با پیشرفت فناوری رشته تحصیلی بلاک چین در سال 2020 به دانشگاه های مختلف اضافه می شود و اغلب دانشگاه ها این رشته تحصیلی را در قالب کارشناسی ارشد ارایه میکنند.

در حال حاضر به دلیل وجود استارتاپ ها و نیاز مبرم 500 کمپانی به دانش بلاک چین و حقوق متوسط سالانه 130 هزار دلاری برای توسعه دهندگان آن، فرصت خوبی برای دانشجویان مهیا شده است که تحصیلات آکادمیکی در این باره داشته باشند.

همچنین زمان خوبی برای دانشگاه هاست که دوره های مبتنی بر بلاک چین را به رشته های خود اضافه کنند.

در سال 2019 پیشرفت قابل ملاحظه ای در این باره رخ داد، اما هنوزهم موانعی وجود دارند که باید برطرف شوند.

از میان حدود 70 متخصصی که در سازمان MouseBelt  مشغول به کار هستند، تنها یک سوم آنها تحصیلات دانشگاهی درمورد بلاک چین داشته اند.
برخی از سازمان های بزرگ از جمله دانشگاه ایندیانا هم نظاره گر گروه زیادی از مشتاقان این صنعت هستند که متاسفانه با بی مهری های مدیران و یا کمبود بودجه مواجه اند.

خبر خوب اینکه دانشگاه کالیفرنیا ابتکارعمل حمایت از اختراعات بلاک چینی دانشجویان را به دست گرفته و با همکاری IBM اقدام به ارائه مدارک معتبر برای کسب و کارهای مبتنی بر بلاک چین می کند.

در همین حین توجه صنعت نیز به بلاک چین جلب شده

اوایل امسال 13 پروژه برای آشنا کردن دانشجویان با بلاک چین و انتقال مفاهیم لازم برای ورود آنها به این صنعت، به بهره برداری رسیده است.
در این دوره ها دانشجویان با پتانسیل عظیم این صنعت و ضرورت تحصیلات آکادمیک برای ورود به آن آشنا می شوند.
سال گذشته تعداد دانشجویان علاقه مند به تحصیل در این رشته نسبت به سال قبل تر دو برابر شده.
بیش از 70 دانشجو به عنوان دبیر کانون های بلاک چینی در 16 کشور مختلف و در موسسات مختلف شامل UCLA,UCSB,UC Daavis,Duke,،دانشگاه شیکاگو،دانشگاه ویسکونسین،دانشگاه واشنگتن و … مشغول به فعالیت هستند.

فعالیت این کانون ها تنها به بحث و گفتمان درمورد بلاک چین محدود نمی شود، بلکه در این کانون ها ایده ها شکل گرفته و تا مرحله بیزنس پرداخته و اجرا می شوند.

این تنها شروع ماجراست

پیش بینی می شود تا سال 2020 توجه اساتید دانشگاهی و مدیران بیش از پیش به این پدیده جلب شود و این بدان معناست که می توانیم انتظار مدارک رسمی تری همچون (MBA,MA,BA و PHD) مبتنی بر بلاک چین را داشته باشیم.

از لحاظ جغرافیایی، احتمالا از این پس به مرور مناطق کمتر صنعتی ایلات متحده و سپس آمریکای لاتین و آفریقا مقاصد بعدی این تکنولوژی هستند.
در حال حاضر بیشتر مراکز در دانشگاه های شهر های بزرگ آمریکا فعالیت می کنند.
تکنولوژی بلاک چین در آینده باعث تحولات عمیقی در صنایع مختلفی همچون ارتباطات،کشاورزی و انرژی خواهد شد.
لذا نیاز به تحصیلات آکادمیک در این حوزه نیز همزمان با این پیشرفت ها افزوده خواهد شد.

تکنولوژی بلاک چین آمده است که بماند.

نیاز به دانش در زمان حال و آینده هیچ وقت چنین واضح نبوده.
در سال 2019 متوجه شدیم که نسل آینده  برای فعالیت در این عرصه بسیار مشتاق هست اما از طرفی نیاز به دانش آکادمیک برای این کار دارد.
همانطور که از نشانه ها پیداست، موسسات تحصیلات عالی و مدیران صنایع باید توجه بیشتری به این بخش داشته و منابع بیشتری در این باره برای دانشجویان مهیا کنند.

منبع: Coindesk