ماینرهای بیت‌کوین تا پیش از آغاز هالوینگ نمی گذارند که بهای آن از 6500 دلار کمتر شود. این اقدام استخراج کنندگان با هدف تعدیل بازار تجاری این ارز به منظور به حداکثر رساندن درآمد و سود ناشی از پاداش ها تا قبل از هالوینگ 2020 انجام می شود.

آیا بازار تجاری بیت کوین توسط استخراج کنندگان این ارز کنترل می شود؟
این سؤال در واقع فرضیه ای است که در نتیجه تحلیل اخیر انجام شده در خصوص ارزش بیت کوین عنوان گردید؛ چرا که این تحلیل مشخص نمود که یکی از تاجران مشهور ارزهای دیجیتال به خصوص در زمینه بیت کوین به نام فلیب فلیب (Flib Flib) تا حد قابل توجهی در نزدیک کردن ارزش بیت کوین به 9000 دلار در تاریخ 17 جولای مؤثر بود.
مهمترین ارز رمزنگاری شده (بیت کوین) در طول این هفته به دنبال یک بی‌ثباتی، نوسانات کاهشی قابل توجهی را تجربه کرد و تحلیل گران درمورد اینکه کدام فاکتورها بر روی بازار موثرند اختلاف نظر دارند.
با این حال، فلیب فلیب معتقد است که ارزش بیت کوین در سال جاری، دیگر با کاهش شدید و قابل توجه روبرو نخواهد شد و استخراج کنندگان می‌توانند به بیشترین مقدار ممکن سودآوری، اطمینان داشته باشند. به گفته فلیب فعلا همه چیز تحت کنترل است.
در تحلیل انجام شده فلیب اشاره کرد که: “همانطور که ساتوشی (Satoshi) به درستی عنوان کرد، احتمالا هزینه مواد اولیه، قیمت محصول تولید شده را مشخص می‌کند و با توجه به کیفیت، درآمد تعیین می گردد. به این معنی که استخراج کنندگان زمانی که تقاضا زیاد باشد و بخواهند بخشی از دارایی ارزهای دیجیتال خود را بفروشند؛ در این حالت درآمد هر واحد جهت فروش بیش از هزینه انجام شده خواهد بود. همچنین وقتی درآمد کمتر از هزینه باشد از فروش ممانعت می‌کنند، به طور کلی درآمد حاصله آنها کمتر از هزینه انجام شده نخواهد شد.”
پوشش نقره‌ای در استخراج بیت کوین
طبق گفته فلیب فلیب، فعالیت های میان دوره‌ای غالبا به فعالیت‌های استخراج کنندگانی اتلاق می گردد که قصد فروش کوین های استخراج شده خود را به صورت سفارش های 12.5 واحدی (پاداش بلوکی) بیت کوین دارند (یعنی پاداش کنونی مربوط به هر بلوک، در ماه می 2020 به 6.25 واحد بیت کوین کاهش خواهد یافت).
وی همچنین افزود که این نوع استخراج کنندگان به خرید و فروش تولیدات بعدی خود نیز خواهند پرداخت؛ حتی با این وجود که ارزش و درآمد ناشی از فروش آنها ناچیز باشد. من همیشه در خصوص این پاداش بلوکی 12.5 بیت کوینی و در زمان رکود بازار (بازار خرسی) گفته‌ام که این نوع استخراج کنندگان در زمان رونق بازار تجاری بیت‌کوین ناپدید و محو خواهند شد و دوباره زمانی که ارزش بیت کوین 13000 دلار شود، بازخواهند گشت.
فلیب به صورت یک فرضیه عنوان کرد که استخراج کنندگان ممکن است پیش از شروع فرآیند دوبخشی بیت کوین برای به حداکثر رساندن درآمد خود بگویند که کمبود منابع وجود دارد و بخواهند از فضای ایجاد شده یک حباب قیمت بسازند. سپس این افراد سعی خواهند کرد که این قیمت جدید را ثابت نگه دارند یا حتی آن را بیشتر کنند؛ تا حدی که زیر 6500 دلار نیاید. فلیب اشاره کرد که:
“6500 دلار مرزی است که استخراج کنندگان نمی خوهند ارزش بیت کوین از آن پایین تر بیاید.”
مطابق با گزارش کوین تلگراف، شیوه استخراج بیت کوین در سال 2019 تغییر کرده است و سودآوری کمتر مسیری را برای دستیابی به نتایج بهتر در این صنعت گشوده است و همچنین طرح هایی برای فراگیرتر شدن این صنعت نیز انجام شده است. بنا به گفته فلیب: این سود آوری کمتر در استخراج بیت کوین، سبب می شود که استخراج کنندگان ضعیف تر از بازی کنار بروند یا خود را تقویت کنند و همانطور که در هفته های اخیر مشاهده کردیم، سخت تر شدن فرآیند استخراج بیت کوین با تاکید بیشتر بر فاکتورهای رقابت و همچنین افزایش توان محاسباتی شبکه بیت کوین، سبب ثبت رکوردهای جدید در این زمینه شده است.
منبع: cointelegraph