MicroBT  که یکی از تولید کنندگان ماینر  بیت کوین است ، با فروش بیش از نیم میلیون واحد در سال 2019 ، به سرعت سهم بازار خود را گسترش داده و گوی رقابت را از  بیت مین ربوده است. وینسنت ژانگ ، مدیر فروش این شرکت که در شنژن مستقر است  ، در پنل آنلاین متعلق به استخر ماینینگ چینی Poolin on Thursday in a WeChat group اعلام کرد که MicroBT در سال گذشته حدود 600،000 از بهترین واحد های  سری واتس ماینر M20 خود را فروخته است.وی گفت: این محصولات به طور متوسط قدرت محاسباتی حدود 60 ترش در ثانیه (TH / s) را تولید می کنند.این بدان معناست که این  600000 واحد ارایه شده در سال 2019 به اندازه  بیش از 30 اگزا هش (EH / s)  به قدرت هش شبکه بیت کوین اضافه کرده است. (1 EH = 1 million TH)

با جهش قیمت بیت کوین (BTC) در طول سال 2019 ، میانگین محاسبات دو هفته ای شبکه بیش از دو برابر شده است به طوریکه  از 40 EH / s در پایان سال 2018 به حدود 100 EH / s در ماه دسامبر رسیده است.  این بدان معنی است که نزدیک به نیمی از رشد قدرت محاسباتی بیت کوین در سال 2019 می تواند در نتیجه  تجهیزات ارائه شده توسط MicroBT باشد.ژانگ میانگین قیمت دقیق هر یک از  واحدهای  این دسته ها را مشخص نکرد ، زیرا قیمت آنها  بسته به قیمت بیت کوین در طول سال ، می توانند نوسان داشته باشند.

اما مدل های مختلف این شرکت در خط تولید M20 ،به طور کلی در هر تراهش بین 24 تا 30 دلار قیمت گذاری شده است ، به این معنی که این شرکت در سال 2019 یک درآمد 9 رقمی به دلار آمریكا داشته است.توان محاسباتی فعلی بیت کوین برابر با 110 EH / s است.این همچنین بدان معنی است که در حال حاضر MicroBT حدود 30 درصد از قدرت استخراج بیت کوین را به فروش می رساند . که این رقم آن را به یکی از بزرگترین تولیدکننده ماینر در جهان تبدیل کرده است که دارای رشد فوق العاده ایی است.

تغییرات اخیر

شرکت تحقیقات رمزنگاری Coinshares در گزارشی که  در تاریخ 12 دسامبر منتشر کرد تخمین زد که سهم بازار  بیت مین در  فروش هش ریت بیت کوین  که در آن زمان حدود 65 درصد بود ، در سال 2018 به میزان 75 درصد کاهش خواهد یافت.اما از آن زمان تاکنون سهم این شرکت  20 درصد دیگر نیز رشد داشته است .به طوریکه از آن زمان قدرت محاسبات بیت کوین با 20 درصد افزایش از 92 EH / s در اواسط ماه دسامبر به حدود 110 EH / s رسیده است.

شرکت کانان (Canaan ) مستقر در هانگژو، سازنده ماینر Avalon که برای اولین بار در ماه نوامبر در ایالات متحده  اقدام به  عرضه عمومی اولیه سهام  خود کرد، تخمین زد که حدود 20 درصد از قدرت محاسبات بیت کوین فروخته شده را برای شش ماه اول سال 2019 به خود اختصاص داده است.البته  این شرکت هنوز نتایج کامل سال قبل خود را منتشر نکرده است.گفته می شود ، تجهیزات ماینینگ  بیت مین هنوز هم در  بازار پیشرو هستند.  که  این امر نتیجه فروش موفقیت آمیز مدل AntMiner S7 از سال 2015 تا 2016 و سپس  مدل S9 بین سال های 2017 تا 2018 است.

با توجه به عرضه اولیه عمومی سهام(IPO) بیت مین  در سپتامبر سال 2018 در هنگ کنگ ، این شرکت در سال 2015 و 2016 حدود 500000 ماینر بیت کوین تحویل داده و از این گذشته از ابتدای سال 2017 تا 30 ژوئن 2018 ،  با هدف دسترسی به موقعیت گاو نر بازار ارزهای دیجیتال ، چیزی حدود 3 میلیون دستگاه را به فروش رسانیده است.

هالوینگ

اگرچه  مدل S9 – با میانگین توان محاسباتی 14 TH / s – هنوز هم بیشترین استفاده را در میان ماینرها دارد ، اما با نزدیک شدن به رویداد بعدی هالوینگ بیت کوین در ماه می ، استفاده از آن ها درمعرض خطر قرار خواهد گرفت. چون رویداد هالوینگ بعدی باعث خواهد شد که پاداش استخراج بیت کوین از 12.5 بیت کوین در هر بلوک  به 6.25 کاهش یابد. CoinDesk در اوایل ماه جاری گزارش داد كه مزارع ماینینگ، در حال تهیه جدیدترین و قدرتمندترین ماینرها هستند تا بتوانند برای هالوینگ بعدی تسهیلات خود را توسعه داده و یا آنها را با مدل های جدیدتر جایگزین کنند.

در حالیکه بیت مین با آخرین سری AntMiner S17 خود در سال گذشته سعی داشت که با محصول WhatsMiner M20 شرکت MicroBT  رقابت کند ، MicroBT  توانست  از نظر تولید انبوه و حمل کالاها از این شرکت پیشی بگیرد.این دو شرکت همچنان در تلاشند تا پیش از رویداد هالوینگ  سال 2020  دستگاه های قوی تری همچون  AntMiner S19 و WhatsMiner M30 را وارد بازار کنند.  گفته می شود که مقدار واقعی تولید این محصولات هنوز هم تا حد زیادی به عرضه ویفر از شرکت های  تولید کننده نیمه هادی مانند سامسونگ یا TSMC بستگی دارد که به گفته ژانگ “بسیار محدود” هستند.

تأثیر ویروس کرونا

در حال حاضر همزمان با شیوع ویروس  کرونا در چین ، تولید و حمل و نقل در این کشور با مشکل مواجه شده است .که همین امر باعث شده که رشد قدرت محاسباتی بیت کوین فعلاً با رکود مواجه شود.در حقیقت ، داده های به دست آمده از  BTC.com تخمین می زنند که قدرت ماینرهای بیت کوین در طی هشت روز  به میزان 1.78 درصد کاهش یابند.

ژانگ در گروه WeChat گفت که MicroBT تولید خود را از سر گرفته است.وی گفت: “در حال حاضر ، بخشی از فعالیت های مربوط به حمل و نقل نیز مجددا از سر گرفته شده اند… بنابراین اکنون عرضه ماینرها با مشکلی جدی مواجه نیست اما همه مزارع ماینینگ به این ماینرها دسترسی ندارند.”وی افزود: “سرمایه گذاری در مقیاس بزرگ می تواند با مخاطراتی جدی مواجه شود زیرا فعلا امکان دسترسی به بخشی از تجهیزات به صورت فیزیکی وجود ندارد .”