تراکنش بیت کوین تایید نشده چیست؟ اگر تراکنش شما هرگز مورد تایید قرار نگیرد، چه اتفاقاتی رخ خواهد داد؟

اگر مبلغ کمی برای معامله داشته باشیم و این تراکنش مشمول هزینه ای نیز نباشد، زمان طولانی ای برای تایید معامله به طول خواهد انجامید. اما اگر این معامله هرگز تایید نشود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا کیف پولی (والت) که برای آن کوین خود را ارسال کرده ام، می تواند این پول را خرج کند؟

زمان نیز در این صف یکی از فاکتورهای مورد توجه می باشد، بنابراین بهرحال باید تراکنش شما تایید شوید.

تجربه معامله بیت کوین یک کاربر

من این کار را به روش خودم انجام دادم، رقم  ۰/۳ را به یکی از سایت های شرط‌ بندی فرستادم که وجه من را بدون تاییدیه، بدون هزینه دریافت کرد، در شرط بندی شرکت داد، برنده شده، برداشت کرد و با ایجاد یک هزینه مضاعف دو برابری با مشتری دیگر مالیات آنرا باطل کرد . در نتیجه من ۰/۳ خودم را در کیف پول (والت) اصلی ام داشتم. معامله ای برد برد برای من و باخت باخت برای سایت nitrogensports بود. (نقل از کاربر ۲۳۰۷۵، ۲۵ ام ژانویه ۲۰۱۵)

مخاطب شما این علامت را به عنوان هزینه تلقی خواهد نمود و شما از ارسال هرگونه کوین های خرج نشده موجود در تراکنش منع خواهد نمود. در حالی که همچنان سعی می کند تا معاملات اصلی را منتشر نماید. ولی در این میان یک راه حل آسان وجود دارد.

به سادگی شما به dumpprivkey احتیاج دارید و آن را به مخاطب دیگری اضافه می کنید. dumpprivkey جایی است که می توانید کوین ها را از آدرسی به آدرس دیگر ارسال کنید. بطور موثر یک هزینه دوبل، تراکنش اصلی را بصورت دائمی خنثی می کند.

دستورالعمل نحوه ورود و خروج کلیدهای شخصی را میتوانید در این لینک پیدا کنید:  Using dumpprivkey to make a paper backup

بعلاوه، سایت های blockchain.info و mtgox به شما اجازه می دهند تا کلیدهای خصوصی خود را که می توانید از سایت کیف پول خود خرج نمایید، وارد کنند.

اگر یک تراکنش بیت کوین برای مدت طولانی بدون تایید باقی بماند، سرانجام از شبکه حذف می شود.

بیشتر مخاطبین این تراکنش ها را بعد از مدتی از لیست تراکنش های تایید نشده خود حذف می کنند. وقتی که بیشتر افراد آنها را حذف کردند، شما می توانید به کار خود ادامه دهید و تراکنش را مجددا این بار با هزینه بیشتری ارسال کنید. اما زمان دقیقی برای ناپدید شدن معاملات از شبکه مشخص نمی‌باشد. این مدت می تواند زمانی معادل روزها و یا حتی هفته ها باشد. به همین دلیل است که همیشه توصیه می شود هزینه معامله را از قبل تعیین کنید.

مشکلات تایید نشدن تراکنش بیت کوین

والت یا کیف پولی که شما این پول را برایش فرستاده اید، به خاطر تایید نشدن آن نمی‌ تواند از این پول استفاده کند. بنابراین شما مجبورید تا زمان ناپدید شدن آن از شبکه صبر کرده و یک تراکنش کاملاً جدید را مجددا ارسال نمایید.

چه این پول تایید شده و در نتیجه دست به دست شده باشد، و یا آنکه تایید نشده و پول هنوز هم در والت فرستنده باقی مانده باشد. وضعیت اینگونه معاملات با توجه به نوک زنجیره فعلی باینری است.

اگر یک تراکنش بیت کوین هرگز تأیید نشود

اگر یک تراکنش هرگز تأیید نشود، پول هنوز هم در نزد فرستنده باقی می ماند. تا زمانی که این مسئله مطرح شده باشد، تقاضای فضای بلوک نیز به سمت حد اندازه بلوک افزایش یافته است، و بیشتر والت ها برای اصلاح چنین شرایطی بخشی را در پشتیبانی خود اضافه کرده اند.

برای مثال

بیت کوین کور (Bitcoin Core) بخش calls -abandontransaction و Opt-in RBF را در نسخه جدید 0.14.0 خود ارائه کرده است. در حال حاضر الکتروم Electrum نیز بخش Opt-in RBF را در سایت خود برقرار نموده. اپلیکیشن بیت کوین والت به شما اجازه تنظیم مجدد زنجیره را می دهد و بنابراین می توانید معاملات غیرقابل تأیید و غیره را فراموش کنید.

البته یک چیز که شما می بایست همیشه به یاد داشته باشید آن است که هر کدام از تراکنش های ثبت شده، هنوز هم تا زمانی که حداقل یکی از ورودی های استفاده شده در تراکنش دیگری را مصرف کنند، مورد تایید هستند. اما اگر سطح هزینه بعدا در سطح بسیار پایین تری کاهش یابد، به شرط آنکه شخص دیگری آن را مجدد منتشر کند، تراکنش شما هنوز هم می تواند مورد تایید قرار گیرد. بنابراین، پس از یک تراکنش ناموفق، ممکن است بخواهید مطمئن شوید که شما تمامی کوین ها را یک بار جابجا کرده اید.

هیچ  جای نگرانی نیست. من دو معامله متوالی در شبکه واقعی ‘mainnet’ انجام دادم که ارزش هر کدام از آنها ۰/۰۴ بیت کوین بود. هزینه این معاملات به طور میانگین ۱۰ Sat/kb بود.

این تراکنش هرگز تایید نشد و پس از یک هفته با مود regtest  شروع کردم. من دیدم که این تراکنش ها از بلاک چین حذف شدند ولی حساب اصلی همه وجوه را شامل می شد.

من از بلاک چین ممنون هستم، و حالا قبل از رفتن به mainnet تنها با regtest بازی می کنم.

می توانید هزینه متوسط تراکنش ها را در لینک زیر بیابید:

https://statoshi.info/dashboard/db/fee-estimates