چگونه ارز دیجیتال بانک‌های مرکزی گروه ۲۰ در حال پیشرفت هستند؟

ارز دیجیتال بانک مرکزی تبدیل به موضوعی داغ بین وزرای دارایی و بانک مرکزی در سراسر جهان شده است و برق کشور هایG20 در حوزه صدور ارزهای دیجیتال خود جلوتر از بقیه هستند. کارشناسان نیز ارزیابی هایی در خصوص زمان معرفی اولین ارز دیجیتال رایج G20 انجام داده‌اند.

چه موقع بانک مرکزیG20 ارز دیجیتال صادر می کند؟

هیئت مدیره بانک مرکزی و وزرای دارایی بسیاری از کشورهای گروه ۲۰ در حال کار بر روی ارز دیجیتال بانک مرکزی خود هستند به ویژه در واکنش به لیبرای فیس بوک. Mark Cliffe این اقتصاددان ارشد و رئیس تحقیقات جهانی در گروه ING انتظار دارد که به زودی شاهد اولین ارز دیجیتال بانک مرکزی G20 باشد. و در بلاگی که در روز جمعه منتشر شد نوشت:

چه زمانی ممکن است ارز دیجیتال کاملی را از بانک مرکزیG20 ببینیم؟… گروه ۲۰ در عرض دو یا سه سال آینده به سمت این موضوع حرکت خواهد کرد.

هفته گذشته گروه ING ایونتی مشترک با انجمن مالی و اقتصادیِ Forum چه گروه کارشناسی‌ای مستقل از بانکداری مرکزی است، برگزار کرد. در این رویداد Philip Middletone معاون Forum نظر امیدوارانه تری داد. وی در مورد چشم انداز CBDC و مزایا و معایب چنین پیشنهادی بحث کرد و اظهار داشت: من فکر می کنم که ما راه درازی برای صدور یک ارز دیجیتال فیات در پیش داریم. در حالی که ادعا می کند تلاش های سوئد در خصوص صدور ارز از بسیاری از کشورهای دیگر در این حوزه جلو باشد.

پروژه های CBDC کشور های مختلفG20

برخی از بانک های مرکزی گروه ۲۰ در حال حاضر در حال آزمودن CBDCها هستند که بسیاری از آنها پیشرفت های خود را به صورت عمومی اعلام کرده اند. برای مثال چین به این دلیل در اخبار بوده است که گفته می‌شود بانک مرکزی آن به‌زودی  یوآن دیجیتالی را معرفی می‌کند. بانک خلق چین ماه گذشته مدعی شد که ارز رایج کشور تقریباً آماده است. با این حال در هفته گذشته To Gang عضو هیئت مدیره بانک خلق چین توضیح داد که هیچ چارچوب زمانی‌ای  برای معرفی این ارز وجود ندارد و برای تحقیقات، آزمایش، ارزیابی ها و پیشگیری از ریسک بیشتر زمان بیشتری نیاز است.

برخلاف چین دیگر کشورهای گروه ۲۰ ادعا نمی کنند که CBDC آنها آماده معرفی است. Jerome Powell رئیس بانک مرکزی آمریکا در ماه جاری گفت: در حال حاضر فدرال به صدور ارز دیجیتال فکر نمی‌کند و خاطر نشان کرد: ما در حال بررسی دقیق مسئله ارزهای دیجیتال هستیم و برای ما این مسئله موضوعات قابل توجه و مهمی را مطرح می‌کند که باید شاهد حل و فصل دقیق آنها باشیم.

ژاپن نیز در حال برنامه‌ریزی برای صدورCBDC در آینده نزدیک نیست.

Masayaoshi Amamiya معاون استاندار ژاپن در ماه ژوئیه توضیح داد: اگر ارزهای دیجیتال بانک مرکزی جایگزین سپرده های شخصی شوند، این می‌تواند کانال های اعتباری بانک‌های تجاری را خراب کند و تاثیر منفی بر اقتصاد داشته باشد. و با رد این ایده که بانک‌های مرکزی می‌توانند با صدور ارزهای دیجیتال سیاست‌های نرخ سود منفی را افزایش دهند اظهارات خود را کامل کرد.

