HSBC اولین بانکی است که تراکنش های مالی را به واسطه هایپر لجر( (Hyperledger) در پلتفرم دیجیتالی وی ترید (we.trade) پشتیبانی می کند.

مطابق با گزارش ارائه شده، غول بانکی چند ملیتی HSBC اولین بانکی است که به کمک آن می توان تراکنش‌های مالی را در پلتفرم تجاری اروپایی بلاکچین به نام وی ترید تکمیل نمود.
مجله علم اقتصاد و بخش بازنگری تجارت جهانی (GTR)، در 22 آگوست گزارش داد با وجود اینکه وی ترید این پروژه را در سال 2017 آغاز کرد، HSBC اخیرا امور مالی مربوط به یک تراکنش به کمک این پلتفرم را در دور دوم الگوها و نمونه های مقدماتی که در ماه ژوئن 2019 شروع به تحلیل آنها نمودند، بر عهده گرفت.
گزارش منتشر شده همچنین اشاره می کند که این تراکنش، شامل یک مشتری بانک HSBC به نام بی سوییفت (Beeswift)، یک تولید کننده تجهیزات حفاظتی وابسته به ناحیه صنعتی مرکز انگلستان، و فرآیند فروش آنها به یک شرکت هلندی مطابق با خدمات مالی و بانکداری این کشور(روبوبانک) است.
پلتفرم وی ترید یک ابزار مبتنی بر ساخت هایپرلجر ( (Hyperledgerرا در دوبلین برای مدیریت، پیگیری و ایمن کردن تراکنش های تجاری حسابهای جاری میان SME ها در اروپا ارائه و راه اندازی نمود. مطابق با گزارش منتشر شده، این پلتفرم در جهت سهولت بخشیدن به 3 گام مهم در تجارت SME ارائه شده است. این گام ها شامل دستیابی به طرف های معامله ای مطمئن در خصوص تراکنش های مستقیم درون خطی (انلاین)، که اصطلاحا تعهدات مربوط به پرداخت های بانکی نامیده می شوند، و در واقع یک معادل انلاین و درون خطی برای یک اعتبارنامه و درخواست تامین مالی هستند.
حمایت و پشتیبانی توسط عمده بانک های جهانی
تا به امروز، مطابق با گزارشات ارائه شده، وی ترید مورد حمایت و پشتیبانی 12 سهامدار، شامل یک بانک آلمانی (Deutsche Bank)، بانک کایکسا (CaixaBank)، نتیکسیس (Natixis)، نوردآ (Nordea)، رابوبانک (Rabobank)، سانتاندر(Santander)، سوسیته جنراله (Société Générale) و خود HSBC قرار گرفته است. مطابق با GTR، تمامی این 12 بانک توافق نامه مجوز در خصوص استفاده از این پلتفرم تا ژانویه 2019 را امضا کرده اند.
وی ترید تنها پیشگام تجارت مالی بر حسب بلاکچین نیست که HSBS را وارد سیستم خود کرده است. همانطور که قبلا نیز اشاره شد، سیستم بانکداری قدرتمند انگلستان نیز در حال راه اندازی پروژه تحلیل الگوهای اولیه تجارت بلاکچین بر پایه بهره گیری از قابلیت های سیستم کوردا (Corda) به نام پروژه ولترون است. با بررسی نمونه های مقدماتی اخیر، سیستم بانکی HSBC در گزارشی آورده است که پیاده سازی پروژه ولترون زمان انجام تراکنش ها را به میزان 40 درصد کاهش خواهد داد.

منبع: Cointelegraph