدیق این موضوع است که آیا این تراکنش به درستی توسط خود کاربر انجام شده است. بلاک چین بیت کوین نیز تنها نشان گر آنست که آیا یک تراکنش بین دو کلید عمومی صورت گرفته است (شناسه 34 کاراکتری که کاراکترهای آن الفبایی تصادفی هستند)، و در عین حال نمایانگر زمان و مبلغ تراکنش نیز می باشد.

ردیابی بیت کوین مربوط به فرد

رمز گذاری ممکن است این حس را ایجاد کند که این تراکنش ها قابل رویت هستند. اما برای افراد خاص ناسازگار و غیر قابل جابجایی می باشند. اگرچه سیستم بیت کوین به اندازه سیستم رمزگذاری غیرقابل ردیابی نیست. اتصال و نسبت دادن یک تراکنش رمزگذاری شده به یک فرد امکان پذیر است – این موضوع یک ریسک غیر قابل دسترس محسوب نمی گردد. در اینجا راه های بسیار مختلفی وجود دارد که به توسط آنها این اتفاق می تواند ممکن گردد. 

کاربرانی که فعالیت حرفه‌ ای و تجاری آنها تماما وابسته به معاملات بیت کوین می باشد (کاربرانی همچون Bitfinex، Binance و Kraken) برای تبدیل و معامله بیت کوین خود می بایست اطلاعات شخصی خود را برای صراف و کارگزار بورس با ساخت یک‌ حساب کاربری فاش نمایند. نوع اطلاعاتی که صراف های مختلف از مشتریان دریافت می کنند متفاوت است، اما همگی می بایست در یک سطح حداقل شامل نام و نام خانوادگی و در بیشتر موارد شماره تلفن شخص باشند. صراف ها اغلب IP آدرس کاربران را نیز ذخیره می کنند. اگر این مبادلات در معرض نقض امنیت داده ها قرار گیرد، اطلاعات شخصی یک کاربر می تواند افشا گردد. بعلاوه برخی از صرافی های متمرکز برای مدیریت صندوق های بیت کوین و کلیدهای خصوصی کاربران از طرف آنها راه هایی پیشنهاد می کنند.

همچنین کسانی در این بازار هستند که سرویس‌ کیف پول های آنلاین را برای کاربران تهیه می‌ کنند. این سرویس ها وظیفه مدیریت کیف پول های الکترونیک کاربران را از طرف آنها بر عهده دارند. کیف پول یک برنامه نرم افزاری است که مجموعه ای از جفت های کلید عمومی و خصوصی کاربر را ذخیره می کند. ذخیره و حفظ این کلیدهای خصوصی باعث می شود که این صرافی های متمرکز و ارائه دهندگان خدمات کیف پول آنلاین، هدف اصلی برای مجرمان محسوب شوند. زیرا، همانطور که در بالا نیز این موضوع مورد بحث قرار گرفت، هرکسی که به کلید خصوصی کاربر دسترسی داشته باشد، می تواند یک تراکنش معتبر بیت کوین ایجاد کند. یک هکر یعنی کسی که به کلید خصوصی یک کاربر دسترسی یافته است دیگر می تواند تمام بیت کوین های این کاربر را برای خودش و یا برای هر شخص ثالث دیگری که او بخواهد بفرستد.

در گذشته چندین مورد مشهور وجود داشته است. یکی از این موارد شامل هک Mt.Gox در فوریه ۲۰۱۴ بود. Mt.Goxیکی از بزرگترین صرافی های بیت کوین دنیا محسوب شود. در این هک ۸۵۰,۰۰۰ بیت کوین به سرقت رفت که ارزشی در حدود ۴۵۰ میلیون دلار داشتند. از این رو است که هکرهایی که کنترل حساب ارزی و یا کیف پول آنلاین یک کاربر را در دست دارند، نه تنها می توانند به اطلاعات شخصی کاربر و تاریخچه معاملات وی دسترسی یابند، بلکه به دارایی و ذخیره مالی بیت کوین آن کاربر نیز تسلط پیدا می کنند.

صرافی ها نیز امروزه به صورت فزآینده ای تحت نفوذ الزامات قانونی قرار گرفته اند. الزاماتی  که می تواند منجر به دسترسی نهادهای دولتی به اطلاعات شخصی کاربران گردد. به تازگی ارزش بیت کوین افت داشته است. این افت از زمانی شروع شده که کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده در بیانیه ای هشدار داد که پلتفرم های دارایی های تجاری آنلاین دیجیتال به نوعی در حقیقت با تعریف «اوراق بهادار» مطابقت دارند. و از همین رو نیز موضوع صرافی های ارز دیجیتالی را تابع قوانین بورس اوراق بهادار دانسته و ثبت نام در SEC و یا ارائه مدرک معافیت از ثبت نام را برای این گروه الزامی می دانند. اگر چه SEC تا به امروز هیچ گونه واکنشی اتخاذ نکرده است اما این بدان معنی نیست که صرافی های کریپتوکارنسی نیز می توانند تابع قوانین سخت گیرانه بورس اوراق بهادار باشند. قوانینی که اکنون حاکم بر کارگزاران اوراق بهادار در سطح ملی آمریکا است.

همچنین به طور مشابهی امسال کشور کره جنوبی نیز قوانین بسیاری را در حوزه بیت کوین وضع و اعلام نمود. طبق قوانین جدید حاکم در کره جنوبی، کاربران تنها زمانی قادر به سپرده گذاری در کیف پول الکترونیکی خود هستند، که نام ثبت شده ایشان در این کیف پول با نام ثبت شده ایشان در حساب بانکی شان یکی باشد. همچنین امروزه صرافی های این کشور ملزم به رعایت قوانین محکم و جدیدی می باشد. قوانینی همچون الزام به پاسخگویی به احضاریه هایی که از ایشان اطلاعات شخصی شان را برای اشتراک با نهادهای دولتی، بطور قانونی مطالبه می نماید. برای نمونه، از یک صرافی آمریکایی با نام Coinbase اخیرا توسط دادگاه خواسته شد تا اطلاعات مربوط به خدمات درآمدی داخلی خود را در مورد حدود 14000 مشتری این صرافی بود برای دادگاه افشا کند. با نگاهی گذرا به عملکرد سیاست حفظ حریم خصوصی در صرافی های آنلاین مختلف در می یابیم این صرافی ها در مواقع لزوم اطلاعات کاربر را برای رعایت تعهدات قانونی خود به اشتراک می گذارند.

تحلیل های بلاک چین

از سوی دیگر به سادگی با تجزیه و تحلیل معاملات در سیستم بلاک چین، امکان شناسایی کاربران نیز امکان پذیر است. شرکت هایی همچون Elliptic و Chainanalysis امروز کسب و کارهایی را بر مبنای اصول قانونی و دادگاهی بلاک چین برای خود ایجاد نموده اند. این شرکت ها با استفاده از تحلیل های موجود در بلاک چین بیت کوین برای ارتباط آدرس های بیت کوین با موسسات مستقل وب سایتی بهره گرفته و نیز به مشتریان خود در جهت ارزیابی خطرات فعالیت های غیر قانونی در این حوزه یاری می رسانند. مشتریان این موسسات علاوه بر صرافی ها شامل شرکت های دولتی نیز می شوند. در حقیقت، سال گذشته این خبر به صورت عمومی پخش شد که سازمان دولتی خدمات درآمد داخلی IRS برای پیگیری و ردیابی فرار مالیاتی بالقوه از نرم افزار Chainanalysis استفاده می کند.

مطالعات متعددی نیز نشان داده اند که می توان از تجزیه و تحلیل های شبکه و سایر روش ها برای مشاهده و پیوند بالقوه معاملات بلاک چین به وب سایت ها و افراد خاص استفاده کرد. بخصوص، محققان دانشگاه کالیفرنیا و دانشگاه سن دیگو و جورج میسون طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ منتشر نمودند، نشان دادند که با استفاده از تجزیه و تحلیل خوشه بندی آدرس های بیت کوین می توان آدرس های بیت کوین متعلق به همان کاربر را برچسب گذاری کرد. تعداد کمی از تراکنش های خصوصی با سرویس های مختلف برای شناسایی موسسات اصلی (همچون صرافی ها و یا وبسایت های بزرگ) مورد استفاده قرار گرفت.

از همین جا نیز محققان قادر بودند تا اطلاعاتی را در مورد زیرساخت‌ های شبکه بیت کوین به دست آورد، شبکه‌ ای که در آن انتقال پول انجام می شد و نهادهای مختلفی در آن مشارکت داشتند. مطالعه دیگری نیز که توسط محققان دانشگاه ETH زوریخ و آزمایشگاه های NEC اروپا پیرامون معاملات بیت کوین صورت گرفته است. در این مطالعه یک دانشکده کوچک به عنوان جامعه نمونه  در نظر گرفته شده و نتایج حاصل از آن نشان داد که استفاده از تکنیک های خوشه بندی مبتنی بر رفتار می تواند در یک محیط دانشگاه معمولی از پروفایل های حداکثر 40 درصد کاربران پرده برداری کند.

