در بسیاری از استخر های ماینینگ شاهد تنوع در نحوه ی پرداخت یا همان payment method هستیم. در بین این روش های پرداخت، PPS و PPLNS بسیار متداول تر هستند. اما تفاوت این دو روش در چیست؟ کدام یک را انتخاب کنیم بهتر است؟

ابتدا هر یک از روش های PPS و PPLNS را معرفی می کنیم.

PPS

در این روش پرداخت که مخفف کلمه ی Pay Per Share است، مبلغ پرداختی بر اساس سختی شبکه و قدرت هش دستگاه ماینر بستگی دارد. در واقع در این روش استخر به طور تقریبا ثابت دستگاه ماینر شما را اجاره کرده و با توجه به میانگین هش ریت در آن روز، اجرت شما را پرداخت می کند. صرف نظر از اینکه درامد استخر در آن روز چقدر بوده و یا سهم دستگاه ماینر شما در حل بلاک ها چقدر بوده است. روش دیگری نیز به نام PPS+ وجود دارد که در آن استخر علاوه بر اجرت مشخص، مقداری اندکی از سود حاصله را به ماینر پرداخت می کند که معمولا کمتر از 3 درصد است.

PPLNS

اما در این روش پرداخت، قضیه کمی متفاوت تر و پیچیده تر است. این روش که مخفف Pay Per Last N Share است، پرداخت بر اساس تعداد بلاک های حل شده توسط استخر در آن روز و نیز سهم دستگاه ماینر شما در حل این بلاک ها است. بر خلاف روش قبلی در این روش چنانچه استخر استخراج روز خوبی را برای حل بلاک سپری نکرده باشد، درامد روزانه ی شما نیز کاهش می یابد. و همین طور برعکس. اگر استخر روز پر سودی را به شب رسانده باشد، شما را در سود آن سهیم می کند. به همین جهت محاسبه درامد حاصل از ماینینگ با روش PPLNS برخلاف PPS به طور دقیق قابل مقایسه نیست.

PPS یا PPLNS کدام را انتخاب کنیم؟

اینکه کدام  روش را برای محاسبه ی درامد انتخاب کنید بستگی به سلیقه ی و روحیه ی شما دارد. اگر به دنبال یک درامد قابل پیشبینی هستید که دقیقا بتوانید روی آن حساب کنید، انتخاب مناسب برای شما PPS خواهد بود. البته که با روش PPLNS می توانید در دراز مدت درامد بیشتری کسب کنید. ولی این را به خاطر داشته باشید که در بسیاری از مواقع هم امکان دارد که درامد روزانه شما خیلی کمتر از اجرت روزانه ی PPS باشد. در واقع این روش به افرادی که ریسک پذیر تر و با نگاه بلند مدت به قضیه مینگرند مناسب تر است. توجه داشته باشید که استخر های استخراج خود علاقه مند به روش PPLNS هستند. چرا که ریسک ضرر های بزرگ را از خود دور کرده و چنانچه شانسی برای حل بلاک نداشته باشند، این بد شانسی و ضرر حاصل از آن بین ماینر ها نیز تقسیم می شود. از طرفی در هنگام سود دهی، ماینر ها را نیز شریک قرار می دهند.

منبع

5 دیدگاه‌ها

    • سلام ،
      این کارمزد برای پیدا کردن شانسی بلاک می باشد که یک درصد پاداش می باشد

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید