دو ماینر بزرگ یک حمله 51 درصدی روی بلاک‌چین Bitcoin Cash انجام داده اند تا مانع خرابکاری ماینر ناشناس شوند.

یک حمله 51 درصدی زمانی اتفاق می افتد که شخصی کنترل بخش اعظم قدرت ماینینگ در یک شبکه بلاک‌چین اثبات کار را در دست می گیرد. این بدان معناست که اکثریت تاییدهای کننده بلاک می توانند جلوی ماینینگ بقیه را بگیرند و تراکنش ها را بازگردانند.

در حالی که بسیاری از افراد تصور می کردند که یک حمله 51 درصدی با اهداف بد انجام خواهد شد، مورد بالا در حالی اتفاق افتاد که دو استخر ماینینگ سعی داشتند مانع به دست آوردن کوین ها توسط شخصی ناشناس شوند. این کوین ها به دلیل آپدیتی در کد بلاک‌چین لزوما برای همه قابل دسترسی بودند.

بنابر توئیتی از گای سوان (Guy Swann) در 24 ماه مه، دو ماینری که کنترل بخش اعظم بلاک‌چین را در دست گرفتند – BTC.TOP و BTC.COM – حمله را با این هدف انجام دادند که جلوی ماینر ناشناسی را بگیرند که قصد داشت سکه های ارسال شده به یک آدرس “متعلق به همه” بعد از هارد فورک اصلی سال 2017 را به دست آورد.

سوان در توئیت خود این چنین اعلام کرد:

زمانی که یک ماینر ناشناس سعی کرد کوین ها را برای خودش بردارد، http://BTC.TOP و http://BTC.COM متوجه شدند و بلافاصله تصمیم گرفتند تراکنش ها را به نفع تراکنش های خودشان حذف کنند و همان کوین های P2SH را خرج کنند + افرادی دیگر …، در نتیجه دو ماینر توانستند به دور از چشم بقیه و بدون زحمت دو بلاک با تراکنش های دیگران را حذف کنند و آن را با تراکنش های خودشان جایگزین کنند.

به طور کلی حملات 51 درصدی گزینه ای دلخواه یا پرسود برای به دست آوردن پول نیستند زیرا قدرت پردازش بسیار بالایی را نیاز دارند و زمانی که امنیت یک شبکه در خطر باشد، کاربران فرار خواهند کرد.

بنا بر آمار سایت Coin.Dance، این دو ماینر 43 درصد استخر استخراج بیت کوین کش را کنترل می کنند.

بنا بر گزارش Cointelegraph، بلاک‌چین اتریوم کلاسیک (ETC) نیز در ماه ژانویه یک حمله 51 درصدی را تجربه کرد. محققین در صرافی ارز دیجیتال Gate.io حمله کننده ای را یافتند که چهار تراکنش را برگردانده بود و به میزان 54200 ETC خسارت وارد کرده بود. این صرافی قول داد به کاربرانی که تحت تاثیر این حمله قرار گرفتند غرامت بدهد و به سایر پلتفرم ها توصیه کرد که تراکنش های این حمله کننده را بلاک کنند.

مفهوم حمله ۵۱ درصدی به معنای حمله‌ای است که به بلاک چین ارز مورد نظر صورت می‌گیرد و در آن گروهی از استخراج‌کنندگان کنترل بیش از ۵۰٪ از توان پردازشی شبکه را در دست می‌گیرند. در این صورت، آنها می‌توانند جلوی تایید تراکنش‌های جدید را گرفته و پرداخت‌های بین برخی از کاربران و یا همه آنها را متوقف کنند. مهاجمان همچنین می‌توانند تراکنش‌های صورت گرفته را باطل کنند و به این ترتیب، سکه‌های خود را دوباره و در جایی دیگر خرج کنند.

البته افرادی که در این حمله ۵۱ درصدی شرکت دارند نمی‌توانند سکه‌های جدید تولید کرده و یا بلوک‌های قدیمی‌تر را تغییر دهند و به همین دلیل چنین حمله‌ای نمی‌تواند بیت کوین و یا هر نوع ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین را از بین ببرد.

منبع خبر: Cointelegraph