چگونه کاربران بیت کوین می توانند حریم خصوصی خود را حفظ نمایند

در مقابل این مشکلات حفظ حریم خصوصی، کاربران بیت کوین نیازی به ناامیدی ندارند – در اینجا راه هایی برای کسب و حفظ حریم خصوصی در سیستم بلاک چین بیت کوین وجود دارد. را ه اول آنکه، یک کاربر بیت کوین می تواند برای هر تراکنش بیت کوین خود از یک آدرس جدید استفاده کند و بدین ترتیب یک کلید عمومی جدید برای هر معامله دریافت می کند، ردیابی معاملات یک فرد خاص در همان آدرس دشوارتر می شود. این در واقع رویکردی است که توسط ساتوشی ناکاموتو درباره بیت کوین در نظر گرفته شده است.  بنیانگذاری که خود نامی مستعار انتخاب کرد و هنوز هم ناشناخته است. کسی که در اولین مقاله خود پیرامون استفاده از بیت کوین توصیه کرده است: در یک جفت کلید جدید… برای هر تراکنش از ارتباط آنها با مالک مشترک جلوگیری می کند.

راه دوم آنست که یک کاربر بیت کوین می‌ تواند اقدامات احتیاطی دیگری را انجام دهد تا خطر ردیابی در مبادلات توسط شخص ثالث را به حداقل برساند. در این حالت کاربر می تواند از مرورگر ناشناس Tor برای دسترسی به صرافی و نیز ایجاد یک حساب کاربری استفاده نماید، بدون اینکه اطلاعات شخصی واقعی خود را در جایی درج کند. آی پی آدرس کاربر و اطلاعات شخصی او نیز دیگر با این روش فاش نخواهد شد.

راه سوم، در این روش کاربر می تواند از نگهداری بیت کوین های خود در کیف پول های آنلاین ثالث خودداری نموده و تنها از کیف پول آفلاین استفاده کند. این روش موجب کاهش خطر سرقت توسط هکرها و دزدی از صرافی های آنلاین خواهد شد. روش چهارم، الگوریتم های مخلوط بیت کوین، همچون CoinJoin، کاربران را به هم وصل کرده و به آنها اجازه می دهد که بتوانند پرداخت دست جمعی داشته باشند و از این روست که بیت کوین ها با هم مخلوط می شوند. این امر شناسایی یک کاربر خاص را دشوارتر می کند زیرا در بلاک چین تنها یک گروه از معاملات منتشر می شوند (اگرچه مطالعات و تحقیقات نشان داده اند که حتی CoinJoin نیز نقاط ضعف را نشان می دهد و می تواند مجدداً به یک فرد خاص بازگردد).

گزینه بهتر، بلاک چین مونرو Monero

امروزه مشکلات و مسائل حریم خصوصی، بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند و از اینرو کریپتوکارنسی های جایگزین، با تمرکز بر حل مشکل حفظ حریم خصوصی بیشتر ظهور یافته اند. در این زمینه بلاک چین مونرو یکی از بهترین گزینه های کریپتوکارنسی محسوب می‌ شود. بر خلاف بلاک چین بیت کوین که بر پایه دو کلید بنا شده و درباره آن اشاره داشتیم، بلاک چین مونرو بر پایه کلیدهای یک زمانه منحصر به فرد و حلقه امضاء ها استوار می باشد. با استفاده از فناوری امضای حلقه، امضای واقعی با گروهی از امضاهای احتمالی جمع می شود و یک “حلقه” را تشکیل می دهد.

این مطلب یک ویژگی متمایز ایجاد می کند که می تواند یک معامله را تایید نماید. زمانی که یک فرد شروع به معامله مونرو می کند، تایید کننده قادر است که تشخیص دهد که یک معامله توسط گروهی انجام شده است، اما قادر به تشخیص شخص معامله کننده و کسی که کلید خصوصی برای تایید او استفاده شده است را ندارد. در نتیجه، بلاک چین مونرو یک فرستنده خاص را شناسایی نمی کند و در آن آدرس دریافت کننده و مبلغ معامله مخفی می ماند. از اینروست که بلاک چین مونرو به کریپتوکارنسی منتخب کاربرانی تبدیل شده است که در مسئله حریم خصوصی تمرکز بیشتر دارند.

اگرچه بیت کوین یک روش پرداخت غیرمتمرکز و کنترل نشده محسوب می شود، اما کاربران باید درک کنند که این مطلب بدان معنا نیست که معاملات بیت کوین ایشان ناشناس باقی مانده و از نظر پنهان می ماند. این ماهیت عمومی بلاک چین همراه با افزایش رفتارها و واکنش های قوانین دولتی ادغام و همراه شده اند و می تواند منجر به شناسایی کاربرانی شود که در معاملات تراکنش ارزی فعالیت می کنند.

منبع: Fintechweekly