تحقیقات جدید نشان می‌دهد که 74 درصد از عملیات های استخراج بیت کوین توسط انرژی های تجدید پذیر تامین می شوند.

این تحقیق در واقع به چالش کشیدن این باور است که استخراج اثبات کار برای طبیعت مضر است و منابع تجدید ناپذیر را با خطر مواجه می کند.

تحقیقی که اخیرا توسط شرکت تحقیقاتی و سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال با نام CoinShares منتشر شده است، تخمین می زند که انرژی های تجدید پذیر تامین کننده انرژی حدود 74.1 درصد عملیات های استخراج بیت کوین هستند.

این مقاله همچنین اشاره کرد که استخراج بیت کوین معمولا در مناطقی بیشتر است که منابع انرژی تجدید پذیر بیشتری وجود دارد. ماینر ها در واقع خود به خود به سمت استفاده از این منابع تجدید پذیر می روند زیرا در بیشتر موارد و در دراز مدت برای آن ها سودآوری بیشتری دارد.

با این وجود، به نظر می رسد استفاده از انرژی تجدید پذیر در صنعت نسب به پارسال کاهش داشته است. در آن زمان 77.8 درصد ماینر ها از انرژی تجدید پذیر استفاده می کردند.

بر اساس این گزارش:

در گزارش نوامبر 2018 استفاده از منابع تجدید پذیر از 77.8 درصد به 74% کاهش یافته و نشان دهنده افزایش میزان دیده شدن صنعت از سمت ما و حرکاتی در درون صنعت است.

اگر این اعداد درست باشند، صنعت بلاک‌چین می تواند بیشتر از هر صنعت کلان دیگری در سطح جهانی بر پایه منابع تجدید پذیر کار کند.

علاوه به آمار و ارقامی در خصوص مصرف انرژی، این گزارش نشان می دهد که ماینرهای متوسط، حتی در دوره بازار خرسی نیز در سود دهی هستند. بر اساس این گزارش:

در میان یافته های ما، تخمینی وجود دارد که نشان می دهد از ماه نوامبر، میانگین بازار، تمام هزینه های حاشیه ای ایجاد، با مبلغ 5 سنت بر کیلو وات ساعت و برنامه کاهش 18 ماهه از میزان 6800 دلار به 5600 دلار کاهش یافته است که به معنی هزینه های سرد سازی و هزینه های کلی است. این نشان می دهد که با قیمت های موجود، یک ماینر متوسط سود دهی دارد و این در حالی است که تولید کنندگان قدیمی تر و پر هزینه تر هم هنوز سود دهی دارند.

این مقاله همچنین مسائل جالب دیگری مانند تغییر در میانگین هش ریت شبکه را پوشش می دهد.

نگرانی ها برای مصرف انرژی

علاوه بر موارد بالا، باید اشاره کنیم که حامیان ارزهای دیجیتال تاکید دارند که این تکنولوژی نسبت به بانکداری سنتی و کمپانی های کارت های اعتباری انرژی بسیار کمتری را مصرف می کند.

حتی محاسبه شده است که مصرف برق سالانه استخراج بیت کوین از مصرف برق چراغ هایی که در کریسمس استفاده می شوند کمتر است. بیشتر عملیات های بزرگ استخراج بیت کوین تلاش بسیار زیادی می کنند که میزان رد پای کربن خود را کاهش دهند.

سال گذشته، Cryptosolartech که بزرگترین بیت کوین ماینر اسپانیا است، اعلام کرد که آن ها در حال ساخت یک نیروگاه خورشیدی 300 مگا واتی هستند تا نیروی عملیات استخراج خود را تامین کنند.

در ماه مارس سال جاری، استارتاپ بزرگ Bitmain تعداد 200000 واحد تجهیزات ماینینگ را در چین مستقر کرده است تا از انرژی هیدروالکتریک ارزان آن منطقه بهره ببرد.

منبع: Cointelegraph