دستیابی سگویت به سهم بیش از 50 درصدی تراکنش های بیت کوین

با توجه به آمارهای منتشره در سایت transactionfee.info، امروزه میزان تراکنش های سگویت بیت کوین (Segregated Witness (SegWit)-spending Bitcoin) به 50/5 درصد، و یا به بیان دیگر به بیشترین میزان خود تا به امروز خود، رسیده است.

سگویت روشی برای تراکنش های بیت کوین (BTC)

سگویت در حقیقت یک روش بروز رسانی شده در نرم افزار بیت کوین کور (Bitcoin Core) می باشد که برای کاهش زمان پردازش و زمان انتظار طراحی شده است. در ابتدا، این به روزرسانی با هدف حل مسئله انعطاف پذیری معاملات که نقطه ضعفی شناخته شده در نرم افزار بیت کوین محسوب می شد، انجام گرفت. اما امروزه سگویت طیف وسیعی از مزیت های دیگر را نیز ارائه می دهد، و دیگر تمرکز آن از داستان رفع مشکل انعطاف پذیری معاملات به سمت حل مشکل مقیاس پذیری بیت کوین تغییر یافته است.

در تشریح این معیارها، سایت transactionfee.info به این نکته اشاره می کند که یک تراکنش بیت کوین می تواند چندین خروجی داشته باشد. که بنابراین می تواند وجوه را به چندین گیرنده نیز انتقال دهد. این معیار پرداخت ها، تعداد خروجی های یک معامله را می شمرد و یکی را کم می کند. این در حالی است که معامله ای که یک یا چند خروجی سگویت دارد، یک معامله سگویت محسوب می شود.

درصد پرداخت های بیت کوین بوسیله سگویت. منبع: transactionfee.info

نگاهی به تاریخچه تراکنش های بیت کوین (BTC)

بنا بر گزارشات قبلی، متوسط بهای تراکنش بیت کوین در ماه آپریل نسبت به مارس، حدود 200 درصد افزایش داشته است. بر طبق آمارها، در ماه آوریل حجم تراکنش های درون زنجیره (on-chain) بیت کوین به 43 درصد افزایش یافته بود که منجر به فول بلاک شد. این در حالی است که سهم مشارکت سگویت در این تراکنش ها به رقم 40 درصد حجم کل تراکنش ها در هر بلاک رسیده است و بلاک ها نیز به طور منظم از حد بلوک یک مگابایتی فراتر رفته اند. متوسط میزان استفاده از سگویت در سال 2018 تنها معادل 26% بود.

در ماه فوریه گذشته، یعنی زمانی که حجم معاملات روزانه بیت کوین به سطحی رسیده بود که از ژانویه 2018 تا بدان روز هرگز دیده نشده بود. پس از آنکه قیمت بیت کوین به 20،000 دلار رسید، جیمسون لوپ ، مدیر ارشد فناوری شرکت Casa اظهار داشت:

کاهش تقاضای تراکنش، بهبود الگوریتم های تخمین هزینه، اتخاذ سیستم سگویت و دسته بندی تراکنش ها منجر به استفاده کارآمدتر از فضای بلاک و همچنین موجب کاهش بحث و جدال پیرامون این منبع کمیاب شده است.

در تابستان امسال، نسخه 0.16.1 نرم افزار بیت کوین کور (Bitcoin Core version 0.16.1) منتشر شد. نسخه جدیدی که در کنار ارائه ترجمه های بروز شده در آن، شامل (فیچرها) ویژگی های جدیدی می شد،. همچنین در این نسخه شاهد رفع باگ ها و اشکالات مختلف و نیز ارتقاء کارایی های این نرم افزار بودیم.

منبع: Cointelegraph