سرویس مخفی ایالات متحده امیدوار است که با ایجاد یک بخش ویژه با نام گروه ضربت جرایم سایبری (CFTF) ،بتواند به جرایم فزاینده در رابطه با پولشویی که این روزها با ظهور COVID-19 فوران کرده‌اند ،پایان دهد.

COVID-19 و موج جدیدی از جرایم سایبری

با مختل شدن اقتصاد در سراسر جهان در اثر همه‌گیری ویروس COVID-19 ،مجرمان سایبری از هرج و مرج ایجاد شده برای کلاهبرداری استفاده می‌کنند .اخیرا تعداد فعالیت‌های غیرقانونی در فضای مجازی-از سرقت‌های مالی گرفته تا داده‌های شخصی که به طور غیرقانونی در دارک وب‌ها فروخته می‌شوند-افزایش یافته است .

سرویس مخفی ایالات متحده و تشکیل CFTF

سرویس مخفی ایالات متحده در ماه مارس 2020 ، به منظور رسیدگی بهتر به جرایم مالی سنتی و سایبری تصمیم گرفت دو بخش را با هم ادغام كند .این سازمان دو بخش ” کارگروه جرایم الکترونیکی (ECTF) “و” کارگروه جرایم مالی (FCTF) ” را  با یکدیگر ادغام کرده و تحت یک بخش واحد با نام CFTF ، قرار داد .سرویس مخفی ایالات متحده امیدوار است که در آینده بتوانند این بخش از شبکه امنیتی خود را گسترش داده و این سیستم را از طریق دفاتر خود-که در 160 نقطه مختلف جهان قرار دارد-در سراسر جهان پیاده سازی کند.

محققان کلاهبرداری‌های سایبری در مقابل محققان کلاهبرداری‌های سنتی

  CFTF برای خاتمه دادن به جرایم مالی در فضای مجازی که از کلاهبرداری BEC یا همان ” Business Email Compromises ” ،که به ” کلاهبرداری مدیر عامل ” معروف است گرفته تا سرقت داده‌های شخصی ،از ترکیبی از مهارت‌های ECTF و FCTF استفاده می‌کنند. محققان CFTF ، برای ردیابی فعالیت‌های غیرقانونی آنلاین و پایان دادن به آن به صورت موثر ،قادر به تجزیه و تحلیل یک شبکه رایانه‌ای ، ردیابی آدرس IP و هماهنگی با ارائه دهندگان خدمات اینترنتی به منظور کشف فعالیت مشکوک هستند.

  این کار با آنچه که محققان و متخصصان در حوزه  کلاهبرداری‌های سنتی انجام می‌دهند بسیار متفاوت است .محققان جهت کشف کلاهبرداری‌های سنتی مجبورند پول فیات تقلبی را شناسایی کنند ،نقل و انتقال‌های جعلی از راه دور را ردیابی کرده و برای پایان دادن به  فعالیت‌های کلاهبرداری سنتی ،با موسسات مالی سنتی همکاری کنند.

رمزارزها جدید و هیجان انگیز هستند اما باید احتیاط کرد

  در اوایل سال جاری ،شبکه اجرایی جرائم مالی ایالات متحده (FinCEN) از رسانه‌های اجتماعی و شرکت‌های پیام‌رسان که از رمز ارز‌ها  استفاده می‌کنند ،خواست تا مراقب معاملات غیرقانونی باشند .جمال الهندی- معاون مدیر FinCEN – طی بیانیه‌ایی در مورد این موضوع صحبت کرد و در رابطه با چالش‌های پیش روی صنعت مالی بحث‌هایی را مطرح کرد :

« اصول ضد پولشویی (AML) ما به طور کلی منجر به ارتقاء شفافیت تراکنشات آنلاین می‌شود که این هم به نفع مؤسسات و هم به نفع ذی‌نفعان اجرای قانون FinCEN است .اما پیچیدگی معاملات و روابط موجود در فضای مجازی ،شفافیت را با چالش مواجه می‌کند […] ما باید بدانیم که فرهنگ صنایع رقابتی ممکن است برای مبارزه با پولشویی یا دیگر جرایم مالی ، از به اشتراک گذاشتن اطلاعات مشتری جلوگیری کند. »

با توجه به همه‌گیری COVID-19 ، تراکنشات آنلاین رو به افزایش است ،به همین دلیل مقامات دولتی برای بهبود مقررات آنلاین مربوط به جرایم سایبری ،به استراتژی‌های خلاقانه‌تری متوسل می‌شوند.