جان مکافی، برنامه نویس و نامزد ریاست جمهوری انتخابات 2020 ایالات متحده آمریکا، همچنان سرسختانه معتقد است که بیت کوین به عنوان بزرگترین ارز دیجیتال دنیا در سال 2020 به قیمت یک میلیون دلار خواهد رسید.

«من یک میلیون دلار را پیش بینی کردم و همچنان می گویم یک میلیون دلار»

مکافی برای پیش بینی جسورانه خود که عقیده داشت بیت کوین سال آینده به 500 هزار دلار می رسد معروف است. ولی حالا او در مصاحبه ای با مجله فوربز در 30 سپتامبر روی این ادعای خود تاکید کرد که در سال 2020 قیمت هر بیت کوین یک میلیون دلار خواهد بود.

در این مصاحبه، مکافی عنوان کرد که بزرگترین محرک برای افزایش قیمت بیت کوین، کمیاب شدن آن خواهد بود. تعداد کل بیت کوین ها محدود به 21 میلیون عدد است و بخش اعظمی از آن برای همیشه از دست رفته است. مکافی در این خصوص عنوان کرد:

بیایید واقع بین باشیم، تنها 21 میلیون بیت کوین وجود دارد که 7 میلیون آن برای همیشه از دست رفته است و اگر ساتوشی هم مرده باشد باید به این تعداد چند میلیون هم اضافه کنیم.

85 درصد کل بیت کوین های موجود در حال حاضر استخراج شده است

بنا به گزارش Cointelegraph، در تاریخ یک آگوست تعداد کل بیت کوین های استخراج شده به 17850000 عدد رسید.

این یعنی 85 درصد تعداد کل بیت کوین ها در حال حاضر در حال گردش است و فقط 3.15 میلیون بیت کوین قابل استخراج برای 120 سال آینده باقی می ماند.

از زمان این گزارش، بیت کوین صد هزار سکه به تعداد خود افزوده است و بر اساس آمار سایت blockchain.com، تعداد بیت کوین های در حال گردش به 17968000 رسیده است.

در هفته گذشته بعد از این که بیت کوین در کمتر از یک روز و برای اولین بار بعد از چند ماه به میزان 1500 دلار سقوط کرد، این ارز دیجیتال شاهد فروش بسیاری بود. سپس بیت کوین به کمترین قیمت خود در چند ماه گذشته – زیر 7800 دلار – رسید.

در زمان انتشار این مقاله، بیت کوین با قیمت حدود 8268 دلار معامله می شود – که بر اساس Coin360 در 24 ساعت گذشته 1.1 درصد کاهش داشته است.

با وجود اینکه بیت کوین در سال جاری شاهد نوسانات بسیاری بود، قیمت بیت کوین در مقایسه با همین زمان در سال پیش (6500 دلار) 27 درصد بیشتر است.

بیت کوین یک ابزار ذخیره ارزش است و فاقد حریم خصوصی

در این مصاحبه، مکافی مجددا روی نظرش در خصوص کاربرد اولیه بیت کوین تاکید کرده و اعلام کرد که این ارز دیجیتال صرفا یک ابزار ذخیره ارزش است.

او عنوان کرد که دارایی های دیجیتالی مانند استیبل کوین ها و پرایوسی کوین ها برای اهداف معاملاتی مناسب تر هستند.

دیروز، بانک بزرگ آلمان با نام BayernLB گزارشی منتشر کرد که در آن پیش بینی شده بیت کوین در سال 2020 به دلیل آغاز فرآیند نصف شدن پاداش استخراج به قیمت 90 هزار دلار خواهد رسید.

منبع: Cointelegraph