کره جنوبی یک کشور آسیایی پیشرفته در زمینه ارزهای دیجیتال است بدون آنکه برنامه‌ای برای صدور پول رایج بانک مرکزی داشته باشد. در اوایل سال جاری بانک کره نتایج مطالعاتی را که بر روی چشم انداز صدور CBDC انجام شد را منتشر کرد.

یکی از مقامات بانک مرکزی به مطبوعات گفت: ما هیچ برنامه‌ای برای صدور هیچ نوع ارز دیجیتال که در دسترس همه افراد باشد در آینده نزدیک نداریم. ما باید اول بیشتر بر روی منافع و هزینه های اجرای CBDC کار کنیم.

هند در حال حاضر در حال کار بر روی پیش‌نویس لایحه ای است که حاوی CBDC است. این لایحه به دنبال قانونمند کردن واحدهای پول دیجیتال به همراه ممنوع کردن سایر ارزهای دیجیتال است. این موضوع در مجلس مطرح نشده است و انجمن ارز دیجیتال هند در حال لابی‌گری برای تغییر آن می‌باشد.

از سوی دیگر روسیه بارها اعلام کرده است که قصد انتشار یکCBDC را دارد اما نه در آینده ای نزدیک. Elvia Nabillina رئیس بانک روسیه در ماه ژوئن گفت این تکنولوژی‌ها باید برای راه‌اندازی قابل اعتماد باشند. اگر ما در مورد ارز رایج ملی که برای کل کشور کار می کند صحبت می‌کنیم این امر نیازمند اطمینان و تداوم است. فناوری ها از جمله تکنولوژی توزیع لجر باید پیشرفته شوند.

در همین حال بانک مرکزی کانادا رویکردی منحصر به فرد دارد و با بانک مرکزی سنگاپور بر روی یک پروژه ارز دیجیتال همکاری می کند.

ترکیه یک نقشه اقتصادی را در ماه ژوئیه  منتشر کرد که شامل ایجاد یک بانک مرکزی ارز دیجیتال می شود. بانک آفریقای جنوبی همچنین در حال بررسی یک CBDC است. در اوایل سال جاری بانک های مرکزی عربستان سعودی و امارات متحده عربی به طور مشترک یک ارز دیجیتال را به اشتراک گذاشتند.

به تازگی مارک کارنی  رئیس بانک انگلستان یک واحد پول دیجیتال برای جایگزینی دلار به عنوان واحد پول جهانی ارائه کرده است. او پیشنهاد کرد که چنین ارزی می تواند به تأمین تعادل در سیستم مالی در طول دوره‌های عدم قطعیت کمک کند.

نگاه امیدوارانه اروپاییان

چندین بانکدار مرکزی اروپا امیدواری و حمایت خود از صدور ارز های دیجیتال بانک مرکزی را ابراز کردند. Benoit Coeure عضو هیئت مدیره بانک مرکزی اروپا در این ماه گفت که لیبرای فیسبوک زنگ هشداری برای بانک‌های مرکزی بود. او پیشنهاد کرد در واکنش به برنامه بزرگ رسانه اجتماعی باید تفکر خود را بر روی یک ارز دیجیتال بانک مرکزی متمرکز کنیم. Bruno Le وزیر دارایی فرانسه و همتای آلمانی خود Olaf Schoh در بیانیه مشترک گفتند:

ما بانک های مرکزی اروپا را به کار بیشتر روی صدور ارز دیجیتال عمومی تشویق می کنیم.

Thomas Moser عضو هیئت مدیره بانک ملی سوئیس در این باور است که CBDC زودتر از موعد مقرر معرفی خواهد شد. رویترز در روز جمعه به نقل از وی گزارش داد که از دیدن اولین بانک مرکزی که در طول سال آینده ارز دیجیتال خود را ارائه می کند شگفت زده نخواهد شد.

نظر شما در مورد کشورهای گروه ۲۰ برای صدور ارزهای دیجیتال بانک مرکزی مربوط به خود چیست؟ فکر می کنید کدام کشور اول از همه این کار را انجام می دهد؟

نظرات خود را در بخش پیشنهادات بنویسید.

منبع خبر: NewsBitcoin