تاریخچه ارز دیجیتال و بلاکچین

ارز دیجیتال و بلاک چین از کجا آمد؟ ارز دیجیتال برای چه استفاده می شود؟

در این مطلب قصد داریم تا در ابتدا تعریفی از کریپتو یا رمز نگار داشته باشیم. سپس تاریخچه ارز دیجیتال و کاربرد آن را شرح می دهیم.

کریپتو و رمز نگار

رمز نگار یا رمزپایه

کلمه کریپتو (crypto) به معنای رمزنگار با ریشه ‏ی یونانی به معنی «پنهان شدن» یا «پنهان کردن» است. برای مثال، گریپتوگرافی به معنی فرآیند کدگذاری پیام‏ های نوشته شده است. از این کلمه این روز‏های برای ارزهای رمز نگار شده ( ارزهای دیجیتال ) استفاده می ‏شود. ارز دیجیتال یک ابزار مالی است که فرم بلاک‏ های طولانی را از کدهای محسوس الفبایی می‏گیرد. این ارز مورد استفاده مردم و سرمایه ‏گذاران قرار گرفته و از آن برای پرداخت بهای کالا ها و خدمات استفاده می‏ کنند.

برخلاف ارزهای سنتی مانند اسکناس و سکه، ارز دیجیتال مستقیماً به هیچ دولت، شرکت یا بانکی وابسته نیست. به همین دلیل نسبت به تورم، مقررات یا تغییرات و هزینه‏ هایی که براساس معیار قانونی در نظر گرفته می ‏شود، حساس نیست. این ارزهای دیجیتال یا مجازی به ‏عنوان یک وسیله یا واسطه در مبادلات طراحی شده‏ اند. بیشتر ارزهای دیجیتال به منظور امنیت بیشتر، حذف واسطه ها و ناشناس بودن طراحی شده اند.

بیت کوین

تاریخچه ارز دیجیتال

در طی پیشرفت‏ های عظیم فناوری در دهه 90 میلادی، تلاش‏های زیادی برای خلق یک ارز دیجیتال صورت گرفت که در نتیجه آن، سیستم هایی همچون فلوز (Flooz)، بین (Been)، دی جی کش (Digi Cash)، در بازار گسترش یافتند، اما به صورت غیر قابل اجتنابی با شکست مواجه شدند. دلایل مختلفی برای ناکامی آنان وجود داشت که از میان آن‏ها می‏توان به کلاهبرداری، مشکلات مالی و حتی کشمکش‏ های میان کارمندان و روسای شرکت‏ ها اشاره کرد.

تمام آن سیستم‏ها، به ویژه از مشی “شخص ثالث مورد اعتماد” پیروی می‏ کردند؛ به این معنی که شرکت‏ های پشتیبان این سیستم‏ ها، تایید و تسهیل تراکنش‏ ها را به‏ عهده داشتند. بدلیل عدم موفقیت این شرکت‏ ها، ایجاد یک سیستم پولی دیجیتال تا مدت‏ ها به عنوان یک هدف تحقق نیافتنی تلقی می‏شد.

بعد ها در اوایل سال 2009، یک برنامه نویس، یا به عبارتی یک گروه برنامه نویس ناشناس با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو، بیت کوین را معرفی کردند. ساتوشی، بیت کوین را یک “سیستم پولی الکترونیکی همتا به همتا” توصیف کرد. این سیستم کاملا غیر متمرکز است، بدین معنی که وابسته و مربوط به هیچ سروری نیست، و هیچ قدرت مرکزی آن را کنترل نمی‏ کند. این مفهوم شباهت زیادی به شبکه‏ های همتا به همتا در به اشتراک گذاری فایل‏ ها دارد.

ارز دیجیتال

بلاکچین راهکاری برای ثبت معاملات در سیستم های مالی

یکی از مهم‏ترین مشکلاتی که شبکه های پولی، نیازمند حل آن هستند، مقوله “دوبار خرج کردن” می باشد. این یک روش متقلبانه برای خرج کردن دوباره یک مبلغ مشخص است ( وجه یا مقدار مشخصی پول الکترونیکی بیش از یک بار خرج یا مصرف شود، مانند این که کسی یک زمین را هم زمان به دو نفر بفروشد).

راه حل سنتی، یک شخص ثالث مورد اعتماد (سرور مرکزی) است که گزارشات ترازها و تراکنش‏ ها را نگهداری کند. هرچند، این روش همواره مستلزم وجود کسی است که اساساً کنترل منابع مالی و جزئیات تمام اطلاعات شخصی شما در اختیارش باشد. در یک شبکه غیر متمرکز مانند بیت‏کوین، تک تک اعضای شبکه، لازم است این کار را انجام دهند.

این امر از طریق بلاکچین –یک دفتر کل عمومی از تمامی تراکنش های داخل شبکه که قابل دسترس برای همه است- صورت می گیرد. در نتیجه کلیه افراد درون شبکه، توانایی مشاهده کلیه تراز حساب ها را خواهند داشت. هر تراکنش، یک فایل حاوی کلید های عمومی ارسال کننده و دریافت کننده ( آدرس های کیف پول) و میزان کوین منتقل شده می باشد. همچنین لازم است تا ارسال کننده، این تراکنش را توسط کلید خصوصی خود، امضا (تایید) کند همه این ها بر پایه رمز نگار می باشد. در نهایت، این تراکنش در شبکه منتشر می شود، اما نیاز است که در ابتدا به تایید برسد.

مقالاتی که مطالعه آنها پیشنهاد می شود :

بهترین راهکارهای کاهش صدای دستگاه ماینینگ


آن چه که باید برای خنک کردن ماینر ها بدانیم.


مقایسه دستگاه های استخراج – ماینینگ


آموزش راه اندازی دستگاه ماینر


راهنمای خرید دستگاه ماینینگ


اندازه صدای دستگاه های ماینینگ

5 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید