ارز دیجیتال موثرترین گزینه  برای افزایش آزادی اقتصادی است، گزینه ای که کمتر نظیر آن را دیده ایم، و اگر به وقوع بپیوندد تاثیرات چشم گیری خواهد داشت.ارز دیجیتال میتواند کشور ها را از فقر نجات دهد، زندگی میلیون ها نفر را بهبود بخشد و باعث تسریع در اختراعات و اکتشافات در جهان شود.

مطلب زیر توسط برایان آرمسترانگ مدیرعامل و یکی از موسسان اکسچنج بزرگ و مطرح Coinbase نگاشته شده است.

این دلیلی شد تا من یک شرکت ارز دیجیتال تاسیس کنم. من معتقدم این پربازده ترین فعالیتی ست که در حال حاضر برای بهبود جهان، میتوانم انجام دهم.

در این مطلب می گویم آزادی اقتصادی چیست؟علت اهمیت آن چیست؟ و اینکه ارز دیجیتال چگونه می تواند بر آن اثرگذار باشد؟

آزادی اقتصادی چیست؟

معیاری برای سنجش این است که افراد یک جامعه چقدر میتوانند در اقتصاد سهیم باشند، که فاکتور های آن عبارتند از:

-سختی راه اندازی یک تجارت جدید

-تجارت آزاد با کشور های دیگر

-قانون کار و تجارت

-ثبات ارز رایج در کشور

و …

سازمان های متعددی کشور ها را بر اساس میزان آزادی اقتصادی آنها رتبه بندی میکنند. جدول زیر توسط بنیاد Heritage و ژورنال Wall street تهیه شده است که لیست کشور های در صدر و در قعر جدول را بر اساس سال 2016 نشان می دهد.

با نگاه کردن به اسامی کشورها در دو این دو لیست میتوانید حدس بزنید که چرا آزادی اقتصادی مهم است، اما روش دیگری برای بررسی این موضوع وجود دارد.

چرا آزادی اقتصادی مهم است؟

آزادی اقتصادی ارتباط تنگاتنگی با خروجی های مثبت یک جامعه دارد.

شاید برخی از شما به خروجی های مثبتی چون، سطح در آمد بیشتر برای افراد جامعه، امید به زندگی و سطح سواد فکر کنید اما نکته این است که آزادی اقتصادی در خروجی های بیشتری تاثیر گذار است.

 • درآمد بهتر برای 10 درصد فقیر جامعه

 • حفاظت بهتر از محیط زیست

 • کاهش خشونت ها و جنگ

 • میزان رضایت از زندگی بیشتر شهروندان

 • فساد و رشوه کمتر

سهیم بودن را البته که نمیتوان علت نامید پس ما باید مراقب نتیجه گیری های بی هدف باشیم. جوامع پیچیدگی های خاص خود را دارند و احتمال اینکه چیزی در یک جامعه اثر گذار باشد و در جامعه دیگر خیر، وجود دارد. گرچه یک سوال باقی می ماند: اگر آزادی اقتصادی بیشتری وجود داشت آیا اوضاع جهان بهتر می بود؟

تاثیر ارز دیجیتال بر آزادی اقتصادی

در گذشته اگر شما میخواستید آزادی اقتصادی را بهبود ببخشید باید از طریق ادارات یا لابی های دولتی وارد عمل میشدید. درهر کشور اگر یک سال کار کنید میشود 196 سال ( که در این یکسال حتی قدرت جا به جا کردن یک سوزن را هم ندارید)

اما با ظهور گوشی های هوشمند شما میتواند ارز دیجیتال را به هر کشوری ببرید.

راه هایی که ارز دیجیتال میتواند باعث آزادی اقتصادی شود:

 • راه اندازی یک تجارت آسان تر میشود

هر شخصی که ایده ای داشته باشد ظرف چند ساعت میتواند مشتری خود را پیدا کند. بدون هیچ گونه نگرانی در پرداخت هزینه ها، که این مهم باعث گسترش شرکت ها به صورت جهانی می شود.

 • باعث تحکیم حق مالکیت می شود.

امروزه شما نمیتواند به راحتی از اموال خود نگهداری کنید. ارز دیجیتال به هر فرد اجازه می دهد که از اموال خود محافظت کند از این رو ارز دیجیتال بانک شخصی خودتان است.

 • رشد تجارت آزاد و جهانی شدن

ارز دیجیتال مرز را از بین میبرد، موانع را از سر راه بر میدارد و باعث می شود افراد در کشور های مختلف با یکدیگر تجارت داشته باشند.( یا قرض گرفتن یا استخدام شخصی برای انجام یک پروژه)

 • قرارداد های شخصی بین طرفین

با قرارداد های هوشمند Ethereum  موانع موجود بین طرفین برای عقد قرارداد های شخصی برطرف می شود فارغ  از اینکه در کجا زندگی میکنند.

 • امکان مهاجرت از کشور های سطح پایین

افراد می توانند به راحتی دارایی خود را هنگام مهاجرت از کشوری به کشور دیگر منتقل کنند.

 • کاهش فساد و رشوه

با کم شدن تعداد واسطه ها و دلال ها برای شروع یک تجارت، دیگر لزومی به مراجعه به مکان های متعدد و پرداخت رشوه نیست.

 • دسترسی به ارز با ثبات

اگرچه امروز نرخ تغییرات ارز های دیجیتال نسبت به دلار یا یورو بیشتر بوده است اما ارز های دیجیتال هر سال این نرخ تغییرات را کاهش داده است ( که الان هم نرخ با ارز فیات است). در سال پیش رو نرخ ثبات ارز های دیجیتال از 180 ارز فیات در جهان کمتر خواهد بود.

امروزه ارز دیجیتال در پله های نخستین خود قرار دارد، ولی همانگونه که در مورد تکنولوژی شاهد آن بودیم، وقتی به نقطه اوج خود برسد تماشایی خواهد بود.

ارز دیجیتال کاربرد های مختلفی دارد مثل( پیش بینی بازار، پرداخت های جزئی، قرارداد های هوشمند، بازی) اما من فکر میکنم ارز دیجیتال میتواند در سال 2020 در حداقل یک کشور در حال توسعه در صدر باشد. جاییکه تمام معاملات اقتصادی با ارز دیجیتال انجام میشود. ارز دیجیتال از آن نقطه به بعد به سرعت گسترش پیدا خواهد کرد.

نتیجه گیری

در 20 سال اخیر متوسط پیشرفت آزادی اقتصادی فقط 3 درصد بوده است گرچه همه چیز در مسیر درستی حرکت میکند اما سرعت آن بسیار آهسته است.

آزادی اقتصادی میتواند کلید حل بسیاری از مشکلات در جهان باشد. اگر ما بتوانیم آزادی اقتصادی را فراهم کنیم و در رشد آن کمک کنیم، آزادی اقتصادی میتواند یک محرک اقتصادی بسیار مفید برای جهان باشد. خروجی های مثبتی مثل تسریع اختراعات، کاهش جنگ ها، کمک به 10 درصد فقیر جهان، کنار گذاشتن دولت مردان فاسد و در نهایت رضایت بیشتر.

منبع: CoinBase

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید