سرویس مخفی ایالات متحده آمریکا ،با هدف مبارزه با روند رو به رشد جرایم سایبری مرتبط با امور مالی ،یک گروه ضربت جرایم سایبری مالی تشکیل داد.

سرویس مخفی ایالات متحده، پس از ادغام گروه ضربت جرایم الکترونیکی و گروه ضربت جرایم مالی در یک شبکه واحد ، در تاریخ 10 ژوئیه، طی اطلاعیه‌ایی از تشکیل کارگروه جرایم سایبری مالی یا CFTF خبر داد.

طبق اعلامیه رسمی سرویس مخفی ایالات متحده آمریکا،این سازمان برای تشکیل یک گروه ضربت یکپارچه، جهت مقابله با جرایم سایبری مربوط به بخش مالی و مبارزه با مواردی همچون حملات باج‌افزارها، کلاهبرداری ایمیلی و سرقت آنلاین از کارت‌های اعتباری، بیش از دو سال برنامه‌ریزی کرده است.

به نظر می‌رسد این گروه ضربت در شرایطی تشکیل شده است که بازار غیرقانونی سرقت داده‌های کارت‌های اعتباری از طریق وب‌سایت‌های غیرقانونی،رو به افزایش است.

نگرانی‌ها در رابطه با معاملات ارزهای دیجیتال

  در این اطلاعیه آمده است:

“سرویس مخفی نسبت به نقش ارزهای دیجیتال در معاملات غیرقانونی آنلاین ابراز نگرانی کرده است، زیرا این پول های مجازی به “یکی از اصلی‌ترین ابزارهای پولشویی تبدیل شده‌اند که مجرمان از طریق آنها، سودهای غیرقانونی خود را مشروع می‌کنند”.

امت نایک(Ameet Naik)- کارشناس امنیت شرکت PerimeterX – درگفتگو با کوین تلگراف، در مورد راه‌اندازی رسمی CFTF گفت:

“جرائم مالی و سایبری دو طرف یک سکه هستند. دیجیتال اسکیمینگ و مگاکارت از جمله حملات سایبری و کلاهبرداری‌های دیجیتالی هستند که اخیرا به بسیاری از کسب و کارها آسیب وارد کرده‌اند. این گونه جرایم مالی علاوه بر آسیب رساندن به مردم ، اعتماد را  در سیستم مالی از بین می برند. گروه ضربت جرایم سایبری و مالی با FBI، امکان به اشتراک گذاری داده ها و ریشه یابی مشکلات را فراهم می کند. “

مأموریت اصلی CFTF، بهبود هماهنگی و استفاده از بهترین شیوه ها برای تحقیق در مورد جرایم سایبری با انگیزه مالی است.جرائم مالی سایبری، خطری جدی برای سیستم های مالی محسوب می شوند.سرویس مخفی گفت که این کشور با “تهدید رو به رشد” جرایم سایبری فراملی،به ویژه علیه سیستم مالی ایالات متحده روبرو است.

آیریش کرون، مدافع امنیت آگاهی در KnowBe4 ، به کوین‌تلگراف گفت:

“این ادغام خبر خوبی است ، زیرا بسیاری از جرائم مالی این روزها عنصر سایبری دارند و جرایم سایبری نیز یک عنصر سنتی مانند برداشت پول از حساب مردم را دارند. با این ادغام  بوروکراسی ها برای مقابله با جرائم از هر دو طرف طیف کاهش پیدا می کند.با توجه به اینکه بسیاری از سازمان های آمریكایی از جرایم مالی و سایبری آسیب دیده و هر ساله مقدار زیادی پول از دست می دهند، خوشحالیم كه دولت این امر را جدی گرفته و برای حل این مشکل، گامی جدی برداشته است.”

یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که در حال حاضر بیش از 15 میلیارد اعتبار در وب‌سایت‌های غیرقانونی یا به اصطلاح دارک وب ها ، گردش دارند.این رقم نشان می‌دهد که میزان گردش مالی دارک وب ها از سال 2018 نزدیک به 300٪ افزایش یافته است.

  اطلاعات موجود حاکی از آنند که امکان دسترسی به شبکه اعتبارات بانک ها، داده‌های مربوط به ورود به سیستم بانکی و حتی حساب‌های سرویس‌هایی مانند نتفلیکس (Netflix) ، وجود دارد.

همچنین ، کوین تلگراف گزارش داد که در بحبوحه همه‌گیری ویروس COVID-19 بین ژانویه و آوریل 2020 ، تعداد حملات موفقیت‌آمیز بدافزارها در بخش عمومی ایالات متحده آمریکا، به طرز چشم گیری کاهش یافته است.با این حال،محققان معتقدند که این روند مجددا معکوس خواهد شد و همانطور که مشاهده می‌شود جرایم سایبری در حال افزایش هستند.